فهرست
بلوپرینت گواردیولا / اساسِ بازی پپ همیشه بر پایه حفظ توپ است، این ذهنیتِ اوست
بلوپرینت گواردیولا / اساسِ بازی پپ همیشه بر پایه حفظ توپ است، این ذهنیتِ اوست

بلوپرینت گواردیولا / اساسِ بازی پپ همیشه بر پایه حفظ توپ است، این ذهنیتِ اوست

آی اسپورت – در این سری جذاب از مجله فور فور تو، شما را با بلوپرینت یا همان طرح های اصلی کاری پپ گواردیولا آشنا می کنیم. در هر قسمت با ما همراه باشید.

ارتباط داشتن برایش بسیار کلیدی است

خیلی ساده بخواهیم بگوییم، گواردیولا عاشق حرف زدن در مورد فوتبال است. این پروسه از اولین ملاقات با بازیکنان شروع می شود و همواره در طول جلسات تمرینی ادامه دارد. دنی آلوز در روز های اول حضور پپ در بارسا گفته بود که او از تمام زمان ممکن برای اصلاح و توضیح این که دقیقا از ما چه می خواهد استفاده می کند. صحبت های پپ حتی به بعد از جلسه تمرین در قالب چت خصوصی با بازیکنان هم می کشد. اگر آن ها لیاقتش را داشته باشند، تعریف هم خواهند شنید.

گواردیولا معمولا دو ساعت از روز را صرف صحبت رو در رو در مورد جزییات جا گیری بازیکنان و چیز هایی که از آن ها می خواهد، می کند. از زمان حضورش در بایرن، یکی از بازیکنانی که بیشترین بهره را از این صحبت ها برد جروم بواتنگ بود. او یاد گرفت به عنوان یک مدافع وسط چطور از فکرش بیشتر استفاده کند. فیلیپ لام حداقل 15 دقیقه بعد از هر جلسه تمرین را صرف صحبت در مورد چگونه بازی کردن در خط میانی می کرد. برای یک بازیکن مانند ریبری که بیشتر از غریزه اش استفاده می کند، صحبت رو در روی کمتری وجود داشت. در مجموع شاید جرارد پیکه به بهترین نحو، مهارت های روابط عمومی پپ را توصیف می کند:" پپ فقط به شما دستور نمی دهد. او همچنین چرا ها را توضیح می دهد."

پپ بازیکنانش را از روی صمیمیت می شناسد. وقتی پیر امیل هویبرگ پدرش را به خاطر سرطان معده از دست داد، با او گریه کرد. او از این که به یک بازیکن بگوید به لیست 18 نفره راه نیافته متنفر است برای همین دوست دارد در تیم اصلی اش حداکثر 20 بازیکن حضور داشته باشند. پپ در حرف هایی که می زند تنوع هم ایجاد می کند. این تنوع حاصل یک پلن روانشناسی نیست. بلکه او دوست دارد چیزی که واقعا در درون احساس می کند را بروز دهد. در بازی سرنوشت ساز لیگ برابر ویارئال در سال 2010 که دو روز بعد از شکست در نیمه نهایی لیگ قهرمانان انجام می شد، پپ به بازیکنانش گفت:" بچه ها، شما همه فوق العاده هستید. فقط می خواهم یک چیز را به شما بگویم. اگر در این بازی شکست خوردیم و لیگ را از دست دادیم، نگران نباشید."

او تیم را حول یک رهبر می سازد

در بارسلونا، سرخیو بوسکتس بود. بعضی اوقات هم ژاوی یا اینیستا. در بایرن، تیاگو، ژاوی آلونسو و فیلیپ لام این نقش را ایفا کرده اند و در هر بازی پپ، این نقش را به یک نفر می داد. کاری که این بازیکن باید انجام دهد این است که ریتم بازی را به جریان بیندازد. او در آوتوبیوگرافی خودش که 2001 چاپ شد نوشته بود:" یوهان کرایف به من می گفت اگر روی من خطا شده، تقصیر خودم است چون من توپ را بیش از اندازه نگه داشتم و خیلی قبل تر باید آن را پاس می دادم."

البته گواردیولا چیز دیگری هم می خواهد که خودش آن را "بازیکنانی با یک مکث" می نامد. در این حالت بازیکن باید برای یک نصفه ثانیه توپ را بیشتر از متوسط سایر هافبک ها نگه دارد و حریف را در جا گیری دچار اشتباه کند. او خودش استادِ این کار بود:" حریف را همیشه طوری گول می زدم که فکر می کردند می خواهم به کناره ها پاس دهم. و بعد ناگهان بووم! آن ها را با یک پاس عمقی می شکافتم." یکی از دلایل اصلی بازی دادن فیلیپ لام در خط هافبک، همین توانایی بود. لام نظم دهنده او در میانه زمین شد و محور حرکات کل تیم بود. تنها باهوش ترین بازیکنان می توانند چنین نقشی را به خوبی ایفا کنند. هافبک هایی توپگیر که در جاگیری و حفظ توپ فوق العاده هستند.:" لام فوق العاده باهوش است. او خیلی خوب بازی را می فهمد. می داند کی باید بیاید وسط و کی به کناره ها برود. او واقعا بی نظیر است." زمانی که گواردیولا کنترل کامل توپ را می خواست، محور تیمش را تیاگو قرار می داد. او در سال 2013 زمانی که جانشین هاینکس شد به مسئولان بایرن گفت یا تیاگو یا هیچ کس. تیاگو در توصیف سبک بازی پپ قبلا گفته:" اساس بازی مشخص است: حفظ توپ و بازیسازی از عقب. درست است که هر تیمی متفاوت است، اما اساسِ بازی پپ همیشه بر پایه حفظ توپ است، این ذهنیتِ اوست."

ادامه دارد ...

 

۵    
آی اسپورت
2016-10-14 21:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر