فهرست
یادداشت: جیمی واردی و 392 دقیقه بدونِ گل
یادداشت: جیمی واردی و 392 دقیقه بدونِ گل

یادداشت: جیمی واردی و 392 دقیقه بدونِ گل

آرشِ حقیقی
 
واردی بازیِ امروزِ لستر مقابلِ تاتنهام در جامِ حذفی را از دست داده است. اما کلودیو رانیری امیدوار است بتواند از مهاجمِ بدونِ جانشین‌اش در بازیِ چهارشنبه‌یِ لیگ، که بازهم مقابلِ تاتنهام و بازهم در وایت هارت لین است، استفاده کند. واردی حالا 392 دقیقه است که در لیگ برتر گل نزده. این آمار برایِ مهاجمی که فقط 3 سالِ پیش در لیگ‌هایِ محلی بازی می‌کرد به هیچ وجه آمارِ عجیبی نیست. اما پیشرفتی که او در دو فصلِ اخیر داشته حالا همه‌یِ نگاه‌ها را به خودش جلب کرده و این سوالِ مهم را پیش می‌آورد: آیا جیمی واردی می‌تواند در نیم فصلِ دوم هم فرمِ فوق‌العاده‌اش را حفظ کند و جایی در ترکیبِ تیمِ ملیِ انگلیس در یورو 2016 داشته باشد، یه نه؟ و شاید سوالِ مهمتر این باشد: لستری که در سه بازیِ آخرش گل نزده و تنها 2 امتیاز گرفته، آیا به پایانِ رویایِ محالش رسیده، یا این صرفا افتِ مقطعیِ تیمی است که دورانِ سختی را پشتِ سر گذاشته و بازیکنانش خسته شده‌اند؟
خستگی، افت و مصدومیتِ احتمالیِ جیمی واردی با توجه به نوعِ بازی‌اش به هر حال قابلِ پیش‌بینی بود. استارت‌هایِ سریعی که امضایِ بازیِ واردی است و جنگندگی‌اش نود دقیقه برایِ هر توپِ مرده‌ای، یادی از مهاجمینِ دهه‌یِ 90 انگلیس را با خودش دارد. اما در بازی مقابلِ لیورپول بود که در نیمه‌یِ دوم خستگیِ واردی کاملا آشکار شد و رانیری مجبور به تعویض‌اش (و البته حفظش برایِ بازیِ بعدی با سیتی) شد. حتی ریاض محرز را هم در حالی که لستر 1-0 عقب بود تعویض شد. بازی مقابلِ لیورپول نشانی کامل از تیمی بود که خسته شده و در آستانه‌یِ افتی، حداقل مقطعی است. آن نمایِ بسته از چهره‌یِ نگرانِ واردی و محرض رویِ نیمکت، وقتی کسپر اشمایکل برایِ گلِ مساوی به باکسِ لیورپول حمله کرده بود، چکیده‌ای از اتفاقی بود که از وضعیتِ لستر. تیمِ رانیری دو بازیِ بعدی‌اش را هم بدونِ گل پشتِ سر گذاشت. البته تساویِ بدونِ گل مقابلِ من سیتی، حتی با اینکه یک بازیِ خانگی باشد، نمی‌تواند نتیجه‌یِ بدی به حساب بیاید. لستر حتی در بازیِ بعدی هم مقابلِ بورنموس رویِ حرکتِ عالیِ واردی یک پنالتی به دست آورد، که ریاض محرز از دستش داد. حالا لستر با یک خریدِ جدید (دمارایِ گریِ 19 ساله از برمینگهم) به صحنه نبرد بازمی‌گردد. کلیدِ پیروزی در این نبرد، شاید فقط و فقط در چند خریدِ مناسب و فراهم کردنِ فرصتی برایِ استراحتِ انگولو کانته و وز مورگان و مارک آلبرایتون و البته واردی و محرض باشد. برایِ همین بود که سر الکس فرگوسن ماهِ پیش گفت اگر من جایِ رانیری بودم میرفتم پیشِ مالکِ باشگاه و بهش می‎‌گفتم ممکن است اتفاقی تاریخی در راه باشد، پس هرچقدر ممکن است بودجه برایِ خریدهایِ ژانویه کنار بگذار. وقتی می‌بینیم بورنموس حالا ایتوربه را از رم گرفته (البته به شکلِ قرضی) و به شکلی جدی دنبالِ استیون الشراوی (که البته احتمالِ بیشتر از موناکو جدا و راهیِ رم شود) است، تصورِ بازیکنانی با این سطح در کینگ پاور، با توجه به وضعِ مالیِ خوبِ باشگاه‌هایِ انگلیسی عجیب نیست.
اما جدا از داستانِ لستر و سرنوشتِ نهایی‌اش در این فصل، خودِ جیمی واردی تا همینجایِ فصل رکوردهایی عالی به جا گذاشته است. حتی شکستنِ رکوردِ رود ون نیستلروی و گل زدن در 11 بازیِ متوالی در لیگِ برتر که آن جمله‌یِ جاودانه‌یِ گزارشگرِ انگلیسی را به همراه داشت: «11 تا گل، 11 تا گل برایِ جیمی واردی، جیمی واردی که حالا تو آسمونهاست»، تنها افتخارِ کسب شده توسطِ واردی نبوده است. در 7 فصلِ اخیرِ لیگِ برتر تنها رابین ون پرسی (17 گل در 2011-2012) و لوئیز سوارز (19 گل در 2013-2014) موفق شدند بیشتر از 15 گلِ جیمی واردی در نیمه‌یِ اولِ فصل گل بزنند. اما نکته‌یِ مهم اینجاست که ون پرسی و سوارز هر دو فصل را با بیش از 30 گل به پایان بردند. در واقع لوئیز سوارز تنها هفتمین بازیکنی بود که در تاریخِ لیگِ برتر موفق به رسیدن به چنینِ رکوردِ ارزشمندی شد. حالا واردی برایِ عضوِ شدن در این کلوپِ بسیار با پرستیژ باید در 18 بازیِ باقی مانده از لیگ حداقل 15 گل بزند. آیا افسانه‌یِ واردی و لستر کامل خواهد شد؟
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-10 14:49:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر