فهرست
گزارش: مردانِ فراموش‎ شده‌یِ "بالون دور"
گزارش: مردانِ فراموش‎ شده‌یِ "بالون دور"

گزارش: مردانِ فراموش‎ شده‌یِ "بالون دور"

آی‌اسپورت – از سالِ 1956 بدین سو که توپِ طلا برایِ اولین بار به بهترین بازیکنِ جهان اهدا شد، تنها 4 فوتبالیست بودند که در پستی غیر از مهاجم، یا هافبکِ هجومی بازی می‌کردند و موفق شدند این جایزه را به خودشان اختصاص بدهند: لو یاشین (1963)، فرانتس بکن‌باوئر (1972، 1976)، ماتیاس زامر (1996) و فابیو کاناوارو (2006). در این میان تنها خودِ فابیو کاناوارو بود که جایزه‌یِ بهترین بازیکنِ سالِ فیفا را هم به دست آورد، جایزه‌ای که البته از سالِ 2010 بدین سو با "بالون دور" تلفیق شد. به بیانی بهتر در مجموعِ تمامِ این سال‌ها از 256 بازیکنی که به لیستِ 3 نفرِ نهاییِ هر دو جایزه راه پیدا کردند، تنها 29 دروازه‌بان، مدافع، یا هافبکِ دفاعی حضور داشتند. پس تعجبی ندارد که امسال هم هر سه گزینه‌یِ لیستِ نهایی نیروهایِ هجومی هستند.
اما مثلِ همیشه لیستِ نهاییِ امسال هم مردانِ فراموش شده‎‌یِ زیادی دارد، که شاید مهمترینشان داوید دخئا و دیگو گودین هستند.
 
داوید دخئا: قبل از اینکه بحثِ قرار گرفتنِ گلرِ جوانِ اسپانیایی را در لیستِ نهاییِ توپِ طلا شروع کنیم، باید به سوالی مهمتر پاسخ بدهیم. آیا دخئا در حالِ حاضر بهترین دروازه‌بانِ دنیایِ فوتبال است؟ اولین جوابی که قطعا به ذهن می‌آید این است که: مانوئل نویر را فراموش کردید؟ در فوق‌العاده بودنِ نویر هیچ شک و تردیدی نیست. شاید اگر جایزه‌ای مخصوصِ دروازه‌بان‌ها در نظر می‌گرفتند، نویر با رایِ اکثریت این عنوان را از آن خود می‌کرد. اما عاملی که باید در مقایسه‌یِ نویر و دخئا در نظر گرفته شود این است که نویر در حالِ حاضر بینِ تمامِ دروازه‌بان‌هایِ اروپا راحت‌ترین کارِ ممکن را دارد. بایرن مونیخ این فصل متوسطِ مالکیتِ توپِ 71 درصد در هر بازی را داشته و کمترین تعداد شوت به دروازه‌اش در کلِ لیگ‌هایِ اروپایی شده است. در نقطه‌یِ مقابل داوید دخئا سه فصل است منجیِ منچستر یونایتدِ بحران زده است و اگر سیوهایِ کم‌نظیرش نبود، معلوم نبود وضعیتِ یونایتد چقدر بدتر از این می‌شد. پس با در نظر گرفتنِ این عامل است که دخئا را یکی از مردانِ فراموش شده‌یِ لیستِ نهاییِ توپ طلا می‌دانیم.
 
دیگو گودین: با اینکه گودین قلبِ اتلتیکو مادریدی است که قهرمانِ لا لیگا شده، به فینالِ چمپیونز لیگ رسیده و بهترین دورانش را در چند نسلِ گذشته تجربه می‌کند، هنوز انگار هیچکس مدافعِ اروگوئه‌ای را جدی نمی‎گیرد. اتلتی با بردِ دیشب حالا به صدرِ جدولِ لا لیگا بازگشته (با  یک بازی بیشتر از بارسلونا). اما دلیلِ اصلیِ صدرنشینیِ مردانِ دیگو سیمئونه قطعا خطِ حمله‌یِ آتشین‌شان نیست. اتلتی تا اینجایِ فصل 15 گل کمتر از بارسا و 22 گل کمتر از رئال زده است. اما در نقطه‌یِ مقابل تیمِ سیمئونه فقط 8 گل در این فصل خورده است. دفاعِ اتلتی با گودین و هم‌وطنِ جوانش خوسه ماریا خیمنز دژِ استوارِ تیم است که گاهی به نظر می‌رسد مهاجمینِ حریف جراتِ حمله به آن را ندارند. پس گودین هم امسالِ نماینده‌یِ مدافعین در لیستِ نهاییِ بالون دور است.
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-11 12:45:11
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۳۸
خیلی بی انصافیه اگه بخوایم از بین این سه نفر(مسی، رونالدو ونیمار) بخوایم کسی رو حذف کنیم و گودین و دخیا رو جایگزینش کنیم، بعدشم بازیکنایی مثل سوارس، اینیستا، براوو، پوگبا و... شایسته تر از گودین و دخیا هستند. اینم فراموش نکنیم که تو فوتبال مدرن اروپا گل زدن خیلی خیلی سخت شده و کار مهاجمان و هافبکهای هجومی ده برابر سختتر از بقیه ی پستهاست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر