فهرست
تیموریان: آقای احدی! جای شما روی تخت بیمارستان نیست
تیموریان: آقای احدی! جای شما روی تخت بیمارستان نیست

تیموریان: آقای احدی! جای شما روی تخت بیمارستان نیست

آی اسپورت - او آندرانیک است، اولین ارمنی تاریخ فوتبال ایران که به بازوبند تیم ملی رسید. یکی از آن نخبه‌هایی که توانست در لیگ برتر انگلیس به میدان برود و چقدر خوب بود. با چه افتخاری خبرهای مربوط به بازی‌هایش را به عنوان یکی از مهم‌ترین لژیونرهای‌مان دنبال می‌کردیم. این مطلب به مناسبت جدایی آندرانیک از‌ ام‌صلال و اخبار پیرامون این بازیکن نوشته شده است.
از جام جهانی‌ تا شروع ماجراجویی خیلی‌ها آندو را نمی‌شناختند. به خصوص آنهایی که فوتبال را به صورت جدی دنبال نمی‌کردند، تا اینکه جام جهانی‌ ۲۰۰۶ آغاز شد و یک ستاره از بین تمام بازیکنان برانکو به دنیا معرفی شد. جوانی که در میانه میدان همه کار می‌کرد برای سربلندی تیم ملی. طوری می‌دوید و تکل می‌زد که دل آدم گرم می‌شد اما تیم دچار چنان بحران سنگینی بود که بازیکنان مؤثری چون آندو در آن سن و سال «پاسوز» اختلافات و حواشی شدند و خیلی زود به خانه برگشتند. در تمام سال‌ها بعد از جام جهانی‌ ۲۰۰۶ آلمان، آندو خودش را در سطح اول فوتبال حفظ کرد. آن جام جهانی، شروع یک ماجراجویی بود.
لعنت بر مصدومیت‌های بی‌موقع او در لیگ جزیره نیز عملکرد خوبی داشت. تابستان سال ۸۵ به بولتون پیوست و به عنوان هافبک تدافعی توانست در کنار بازی‌های درخشان، گل هم برای تیم تحت هدایت سام آلردایس به ثمر برساند. بعد از اخراج آلردایس، نقش آندو در تیم کم‌رنگ شد و در نهایت در سال ۸۷ به فولام پیوست. فولام می‌توانست سکوی پرتاب آندو باشد اما یک مصدومیت لعنتی، همه چیز را خراب کرد. با این حال آندو ادامه داد و این بار قبول کرد به صورت قرضی راهی بارنزلی شود. انگار آن زمان مشاور خوبی در کنارش نبود تا بتواند او را در اروپا حفظ کند. با این حال به یاد نداریم این بازیکن به غیر از یک مصدومیت بزرگ، دچار حاشیه و لغزشی شده باشد.
استقلال و اثبات شایستگی تقریباً هیچ‌کس نمی‌تواند در این مورد که آندو یک استقلالی ثابت‌قدم بوده، شکی به دل راه دهد. این بازیکن روزی به ایران برگشت اما متوجه شد برای خریدش، خیلی‌ها می‌خواهند شک به دل‌شان راه بدهند. این شد که یک انتخاب منطقی داشت و به باشگاه تراکتورسازی تبریز رفت. آنقدر در این تیم طی یک نیم‌فصل درخشید که با قراردادی چند برابر حضور در تراکتورسازی از سایر باشگاه‌های متمول ایران، پیشنهاد گرفت اما چون اعضای خانواده‌‌اش استقلالی بودند، پیراهن آبی را به تن کرد و شاگرد پرویز مظلومی شد. دو فصل فوق‌‌العاده در این تیم داشت و برای ادامه فوتبال برای مدتی به باشگاه الخریطیات رفت. حضور آندو در قطر برای مسئولان فوتبال این کشور به حدی جذاب بود که عکس‌هایش روی تابلوهای تبلیغی لیگ ستارگان در خیابان‌ها و اتوبان‌های دوحه حک شد. بازی در الخریطیات برای آندو صرفه اقتصادی نیز داشت.
فرار از جوخه آتش فصل که تمام شد، او دوباره به تهران برگشت و بار دیگر پیراهن استقلال را برای خود انتخاب کرد اما این بار به معنای واقعی کلمه آزار دید. آنقدر اتفاقات عجیب برایش رخ داد که مجبور شد در نیم‌فصل لیگ قبلی، بی‌خیال استقلال شود و به قول خودش از جوخه آتش فرار کند. جدا از اتفاقاتی مثل شکست‌های تلخ و... مصاحبه عده‌ای نیز او را آزار می‌داد زیرا برخی به این بازیکن اتهام کم‌کاری را نسبت می‌دادند و این شد که آندو ساکش را جمع کرد و دوباره به تبریز رفت. حضورش در تراکتورسازی تبریز باعث شد تیم دچار افت‌شدة تراکتور جان تازه‌ای بگیرد و به یک مدعی واقعی بدل شود. آنها با تونی اولیویرا روی نیمکت، سامان نریمان‌جهان، ادینهو و آندو در زمین غوغا کردند و تا آخرین دقایق لیگ، قهرمان بودند اما اخراج اشتباه آندو در روز پایانی توسط علیرضا فغانی، ماجرا را تغییر داد و این سپاهان بود که با استفاده از توقف تراکتور برابر نفت تهران به قهرمانی رسید. تعدادی از هواداران استقلال به خاطر جو آن روزها علیه آندو شعار دادند.
می‌خواست بماند اما... او می‌خواست باز هم در تراکتورسازی بماند، اصلاً در ایران به فوتبال ادامه دهد ولی اصرار مسئولان باشگاه‌ ام‌صلال و بالا بردن چندباره پیشنهادشان باعث شد آندو تصمیم بگیرد بار دیگر لژیونر شود. آندو با اینکه همیشه سعی کرد ساکت و بی‌ادعا کار کند اما معمولاً با حواشی مواجه می‌شد و خیلی‌ها او را اذیت کردند تا باعث شود این بازیکن مصاحبه‌های تندی انجام دهد. برخی به بدترین شکل ممکن علیه آندو مصاحبه می‌کردند یا پشت پرده کارهایی انجام می‌شد تا روی ذهن این بازیکن اثرات منفی گذاشته شود و به همین علت جدایی موقت از فوتبال ایران برایش یک اتفاق خوب بود.
کی روش: هیچ مربی عاقلی آندو را خط نمی زند آندرانیک تیموریان یکی از معدود بازیکنانی است که از سال ۱۳۸۴ وقتی وارد کمپ تیم ملی شد، تا به حال توانسته در عین شایستگی به کارش ادامه بدهد. کارلوس کی روش در مورد آندو یک اظهار نظر جذاب دارد و می‌گوید: «هیچ مربی عاقلی حاضر نیست او را خط بزند.» تیموریان در این سال‌ها کم افت و خیز بود و همیشه برای تیم ملی عالی بازی کرد تا حمایت منتقدانش را نیز در پی داشته باشد. او بازیکنی با معیارهای حرفه‌ای است که همواره حواسش به رابطه با رسانه‌ها، مربیان و بازیکنان، تغذیه و زمان استراحت حرفه‌ای و مطالعاتش بوده و در یادگیری زبان انگلیسی ممارست داشت تا جایی که امروز می‌تواند به گذشته‌‌اش افتخار کند.
استمرار او باعث شد امروز کاپیتان تیم ملی کشورمان باشد و به عنوان بزرگ‌تر به اردوها برود. شماره عجیب ۱۴ از تنش بیرون نیامد و در هر جمعی سعی کرد انرژی‌ مثبت به دیگران بدهد. آندو کاپیتانی است که از زندگی‌اش همیشه لذت می‌برد و دوست دارد در اوج باشد. رابطه‌‌اش با کارلوس کروش عالی است و همچنین با بازیکنان تیم ملی. آنهایی که آندو را می‌شناسند، بهتر می‌دانند اهل باندبازی نیست و هوای بازیکنان جوان تیم ملی را دارد. شاید شیطنت‌ها و شوخی‌هایش در تیم زیاد باشد اما در این سال‌ها کسی را آزار نداد و برای هیچ بازیکنی «زیرآبی» نرفت! کلیدواژه حرف‌هایش همیشه این است: «از زندگیت لذت ببر» و خودش، مصداق بارز این جمله است.
جدایی از‌ ام‌صلال فصل خوبی برای آندو در قطر رقم نخورد. انتظار داشتیم درخشش ستاره ایرانی و کاپیتان تیم ملی در لیگ ستارگان ادامه یابد اما واقعیت این است که بولنت یوئیگان سرمربی ترکیه‌ای‌ ام‌صلال می‌خواست هر طور شده آندو را از لیست تیمش کنار بزند. حتی این بازیکن را بارها در پست غیرتخصصی به میدان فرستاد تا ثابت کند آندو آن بازیکنی نیست که بخواهد اما مسئولان باشگاه‌ ام‌صلال از این بازیکن کاملاً راضی بودند و دل‌شان نمی‌خواست ستاره ایرانی را به همین سادگی از دست بدهند. با شروع نقل و انتقالات زمستانی، شرایط جدیدی برای آندو به وجود آمد و تلاش‌های کادر فنی به بار نشست تا مانع ادامه همکاری او با‌ ام‌صلال شوند. به این دلیل بود که آندو قراردادش را پایان داد تا به باشگاه دیگری برود.
آندرانیک: بگذارید با آرامش انتخاب کنم آندو اما تمایلی به مصاحبه در شرایط فعلی نداشت. او با تأیید این مسئله که می‌خواهد در لیگ قطر بماند و به کارش به عنوان یک لژیونر ادامه دهد، فقط این جمله را گفت: «بگذارید با آرامش تیم جدیدم را انتخاب کنم. پس از انتخاب، آن را رسانه‌ای خواهم کرد که مقصدم کجاست.» او توضیحی بیش از این نداد و درخواست کرد برایش حاشیه ساخته نشود.
انتخاب بهترین بازیکن جهان آندو تیموریان چون در سال ۲۰۱۵ کاپیتان اول تیم ملی شده، این حق را داشت تا بهترین بازیکن جهان را انتخاب کند. او سه گزینه پیش ‌روی خودش داشت: «لیونل مسی، کریستیانو رونالدو و نیمار». وقتی در این مورد از آندو سؤال پرسیدیم، با خنده گفت: «باور کنید یادم نمی‌آید به کدام یک از اینها رأی دادم» و صد البته ما باور نکردیم! آخر هفته متوجه خواهیم شد رأی آندو به کدام بازیکن برای انتخاب بهترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۵ بوده است.
تیموریان: آقای احدی، جای شما روی تخت بیمارستان نیست مردم! برای مربی من دعا کنید آندرانیک تیموریان ظهر دیروز وقتی متوجه حاد شدن شرایط جسمانی رضا احدی پیشکسوت فوتبال کشورمان شد، به خبرنگار ما گفت: «من به خاطر دوری از فوتبال ایران اصلاً از حال و احوال آقای احدی خبر نداشتم و این موضوع را از یک دوست شنیدم و واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم.» کاپیتان تیم ملی ایران که روز گذشته قراردادش با باشگاه ‌ام‌صلال قطر را فسخ کرد تا به باشگاه دیگری برود، افزود: «متأسفانه ما به خوبی قدر پیشکسوتان‌مان را نمی‌دانیم. آقای احدی سرمربی تیم امید استقلال بود و بازیکنان زیادی از جمله مرا به فوتبال ایران معرفی کرد.
آن سال استقلال پر از بازیکن تازه‌نفس و فوق‌‌العاده بود و هر کدام از بازیکنان آن تیم، امروز یکی از چهره‌های مهم فوتبال ایران هستند. اتفاقی که برای آقای احدی رخ داده، برایم به راحتی قابل هضم نیست و می‌خواهم بگویم آقای احدی، جای شما روی تخت بیمارستان نیست.» تیموریان در پایان گفت: «از مردم عزیز ایران می‌خواهم برای مربی من دعا کنند. او به خاطر زحماتی که در فوتبال کشیده، شایسته زندگی بهتری است و امیدوارم این بیماری را مثل دوران فوتبالش دریبل بزند و به زندگی عادی برگردد. لطفاً برایش دعا کنید.»

منبع: خبر ورزشی
     
آی اسپورت
2016-01-11 13:48:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر