فهرست
۸ نکته که از جایزه توپ طلا باید بدانید: جایزه ای که فیفایی شد!
۸ نکته که از جایزه توپ طلا باید بدانید: جایزه ای که فیفایی شد!

۸ نکته که از جایزه توپ طلا باید بدانید: جایزه ای که فیفایی شد!

توپ طلا جایزه ای است که به طورسنتی توسط مقامات فیفا به بهترین بازیکن سال فوتبال دنیا اهدا می شد ولی ایده اصلی اهدای این جایزه توسط فیفا طراحی نشده و در ابتدا همه بازیکنان از ملیت های مختلف قادر به فتح آن نبودند و محدودیتهای ملیتی برای فتح آن وجود داشت. اینها نکاتی جالب درمورد این جایزه و پروسه اهدای آن در گذرتاریخ است؛ جایزه ای که امسال به مسی، نیمار یا کریس رونالدو خواهد رسید
1-ایجاد برای و توسط اروپایی ها:  ازسال 1956 تا2009، مجله فرانس فوتبال این جایزه را اهدا می کرد و تاسال 1995 این جایزه، جایزه ای بود که تنها مختص بازیکنان اروپایی بود. به همین دلیل بازیکنان بزرگی مثل پله هرگز موفق به فتح آن نشدند.
2-سلطه بازیکنان لاتین:  بعداز آنکه این انحصاربرداشته شد وهمه بازیکنان با هرملیتی می توانستند آن را فتح کنند،بازیکنان آمریکای جنوبی برتوپ طلا سلطه زدند. 9 بار این جایزه به بازیکنی از آمریکای جنوبی رسید(لیونل مسی 4بار، رونالدوی برزیلی 2 بار و ریوالدو، رونالدینیو وکاکا،هرکدام یک بار) و ماتیاس سامر، زیدان، ندود، اوون، لوئیس فیگو، فابیو کاناوارو، کریستیانو رونالدو و شوچنکو بازیکنانی اروپایی بودند که به این جایزه رسیدند و تنها یک بار بازیکنی از آفریقا، ژرژ وآه، موفق به فتح این جایزه شد.
3-اهدای جایزه توسط فیفا: تاسال2009 فیفا جایزه بهترین بازیکن سال را اهدا می کرد ولی معتبرترین جایزه دنیا، جایزه توپ طلا بود که توسط فرانس فوتبال اهدا می شد؛ از همین رو این دو ارگان تصمیم گرفتند تا با هم وبه صورت واحد، جایزه ای تحت عنوان توپ طلای فیفا را به برترین بازیکن سال بدهند.
4-جشنی درکار نبود: تاقبل از سال 2009 وتلفیق این دو جایزه، هرگز مراسمی برای اهدای جایزه توپ طلا برگزار نمی شد و برنده این جایزه، با انتشار تصویر او روی جلد ماه دسامبر مجله فرانس فوتبال اعلام می شد
5- رای روزنامه نگاران: تا قبل از این، برنده این جایزه دریک رای گیری که تمام خبرنگاران مجله فرانس فوتبال از کشورهای مختلف اروپایی درآن شرکت می کردند، مشخص می شد؛ ولی حالا رای سرمربیان و کاپیتان های تیمهای ملی عضو فیفا هم به حساب می آید.
6-توپ طلای مارادونا: زمانی که مارادونا فوتبال بازی می کرد، این جایزه تنها مال بازیکنان اروپایی بود؛ اما با این وجود، فرانس فوتبال برای قدردانی از کارنامه ورزشی درخشان مارادونا، یک توپ طلای افتخاری به او هدیه کرد؛ آلفردو دی استفانو هم یک توپ طلای افتخاری دارد
7-جوانترین فاتح جایزه: رونالدوی برزیلی جوانترین فاتح توپ طلاست. او این جایزه را درسن 21 سال و3 ماهگی، زمانی که دراینتر توپ می زد، فتح کرد ولی درنیمه اول آن سال دربارسلونا بود و درآن فصل 34 گل در لالیگا زد و بارسا را به قهرمانی لالیگا رساند.
8-توپ طلای لوئیس سوارس: بحث سوارس،بازیکن بارسا مطرح نیست وصحبت از لوئیس سوارس اسپانیایی است که دربارسلونا و اینتر بازی می کرد وتنها فوتبالیست تاریخ اسپانیاست که این جایزه را فتح کرده(درسال1960)، ولی اگر سوارس اروگوئه ای به همین ترتیب فوتبالش را ادامه دهد، بعید نخواهد بود که دست کم نامش رادر جمع 3فینالیست سالهای آتی ببیند.

غزال زیاری
۹۴۱۰
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-11 01:58:24
نظر دهید

۱ نظر
برزو
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۰۹:۰۷
تا قبل از 2009 که اهدای جایزه دست فرانس فوتبال بود هیچ اجحافی در حق کسی نشد(غیر اززاهدای توپ به اروپاییها تا قبل از 1995) اما از 2009 به این طرف حق خیلیها ضایع شد و اعتبار توپ طلا کم شد. مثلا 2010 حق وسلی اشنایدر از اینتر بود جایزه رو ببره یا 2012 حق رونالدو بود. اخرش معلوم نشده این جایزه انفرادیه یا به خاطر قهرمانیها!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر