فهرست

یادداشت روز: منچستریونایتد، پس از شکست!

آی اسپورت - دیشب هواداران خشمگین یونایتد از سرالکس فرگوسن که در جایگاه مدیران ورزشگاه اولدترافورد حضور داشت، خواستند تا برای تغییر سرمربی اقدام کند و گارد ورزشگاه نیز از پلاکاردی که بر روی آن عنوان "آقای برگزیده" نوشته شده بود، محافظت می کرد تا از حمله ی مردم در امان باشد! نتایج آخرین نظرسنجی ها در رسانه های بریتانیا نشان می دهد، بیش از 60 درصد هواداران یونایتد خواستار کنار گذاشته شدن دیوید مویس هستند. این قانون فوتبال است: "ببر یا بمیر!"   


شکست تحقیرآمیز از سیتی، افتضاحی دیگر که همگی در آن مقصرند. سرالکس با انتخاب اشتباه دیوید مویس، مدیران یونایتد با انتخاب اِد وودوارد بعنوان مدیر اجرایی و بازیکنان که هیچکدام دیگر روح قهرمانی یونایتدی ندارند! اولدترافورد دیگر برای رقیبان ترسناک نیست و بیشتر شبیه زمین تمرین تیم های بزرگ شده است. برای جلوگیری از فاجعه باید در تابستان انقلابی در یونایتد اتفاق بیافتد. تغییر سرمربی که تا اینجا ثابت کرده چیزی برای آموزش و پرورش تیمش ندارد و تعویض مدیراجرایی که استراتژی نادرستش در فصل نقل و انتقالات کمر یونایتد را شکست و نیز افکار مدیران ارشد باشگاه که هنوز معتقدند فرگوسن و افتخاراتش ابدیست و با کمترین هزینه می توان همچنان افتخارآفرینی کرد و همه ی مربی های اسکاتلندی مانند سرالکس و سرمَت بازبی خواهند شد. امّا مدیریت سیتی، لیورپول، چلسی، بارسلونا و حتی رئال مادرید با انتخاب های درست شان و یارگیری صحیح، نشان دادند که افت منطقی پس از تعویض مربی به چه شکل است و مربیان آنها نیز توانستند دسته ی بازیکنان شان را با عملکرد صحیح به اعتقاد و باور به خود برسانند، کاری که مویس و همکارانش از انجام آن عاجزند. افت یونایتد پس از رفتن فرگوسن کاملاً قابل درک و پیش بینی بود امّا این افت نیست بلکه سقوط آزاد و نابودی همه ی زیرساخت هاست!
می گویند در تابستان خریدهای زیادی خواهیم داشت ولی این کافی نیست. اگر اندیشه ی درست برای استفاده از این خریدها وجود نداشته باشد آنگاه همان می شود که بر ماروانه فلینی و خوان ماتا رفته است یعنی خرج بی فایده. نمونه ی ولخرجیِ بی فکر را قبلاً در لیورپول با خریدهایی همچون کارول و رابی کین دیده ایم یا همین سیتی که 5 سال پیش تازه به لیگ برتر صعود کرده بود و با خریدهای بی تفکر فقط پول ها به باد می دادند ولی اکنون با مدیریت و مربیگری صحیح پس از قهرمانی دوفصل پیش در لیگ برتر، به سوی قهرمانی بعدی "محکم" گام برمی دارند.


شکست از سیتی، دهمین باخت یونایتد در این فصل لیگ برتر است که در نوع خود رکوردی شگفت انگیزست. همانگونه که 15 امتیاز اختلاف کنونی با سیتی در لیگ از سال 1937 تاکنون بی سابقه بوده است یعنی پیش از جنگ جهانی دوم! بنابراین یونایتد از بُعد شخصیتی و تاریخی نیز درحال سقوط است و این دیگر افت نیست، فاجعه است. درس هایی که "پس از شکست" می توان گرفت بسیار است ولی مهمترین پیام باخت بزرگ به منچسترسیتی برای شیاطین سرخ این است:  "شخصیت و تاریخ یونایتد در خطر است!"
     
آی اسپورت
2014-03-26 23:07:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر