فهرست
آمار: بیشترین برندگانِ "بالون دور"
آمار: بیشترین برندگانِ "بالون دور"

آمار: بیشترین برندگانِ "بالون دور"

آی‌اسپورت – پیش از لیونل مسی و چهارِ بالونِ دورِ پیاپی‌اش، لوئیس سوارز (هافبکِ دهه‌یِ 60 بارسا)، یوهان کرویف (2 بار وقتی با پیراهنِ بارسا)، هریستو استویچکوف، ریوالدو و رونالدینیو به عنوانِ بهترین بازیکنِ سال انتخاب شده بودند. از این منظر بارسا پرافتخارترین بازیکنان را بینِ تمامِ باشگاه‌هایِ دیگر دارد. البته باید توضیح داد که تمامِ عناوینِ بازیکنانِ مذکور، به علاوه‌یِ یکی از 4 بالون دورِ مسی، مربوط به قبل از 2010 و دورانی می‎‌شود که این جایزه با "بازیکنِ سالِ فیفا" متفاوت بود.
بعد از بارسا سه تیم با 8 بالون دور قرار دارند: یوونتوس، رئالِ مادرید و میلان. 3تا از 8 بالونِ دورِ یووه را میشل پلاتینی پشتِ سرِ هم از سالِ 83 تا 85 گرفت و برایِ میلان هم رود گولیت و مارکو ون باستن هم از 87 تا 90، 3 بار این جایزه را باهم قسمت کردند. رئال هم در حالِ حاضر امیدوار است کریستیانو رونالدو به هت تریکش برسد (رونالدو اولین بار این جایزه را برایِ فصلی که با منچستر یونایتد سپری کرده بود به دست آورده بود).
اما وقتی صحبت از ملیتِ بازیکنانی که بالون دور برده‌اند به میان می‌آید، دو دشمنِ قدیمی، یعنی هلند و آلمان حرف اول را می‌زنند. ملی‌پوشان این دو کشور هر کدام 7 بار بالون دور برده‌اند. درسته که آلمان از سالِ 1996 بدین سو و ماتیاس زامر، برنده‌ای نداشته، اما پیش از هافبکِ سابقِ دورتموند، گرت مولر، کارل هاینتز رومینیگه (2 بار)، فرانتس بکن‌باوئر و لوتار ماتائوس به عنوانِ بهترین بازیکنِ سال انتخاب شده‌اند. برایِ هلند هم ون باستن و کرویف هرکدام سه بار بالون دور برده‌اند و گولیت یک بار.
بعد از هلند و آلمان هم فرانسه با 6 بازیکن قرار دارد و بعد از فرانسه، ایتالیا، انگلیس، پرتغال، آرژانتین و برزیل. اولین بالون دورِ تاریخ را هم سر استنلی متیوس در سالِ 1956 گرفت و بعد از او سر بابی چارلتون، کوین کیگان (2 بار) و مایکل اوون موفق به کسبِ توپِ طلا شدند.
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-01-11 15:46:47
نظر دهید
۲ نظر
برزو
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۸:۴۷
البته تا قبل از سال 1995 توپ طلای فرانس فوتبال فقط به بازیکنان اروپایی اهدا میشد وگرنه مارادونا حداقل سه توپ طلا گرفته بود و با 4 توپ طلای مسی الان ارژانتین بیشترین توپ طلا رو داشت. همینطور پله با برزیل. البته مسی به نظرم آخرین توپ طلاشه، رونالدو هم از سال آینده جزو سه تا هم فک نکنم باشه. اگه گواردیولا بیاد من سیتی رحیم استرلینگ و آگوئرو اوج میگیرن و میتونن واسه توپ طلا دورخیز کنن، همینطور پل پوگبا از یوونتوس و همینطور ماریو گوتزه و مولر و لواندوفسکی استعداد زیادی دارن تا زیر نظر انجلوتی تو بایرن پیشرفت کنن. مسی و رونالدو سال دیگه به احتمال 80% جزو سه تا نامزد نهایی نیستند دیگه البته در مورد رونالدو با قطعیت بیشتر.
برزو
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۹:۰۴
چقدر مراسم باشکوهی میشه. ولی مسی حقش نیست من طرفدار رونالدوام اما نیمار شایسته تر از مسیه واسه بردن توپ طلا. مسی دو ماه هم مصدوم بود تو سال 2015. مسی غیر از دو گلی که تو نیوکمپ به مانوئل نویر زد و اون گل انفرادی قشنگ تو فینال جام حذفی دیگه کار خاصی(حداقل بیشتر از نیمار) تو سال 2015 نکرد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر