فهرست
یادداشت: اریکسونی که پوچتینو ساخته
یادداشت: اریکسونی که پوچتینو ساخته

یادداشت: اریکسونی که پوچتینو ساخته

آرشِ حقیقی
 
در تابستانی که گرت بیل از وایت هارت لین رفت، تاتنهام با پولِ فروشِ سوپراستارشان بازیکنانِ زیادی خریدند. بینِ تمامِ این بازیکنان کریستین اریکسون بدل به کلیدی‌ترین مهره‌یِ اسپرز شد. اریکسون چه در زمانِ ویاش-بواش و چه زمانِ تیم شروود و چه همین فصلِ پیش تحتِ نظرِ موریسیو پوچتینو نیرویِ خلاقه‌یِ اصلیِ تیمش بود. هافبکِ سابقِ آژاکس در فصلِ اولش در تاتنهام 7 گل زد و 8 پاسِ گل داد و در فصلِ دوم 10 گل زد و 2 پاسِ گل داد. اریکسون تا اینجایِ فصلِ جدید هم 2 گل زده و 6 پاسِ گل داده است. ارزشِ هافبکِ دانمارکیِ اسپرز وقتی بیشتر مشخص می‌شود که به این آمار توجه کنیم: در دو فصل و نیمی که اریکسون در لیگ برتر بوده تنها ادن ازار (237)، مسوت اوزیل (230) و داوید سیلوا (211) بیشتر از او پاسِ کلیدی داده‌اند (202).
اما فوتبالِ کریستین اریکسون در این فصل دچارِ تغییری اساسی شده که کاملا به چشم می‌آید. موریسیو پوچتینو بالاخره بعد از یک فصل موفق شد سیستمِ پرسِ بالا و سنگین و با خشونت و جنگندگیِ بالا را در تیمش جا بیندازد. بازیکنی که احساس می‌شد ممکن است به این سیستم نخورد و ذاتِ بازیِ آرامش در تضاد با فلسفه‌یِ فوتبالیِ پوچتینو قرار بگیرد، خودِ اریکسون بود. اما وقتی می‌ببینیم این فصل هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ اریکسون در یک سومِ هجومیِ خودشان، توپ را از حریف نگرفته، مشخص می‌شود که پروژه‌یِ پوچتینو برایِ اریکسون جواب داده است. در این جدول بعد از اریکسون (21)، کوتینیو (20)، واردی (20)، استرلینگ (19) و لاملا (18) قرار دارند. 2تا از پنج‌تا مهره‎‌هایِ هجومیِ تاتنهام هستند. پس عجیب نیست وقتی ببینیم هیچ تیمی این فصل بیش از تاتنهام در لیگ خطا نکرده (258) و هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ اریک لاملا خطا نکرده است (40). تاتنهام بیشترین تعدادِ کارتِ زرد را هم این فصل داشته (43). اما جزوِ 6 تیمی است که هنوز بازیکنانش کارتِ قرمز دریافت نکرده‌اند.
این آمار چکیده‌یِ بسیار درستی از فوتبالی که موریسیو پوچتینو، یکی از جذاب‌ترین مربی‌هایِ جوانِ حالِ حاضرِ فوتبالِ دنیا، در تاتنهام جا انداخته را به تصویر می‌کشد. تاتنهام و لستر (که فردا در دورِ سومِ اف.کاپ مقابلِ هم قرار می‌گیرند) این فصل کمترین باخت‌ها را در لیگ دارند (2). اما تاتنهام 9 بازی را هم مساوی کرده است و به همین خاطر با 6 امتیاز کمتر از آرسنالِ صدرنشین و 4 امتیاز کمتر از لستر در رده‌یِ چهارم قرار گرفته است. اگر وضعیت یونایتد این فصل به همین شکل پر نوسان پیش برود، احتمالِ چهارم شدنِ اسپرز در لیگ و کسبِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ خیلی بالا می‌رود. اما رویایی‌ که حالا سپیدپوشان لندنی در سر دارند، و البته ازش حرف نمی‌زنند، هدفی به مراتب بالاتر و سورپریزی به مراتب عظیم‌تر است. هری کین، اریک دایر، دلی علی، اریک لاملا، توبی آلدروایرلد، یان ورتونگن، موسا دمبله و کریستین اریکسون، همه از بهترین‌هایِ این فصلِ لیگ برتر بوده‌اند و در لیگی که بزرگانش فاصله‌یِ زیادی با آنچه باید، دارند، موریسیو پوچتینو می‌تواند با این بازیکنان تاریخ‌سازی کند. 
     
آی اسپورت
2016-01-09 16:02:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر