فهرست
یادداشت روز: توپ طلا به پنجمین لئو مسی رسید
یادداشت روز: توپ طلا به پنجمین لئو مسی رسید

یادداشت روز: توپ طلا به پنجمین لئو مسی رسید

آی‌اسپورت- مراسم گالا. یک سال قبل. توپِ طلا توی دست‌های رونالدو آرام می‌گیرد و همزمان با فریاد مغرورانه او در ستایش‌ از خودش، هیچکس از نقشه‌های پنهان شده در سکوت لئو مسی باخبر نیست. درست مثل همیشه، وقتی رونالدو برنده باشد خبری از اختلاف میان دو سوپراستار دنیای فوتبال نیست. آن‌ها در کنار هم لبخند می‌زنند و سی‌آر‌سون بیرون از سالن درباره کنجکاوی پسرش به تماشای ویدئوی گل‌های مسی، به رقیب آرژانتینی توضیح می‌دهد. حتی این صحبت کوتاه اما باعث نمی‌شود که لاپولگا، شکست را فراموش کند. بازنده دوست‌داشتنی، این بار در فرودگاه کاتالونیا از خبرنگارها فراری نیست. این‌بار حرف می‌زند. بیشتر و پرحرارت‌تر از همیشه. از گرسنگی برای به دست آوردن موفقیت تیمی می‌گوید و از مشکلاتی که با انریکه حل شده‌اند. لئو حالا حریص بردن است وبرای بارسلونا، بردن همیشه تعریف ساده خودش را دارد:«وقتی مسی خوشحال است، برنده می شوی. وقتی مسی خوشحال نیست. باید خوشحال اش کنی!».
 
تکاپویِ مسی برای دوباره بهترین بودن، درست از همین‌جا آغاز می‌شود. او از زوریخ بازمی‌گردد تا بارسلونا به 6 پیروزی پیاپی در لالیگا برسد. 6 پیروزی با دو هت تریک و 10 گل زده از آقایِ شماره 10. او با درخشش‌اش، کابوس آتلتی را برای بارسا تمام می‌کند و تا قبل از پایان فوریه، تیم را به فینال کوپا دل ری می‌رساند. توپ طلا اما کمی بعد، تبدیل به فتحِ مسجل لئو می‌شود. در شبِ بازی با بایرن. وقتی بوآتنگ گره می‌خورد و نویر، بالاخره متوجه می‌شود چه کسی رئیس است. فوتبالی‌ها باز هم به همان سوال همیشگی می‌رسند. حقیقتا مسی از کجا آمده؟
 
 
«قبل‌تر، وقتی بازیکنی 23 گل در یک فصل می‌زد، همه باور می‌کردند که او فوق‌العاده است. حالا مسی این کار را در طول 3 ماه انجام می‌دهد. حرکات او باورکردنی نیستند. بهترین بازیکنی که من در کنارش بازی کرده‌ام؟ دنیس. دنیس برگکمپ. می‌گویم برگکمپ چون مطمئنم دنیس یک انسان بود اما درباره مسی. گاهی شک می‌کنم که او هم مثل ما انسان باشد. شاید او از سیاره دیگری به زمین آمده است». این جمله‌ها، انتخابِ تیری آنری هستد برای ستایش از مسی. عبارت‌هایی که شنیدن‌شان، تازگی ندارد. «خدا»ی بنرهای نیوکمپ، از هر جا که آمده، توی این ستاره بهترین است. او حالا دیگر پسربچه خجالتی سابق نیست، از دوربین‌ها و لنزها نمی‌ترسد، استایلِ خاص خودش را در لباس پوشیدن دارد و دست‌هایش را خالکوبی کرده اما هنوز هم فوتبال را، با طراوتِ نوجوانی بازی می‌کند. یک جور عشقِ باکره، هنوز در ساق‌های موزون اوست. حتی وقتی در زمین راه می‌رود. حتی وقتی از دروازه فاصله دارد. هنوز از هیچ ستاره‌ای دیگر به اندازه او نمی‌توان انتظار معجزه داشت. هنوز غیر از خودش که اهمیت دارد، همه ستاره‌های دیگر حاضر در زوریخ تزئینی هستند.
 
 
هشت سال و یک ماه قبل، لئو برای اولین بار به استیجِ گالا رسید. پسرک دستپاچه آرژانتینی که هنوز همه هنرش را به دنیا نشان نداده بود، روی سن مرتکب اشتباهی عجیب شد. او بعد از دست دادن با سپ بلاتر، اشتباها جایزه نفر سوم را از رئیس فیفا تحویل گرفت و بالاخره با دخالت مجریان برنامه، این تندیس را به رونالدو تحویل داد تا جایزه نفر دوم را تحویل بگیرد و به عنوان دومین فوتبالیست برتر سال، در کنار کاکا بایستد. از اشتباه آن روز تا حقیقت این روزها، کریس رونالدو هنوز هم یک قدم عقب‌تر از فوق ستاره آرژانتینی می‌ایستد. نسل‌های بعدی، این جایزه را با لئو مسی به یاد خواهند آورد. مسی اعتبار این سال‌های جایزه فیفاست. در دنیایی که هنوز آنقدر خست کننده نیست که نبوغ در آن جدی گرفته نشود و توپ طلا، به پنجمین لئو مسی دست پیدا می‌کند!
 
 
محمدحسین عباسی

کدخبر:9405
  ۴  
آی اسپورت
2016-01-12 00:15:02
نظر دهید

۴ نظر
-
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۲۳:۴۶
بهترین بازیکن تاریخ : کینگ لئو
مجتبی
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴، ۲۳:۴۸
عالی بود مقاله ...
لذت بردم
امیر تبریز اوغلی ضد لنگ وکیسه
سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴، ۰۰:۴۶
یک مرد یک بازیکن ساه و بی الایش... یاشسن بارسلون و کاتلون. یاشسن تراختور و اذربایجلن
-
سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴، ۰۰:۵۳
شر نگین, بازیکن فقط کینگ هاشم, بعدش هم پیام نیماریان
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر