فهرست
یادداشت ویژه / دغدغه‌های تیم امید در راه برزیل: چهل سالگی
یادداشت ویژه / دغدغه‌های تیم امید در راه برزیل: چهل سالگی

یادداشت ویژه / دغدغه‌های تیم امید در راه برزیل: چهل سالگی

آی اسپورت - سفر تیم امید به قطر، آخرین مرحله از مسیری طولانی برای رسیدن به المپیک برزیل است. مسیر تیمی که پرستاره‌تر و پرامیدتر از همیشه، می‌خواهد به حسرت 40 ساله فوتبال ایران پایان دهد. این بار، از 23 بازیکنی که خاکپور برای مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب کرده، 20 بازیکن در لیگ برتر بازی می‌کنند و خیلی‌هایشان پای ثابت تیم ملی بزرگسالان هستند. دردسر شیرین خاکپور و همکارانش، انتخاب یازده نفر از این لیست پرستاره است. با امید اینکه جای خالی لژیونرها و بازیکنانی که در تهران جا گذاشتند، در قطر به حسرتی بزرگ تبدیل نشود.

از بیرانوند به اخباری
تا قبل از شروع مسابقات انتخابی المپیک، علیرضا بیرانوند شماره یک تیم امید بود اما بخاطر چند ماه اختلاف سنی، نمی‌تواند امیدهای ایران را برای رسیدن به المپیک همراهی کند. در نبود بیرانوند، اخباری جانشین او شده است. اخباری این فصل در ترکیب تراکتورسازی فوق العاده بوده و در کنار خسوس، مظاهری و رحمتی، برای عنوان بهترین دروازه‌بان فصل رقابت می‌کند. او در این چند ماه تبدیل به دروازه‌بان سوم تیم ملی هم شده و می‌تواند خیلی زود بتواند جای حقیقی را بگیرد. 2 بازیکن از 3 بازیکن غیر لیگ برتری تیم ملی، ذخیره‌های اخباری هستند. امیر عابدزاده که قبلا ذخیره بیرانوند در تیم امید بود، حالا ذخیره اخباری شده و این فصل هنوز بازی نکرده است. علی محسن‌زاده هم در خونه به خونه لیگ یکی، روی نیمکت می‌نشیند. باید امیدوار باشیم در قطر، مشکل یا مصدومیتی برای اخباری پیش نیاید.

معضل مدافع راست
کنعانی و مرادمند، زوج مطمئنی برای خط دفاع تیم امید خواهند بود. محمد دانشگر که جای سیدجلال در خط دفاع نفت را گرفته هم رقیب اصلی آن‌ها برای بازی در ترکیب اصلی است. در پست دفاع چپ، میلاد محمدی بازی می‌کند و علیاری می‌تواند در صورت لزوم جای او را پر کند. وحید حیدریه هم با وجود نیمکت نشینی در پرسپولیس به تیم امید دعوت شده است. کنعانی و محمدی، هر دو در بازی‌های رسمی برای تیم ملی بزرگسالان بازی کرده‌اند. تنها نگرانی کادرفنی در خط دفاع، به پست مدافع راست مربوط می‌شود. یوسف وکیا ستاره فولاد مصدوم شده و شاید علی عبدالله‌زاده بازیکن صنعت نفت جای او را پر کند. احتمال انتقال چشمی از خط هافبک به سمت راست خط دفاع هم هست.

ترافیک در خط هافبک
شاید سخت‌ترین انتخاب خاکپور در دوحه، بازی دادن به یک نفر از بین مهرداد محمدی و محسن کریمی باشد. دو بازیکن چپ پای راه آهن و استقلال، که این فصل عملکرد فوق العاده‌ای داشته‌اند و در یک پست با خصوصیاتی شبیه به هم بازی می‌کنند. در سمت راست ترابی بی‌رقیب است و در پست هافبک میانی و هجومی هم کادرفنی تیم امید فراغ بال کاملی برای انتخاب از بین روزبه چشمی، علی کریمی، شاهین ثاقبی، علیرضا نقی‌زاده، احسان پهلوان، میلاد کمندانی و فرشید اسماعیلی دارند. روزبه چشمی و علی کریمی، عضو ثابت ترکیب اصلی خواهند بود و بقیه هافبک‌های تیم امید باید برای یک جای خالی باقی مانده رقابت کنند.

فقط یک مهاجم
بر خلاف خط دفاع، اوضاع تیم امید در خط حمله زیاد خوب نیست. ارسلان مطهری، تنها مهاجم تخصصی است که به تیم ملی دعوت شده و بجز او، خاکپور و مایلی کهن روی نام همه مهاجمان جوان لیگ خط قرمز کشیدند. حسین فاضلی، مهاجم سپاهان هم با مصدومیتی بدموقع، نتوانست امیدهای ایران را در قطر همراهی کند. مطهری این فصل فقط یک گل در لیگ برتر زده و اگر نتواند در حد انتظار ظاهر شود، تیم امید در خط حمله با بحرانی جدی مواجه خواهد شد.

حسرت پرواز
علاوه بر وکیا و فاضلی مصدوم، تیم امید تعداد زیادی از ستاره‌هایش را در تهران جا گذاشت و به سمت قطر پرواز کرد. احمد نوراللهی، بزرگترین بازیکنی بود که بخاطر مصدومیت از همراهی تیم امید جا ماند. نوراللهی بدون مصدومیت برای پرسپولیس بازی می‌کرد اما کادرفنی تیم امید، اعتقاد داشتند او مصدوم است و خودش متوجه نمی‌شود! در خط دفاع، سعید آقایی وحجت حق‌وردی با وجود نمایش خوب در لیگ برتر جایی در لیست نهایی خاکپور نداشتند. در خط هافبک هم علاوه بر نوراللهی، اسماعیلی‌فر و مهدی‌پور دو هافبک ذوب آهن از همراهی امیدهای ایران جا ماندند. احمد عبدالله‌زاده هم با وجود پایان خدمت سربازی، همراه تیم امید به قطر سفر نکرد. جالب‌ترین غایب تیم امید، در خط حمله بود. در شرایطی که تیم امید فقط با یک مهاجم به قطر سفر کرده، کادرفنی این تیم حاضر به دعوت از بهنام برزای کاپیتان سابق امیدهای ایران نشدند. برزای این فصل با وجود دقایق کوتاه بازی برای استقلال یک گل زده و دو پاس گل داده و می‌توانست در قطر، دلهره نبود یک مهاجم خوب در کنار مطهری را از بین ببرد.

دور از وطن
بر خلاف قطر، چین، ژاپن، کره و استرالیا که توانستند مجوز حضور بسیاری از لژیونرهای اروپایی‌شان برای این تورنمت را بگیرند، هیچکدام از لژیونرهای ایران، تیم امید را در قطر همراهی نخواهند کرد. کادرفنی تیم امید برای گرفتن مجوز بازی جهانبخش، تلاش زیادی کرد اما در مورد آزمون و عزت اللهی شرایط فرق داشت. عزت اللهی، با روستوف قرارداد ندارد و نمی‌تواند در لیگ روسیه کند. به همین دلیل می‌شد به گرفتن اجازه روستوف امید داشت. عزت اللهی پس از اینکه حضورش در قطر منتفی شد، در مصاحبه‌ای گفت هیچکس حتی یک بار هم با او صحبت نکرده بود.

رقبای سخت
فارغ از همه استعدادها و مشکلات، امیدهای ایران برای رسیدن به المپیک رقبای سرسختی خواهند داشت. 4 سال قبل و در المپیک 2012 لندن، کره جنوبی و ژاپن دو نماینده آسیا بازی رده بندی را با هم برگزار کردند! کره در راه رسیدن به نیمه نهایی، تیم المپیک بریتانیا میزبان مسابقات را شکست داده بود. بدشانسی بزرگتر اینکه در همان مرحله گروهی، ایران باید با قطر میزبان مسابقات و چین، یکی از سرگروه‌های شرق آسیا بازی کند. سوریه، دیگر همگروه ایران هم با وجود مشکلات داخلی، دور قبل بالاتر از ازبکستان توانست به عنوان سرگروه به این مرحله برسد. ایران در صورت صعود از دور گروهی، مرحله یک چهارم نهایی با یکی از تیم‌های ژاپن یا عربستان بازی خواهد کرد. امیدهای ایران برای از بین بردن احتمال رویارویی با ژاپن، باید به عنوان سرگروه به دور یک چهارم نهایی بروند و با شکست عربستان در بازی حیثیتی، به یک قدمی سهمیه المپیک برسند. رویایی که شاید بعد از چهار دهه، وقت حقیقی کردن آن رسیده باشد.


هفته نامه فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2016-01-12 15:32:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر