فهرست
یادداشت: کنایه‌یِ "بالون دور"
یادداشت: کنایه‌یِ "بالون دور"

یادداشت: کنایه‌یِ "بالون دور"

میگل دیلنی
 
پل پوگبا از وقتی بچه بوده آرزوی کسبِ یک عنوان را داشته است. این عنوان البته نه جامِ جهانی، یورو، یا چمپیونز لیگ، بلکه "بالون دور" است. بر طبق گزارش‌ها و آمارهایی که چند سالِ اخیر دیده‌ایم، ستاره‌هایِ جوان زیادِ دیگری مثلِ پوگبا هستند که هدفِ اصلی‌شان بردن توپِ طلا شده است. این مسئله نشان می‌دهد چطور جایزه‌ای که قرار بود نشان دهد چه بازیکنی بیشترین تاثیر را بر فوتبالِ سالی که گذشته، داشته، حالا خودش تاثیرگذارترین عامل رویِ فوتبال شده است.
به هر حال "بالون دور" همیشه پرستیژِ خودش را داشته، اما این جنگِ بینِ مسی و رونالدو که به جدلی پوچ و سطحی در 12 ماه فوتبال بدل می‌شود و انگارِ بردنِ توپِ طلا حرفِ آخر را در آن می‌زند، ابعادی کاملا جدید به این جایزه داده است. در مستندِ "رونالدو" که انگار در دورانی ساخته شده که فوتبال رسما به ورزشی انفرادی و نه تیمی تغییر یافته، مشخصا می‌بینیم که بردنِ توپ طلا برایِ او مهمتر از بردنِ جامِ جهانی و چمپیونز لیگ است. پس عجیب نیست وقتی می‌بینیم پوگبا و هم‌نسلی‌هایش با داشتنِ چنین الگوهایی، چنین اهدافی پیدا می‌کنند.
حتی لیونل مسی هم که قرار بود قطبِ مخالفِ رونالدو باشد تحتِ تاثیرِ این پدیده قرار گرفته است. اواسطِ فصلِ پیش وقتی مسی با لوییز انریکه اختلاف پیدا کرده بود و خوب بازی نمی‌کرد، ژاوی بهش گفت: «دوست داری یه بار دیگه رونالدو توپ طلا را ببره؟ اگه اینطوری بازی کنی این اتفاق میفته.» همینکه ژاوی از چنین راهی برایِ انگیزه دادن به مسی استفاده کرده، نشان می‌دهد که مسی هم کمتر از رونالدو مسحورِ جادویِ "بالون دور" نشده است.
پدیده‌یِ "بالون دور" در ابعادِ جدیدش حتی باعث شده دو دشمنِ قدیمی هم بالاخره موضعِ مشترکی پیدا کنند. آرسن ونگر اخیرا در مصاحبه مطبوعاتی‌اش گفت: «من مخالفِ توپِ طلا و کلا همه این جوایزِ فردی هستم. من بازیکنهایی را دیدم که فوتبالشون به خاطر خواب و خیالِ بردنِ توپ طلا نابود شده. این جوایز باعث میشه تا بازیکنان خودخواه بشن و به هم‎‌بازی‌ای که در موقعیت بهتر است پاس ندن.»
باورکردنی نیست، اما ژوزه مورینیو وقتی درباره‌یِ توپِ طلا حرف می‎‌زند، با تاییدِ ونگر شروع می‎‌کند: «حق با  ونگره. فوتبال در حالِ حاضر داره هویتِ تیمیش را از دست میده و بیشتر رویِ نمایشِ انفرادیِ بازیکنان متمرکز شده.»
آرسن ونگر در ادامه می‌گوید حالا ایجنت‌ها، بازیکنان را تشویق می‌کنند که بیشتر به فکرِ بردنِ جوایزِ فردی باشند، چون در این صورت قیمتشان در بازارِ نقل و انتقالات بالاتر می‌رود. حق با ونگر است. فوتبالِ مدرن با تبدیل شدن به یک قطبِ اقتصادیِ بزرگ، عملا شبیهِ هالیوود شده و "بالون دور" هم اسکارش شده است. اما یک نکته‎‌یِ ظریف این میان است. توپ طلا نهایتا هنوز بر اساسِ موفقیتِ تیمی برنده‌یِ نهاییِ خودش را انتخاب می‌کند، نکته‌ای مسی سالِ پیش درک کرد و نکته‌ای رونالدو امسال خواهد کرد. کنایه‌یِ کار همینجاست. اگر بازیکنی برایِ بهتر شدنِ تیمش بجنگد، شانسِ بیشتری برایِ بهترین بازیکنِ سال شدن دارد. این زیبایی فوتبال است که هنوز مهمترین جایزه‌یِ فردی‌اش در نهایت به واسطه‌یِ موفقیتِ تیمی به برنده اهدا می‌شود. و این درسِ مهمی است برایِ تمامِ ستاره‌هایِ جوانی که رویایِ بردنِ "بالون دور" را در سر می‌پرورانند.
 
 
  ۳  
آی اسپورت
2016-01-11 14:03:15
نظر دهید
۳ نظر
محسن
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۰۸
فقط یک نکته وجود داره و اون هم تبلیغاته، مثلن مگه ریبری 2013 با بایرن سه گانه نگرفت ولی چرا به رونالدو رسید یا اشنایدر در اینتر میلان
این روزها اگه تیمهای مسی و رونالدو قهرمان بشن می گن به خاظر قهرمانی بوده و اگه هم نه یک دلیل دیگه
حامد
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۳۰
جایزه ی توپ طلا واسه رونالدو مهمتر از قهرمانی تو جام جهانیه؟؟؟ هرکی ندونه فک میکنه پرتغال با دوجین ستاره مدعی اول قهرمانیه!! هنوز یادمون نرفته جام جهانی 2014 پرتغال از طریق پلی آف و با درخشش رونالدو سوئد رو حذف کرد و به جام جهانی رفت. از پلی آف رفت!! حالا شما انتظار قهرمانی ازش دارید؟ رونالدو همیشه در خدمت تیمه.
برزو
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۹:۰۴
چقدر مراسم باشکوهی میشه. ولی مسی حقش نیست من طرفدار رونالدوام اما نیمار شایسته تر از مسیه واسه بردن توپ طلا. مسی دو ماه هم مصدوم بود تو سال 2015. مسی غیر از دو گلی که تو نیوکمپ به مانوئل نویر زد و اون گل انفرادی قشنگ تو فینال جام حذفی دیگه کار خاصی(حداقل بیشتر از نیمار) تو سال 2015 نکرد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر