فهرست
یادداشت: نیمار سلطنتِ مسی و رونالدو را به پایان می‌برد؟
یادداشت: نیمار سلطنتِ مسی و رونالدو را به پایان می‌برد؟

یادداشت: نیمار سلطنتِ مسی و رونالدو را به پایان می‌برد؟

نیک رایت
 
هشت سال است که مسی و رونالدو توپِ طلا را بینِ خودشان تقسیم کرده‌اند و تقریبا رقیبی جدی برایِ کسبِ این جایزه نداشته‌اند. اما این دوران رو به پایان است. رونالدو به زودی 31 ساله می‌شود و نیمار که امسال فقط مسی را بالاتر از خودش دید، آماده‌یِ رقابتی جدی با هم‌تیمی‌اش شده است. پیشرفتِ نیمار در یک سالِ گذشته غیرقابلِ انکار بوده. او در بازه‌ای که اختصاص به بررسیِ بازیکنان و رای دادن به بهترین نمایش برایِ توپِ طلایِ 2015بود (از نوامبرِ 2014 تا نوامبرِ 2015)، 40 گل در 51 بازی برایِ بارسلونا زد. درسته که مسی هم در این بازه زمانی 53 گل زد، که شاملِ گل‌هایش مقابلِ اتلتیکو مادرید برایِ قطعی شدنِ قهرمانیِ بارسا در لا لیگا و دو گل در فینالِ کوپا دل ری بود، اما نقشِ نیمار در چمپیونز لیگ برایِ بارسلونا بیشتر از مسی بود. نیمار از مرحله‌یِ یک چهارم تا فینال، در تمامِ بازی‌ها گل زد و رکوردی فوق‌العاده از خودش به جا گذاشت. پایان‎‌بندیِ این گل‌ها هم گلِ آخر در فینال مقابلِ یوونتوس بود.
اما نیمار فصلِ جدید را هم با همان فرمِ فوق‌العاده آغاز کرده و اهمیتش برایِ مثلثِ "ام.اس.ان" بیش از هر زمانِ دیگری شده است. لوئیز انریکه بعد از بردِ 2-0 مقابلِ ختافه گفت: «نیمار هم گل می‌زند، هم پاسِ گل می‌زند و هم دفاع می‌کند.» سوارز هم درباره‌یِ نیمار گفت: «من نمیتونم 5 نفر را دریبل بزنم. این کارِ نیمار است.» این دورانی بود که مسی مصدوم بود و انتظار می‌رفت غیبتش تبعاتِ بدی برایِ بارسا داشته باشد. اما شاگردانِ انریکه در این دو ماه، از 9 بازی تنها یکی را باختند و بخشِ عظیمی از این موفقیت را مدیون نیمار هستند. نیمار درست زمانی که لازم بود یکی جایِ مسی را بگیرد و سوپراستار تیم شود، این وظیفه را به عهده گرفت و به خوبی از پسش برآمد.
گیوم بلگه می‌گوید نیمار باعث می‌شود تا مسی هم بهتر بازی کند. آمار این را به خوبی نشان می‌دهند. نیمار این فصل به طور متوسط در هر بازی 4 موقعیتِ گل ایجاد کرده، که نسبت به فصلِ پیش پیشرفتی چشمگیر برایش بود (این عدد برایِ مسی 2 است). نیمار در 21 نوامبر، درست یک روز بعد از اینکه فرصتِ رای دادن به بهترین بازیکنِ سالِ 2015 به پایان رسید، عاملِ اصلیِ نابود کردنِ 4-0 رئال مادرید در برنابئو بود. این نمایش، در حالی که مسی تازه از مصدومیت بازگشته بود و بازی را از رویِ نیمکت شروع کرد، نمایشی نمادین بود. نیمار ضمنِ اینکه رونالدو را زیرِ سایه‌یِ خودش برد، نشان داد که دیگر آماده است تاجِ مسی را بر سر بگذارد و بر تختِ سلطنتش تکیه بزند. درسته که در این بازی آندرس اینیستا، مثلِ رونالدینیو، از سویِ تماشاگرانِ مادریدی تشویق شد، اما نیمار بود که آن پاسِ پشتِ پایِ فوق‌العاده را برایِ گلِ اینیستا داد و خودش گلِ دوم را هم زد و در مجموع 6 موقعیتِ گل در ال کلاسیکو پدید آورد.
بعد از ال کلاسیکو، نیمار در 8 بازی 4 گل دیگر زده و 3 پاسِ گلِ دیگر داده است، که یکی از این گل‌ها آن شاهکار مقابلِ اسپانیول در کوپا دل ری بود. با این حال مسی که از نوامبر 2015 بازگشت، در 10 بازی 11 گل زد و 3 پاسِ گل داد تا نشان دهد هنوزِ آماده‌یِ واگذاریِ تاج و تخت نیست و نیمار را بازهم زیرِ سایه برد.
اما نیمار می‌داند که بالاخره، به زودی، زمانِ او خواهد رسید: «من بازیِ مسی را تماشا میکنم و ازش فوتبال یاد میگیرم. مسی بهترین بازیکنِ جهان است و امیدوارم منم یک روز به این درجه برسم.» 
     
آی اسپورت
2016-01-12 13:44:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر