فهرست
یادداشت ویژه / برای دروازه‌بانی که رویاهایش را فریاد می‌زند: شلوغ نکن رفیق!
یادداشت ویژه / برای دروازه‌بانی که رویاهایش را فریاد می‌زند: شلوغ نکن رفیق!

یادداشت ویژه / برای دروازه‌بانی که رویاهایش را فریاد می‌زند: شلوغ نکن رفیق!

یک/ ساعاتی بعد از انتقال دروازه‌بان دوم پرسپولیس به دسته اول فوتبال ایران و انتقالِ دروازه‌بان اول این باشگاه به بازداشتگاه موقت، خروجی خبرگزاری‌ها بیشتر از این دو رویداد، با مصاحبه‌های پسرِ جوان دروازه نفت تهران تزئین شده‌اند. به نظر می‌رسد بیرانوند در طولِ روز، پاسخِ تماس همه خبرنگارها را با فاش کردن آرزویش برای پیوستن به پرسپولیس داده است. صبحِ رو بعد، او مهمان همه جلدهای روزنامه‌های ورزشی نیز هست و در کنار کلیدواژه‌های آرزو و پرسپولیس، تاکید دارد که باشگاه تهرانی با خرید او تا 10 سال به هیچ دروازه‌بانی نیاز نخواهد داشت. علیرضا، یکی از بهترین‌ها در نسل خودش به شمار می‌رود. بازیکنی بااستعداد که از پسِ یک زندگیِ سخت شبیه به درام‌های سینمایی، ستاره لیگ برتر شده و با پرتاب‌های باورنکردنی دست و درخشش روی ضربات پنالتی، بارها نفت تهران را نجات داده است. او این پتانسیل را دارد که دروازه هر تیمی را برای چند سال بیمه کند و انتظار می‌رود حالا که به این جهت‌گیری آشکار درباره پرسپولیس رسیده، این باشگاه به سرعت برای جذب‌اش اقدام کند اما مدیران باشگاه کاملا با طمانینه به امضای قرارداد با این بازیکن نگاه می‌کنند و هنوز مطمئن نیستند که او گلرِ مدنظرشان برای نیم فصل دوم لیگ پانزدهم باشد. دلیل این تعلل، سوابقِ آبی رنگ این دروازه‌بان است. او ماه‌ها قبل روی آنتن تلویزیون از علاقه‌اش به تیم آبی حرف زده و در یکی از مصاحبه‌ها، تمایل برای تشویق استقلال در دربی را نیز عیان کرده تا در این بزنگاه کلیدی، قرمزهایی که به توانایی‌های او تردید ندارند، به روراستی آرزوهایش با چشم تردید نگاه کنند.
دو/ محرومیت علیرضا حقیقی در بازی با گوام، فرصت بازی درون دروازه تیم ملی را در اختیار بیرانوند قرار داد تا ثابت شود که او دروازه‌بان دوم تیم ملی ایران است. با این وجود فاصله محمدرضا اخباری با این دروازه‌بان چندان زیاد نیست. اخباری هر هفته درون دروازه تیم تراکتورسازی به میدان می‌رود و بازی در این تیم پرهوادار، او را در کانون توجه قرار می‌دهد. به همین خاطر است که بیرانوند نیز ترجیح می‌دهد نفت را ترک کند و برای بیشتر دیده شدن، به یک تیم پرمخاطب اضافه شود تا در یک روند چندساله، برای بازی فیکس در جام جهانی روسیه دورخیز کند. او از مشکلات دروازه پرسپولیس خبر دارد و به خوبی می‌داند که امپراتوری سیدمهدی رحمتی در استقلال نیز به این زودی‌ها به فروپاشی نخواهد رسید. پس، حالا که بحران مالی در نفت نیز اوج گرفته، تیم سرخپوش پایتخت بهترین انتخاب برای علیرضا محسوب می‌شود. شاید اگر او به شکل سهل انگارانه‌ای به سمت رنگ آبی متمایل نشده بود، حالا در دفتر باشگاه پرسپولیس حاضر می‌شد و با این تیم قرارداد امضا می‌کرد اما در این مقطع زمانی، جمله‌های او در گذشته، علیه جمله‌هایش در زمان حال قیام کرده‌اند. بیرانوند حالا در معرض مقایسه‌ای قرار دارد که شانسِ انتخاب شدن توسط برانکو را برای او کاهش می‌دهد. سوال کلیدی اینجاست که چه کسی بیرانوند را وادار کرده بود از علایق فوتبالی کودکی‌اش برای میلیون‌ها نفر حرف بزند و به همین سادگی از سودِ ناشی از سکوت عبور کند؟
سه/ در این سطح از فوتبال حرفه‌ای، عموما ستاره‌هایی موفق‌تر هستند که بدانند در هر مصاحبه، چه حرف‌هایی برای نزدن هستند. طبیعتا هر فوتبالیست در دوران کودکی علایق خاص خودش را داشته اما آنتن زنده برنامه پرمخاطبی مثل نود، مجال درست دامن زدن به چنین علاقه‌ای نیست. همین حالا روزبه چشمی با سابقه سال‌ها پرسپولیسی بودن، به خاطر سکوت نتیجه‌بخش روزهای بازی برای صبا، به استقلال منتقل شده و یکی از محبوب‌ترین بازیکنان این تیم است و محمد انصاری که عکس‌های زیادی در لباس استقلال دارد، تبدیل به یکی از تغییرناپذیرترین مهره‌های پرسپولیس شده تا ثابت شود علایق رنگی دوران طفولیت، الزاما قرار نیست با آرزوهای فوتبالی بزرگسالی تطبیق پیدا کنند. این همان نکته‌ای است که بیرانوند با بی‌تجربگی نادیده‌اش گرفت تا در روزی مثل امروز، یک ستاره مستعد خواهان امضای قرارداد با پرسپولیس باشد اما پرسپولیسی‌ها به سراغ بررسی گزینه‌های دیگر موجود در بازار بروند. تجربه علیرضا بدون تردید یک کلاس آموزشی برای فوتبالیست‌های جوان‌تر خواهد بود. بازیکنانی که باید اهمیت سکوت را درک کنند و بدانند ارزش هر آدم، گاهی به اندازه رازهایی است که با خودش حمل می‌کند.


محمد حسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۵  
آی اسپورت
2016-01-08 15:32:30
نظر دهید
۵ نظر
ابراهیم محمدی
جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۲۵
خواهش نیکنم ازمسئولین نفت شخص اقای منصوریان بزاراین دروازبان جوان واینده داربیادپرسپولیس خواهش خواهش خواهش
چرا نظرات رو تایید نمیکنی؟
جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۴۱
نظرسنجی رو کلاً ببندید اگه میخواید نظرات رو تایید نکنید. خودتونم مسخره نکنید.
-
جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۵۸
ابراهیم اونقدر خواهش کن تا جونت در آد خخخخخخ
-
جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴، ۲۳:۴۷
ابی کیسه کش تو به فکر تیم سوراخ خودت و کله کچل اسطورت باش
-
شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۴۰
حرفت رو تا حد زیادی قبول ندارم جناب آقای عباسی. بارها شاهد انتقال بازیکنای تیمهای سرخابی به یکدیگه بودیم. جنجال هم راه افتاده ولی این اتفاق بارها رخ داده. حالا یکی بیاد بگه من طرفدار فلان تیم بودم این اتفاق نمی افته؟ این تحلیلها بر هیچ منطقی استوار نیس. اگه اینطوری بود هوادارای آبی چشمی رو هو می کردن که نره استقلال و مدیرای این تیم هم بی خیال می شدن. مشکل بیرانوند این بود که نفت و منصوریان رضایت ندادن. فقط همین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر