فهرست
شش نکته از پخش زنده گالا: لباسِ بلند، بوقِ ممتد
شش نکته از پخش زنده گالا: لباسِ بلند، بوقِ ممتد

شش نکته از پخش زنده گالا: لباسِ بلند، بوقِ ممتد

آی اسپورت- مراسم توپ طلای 2015 ، گالا هم برگزار و 21 دی با اجرای محمدرضا علی پور از شبکه ی ورزش سیما به صورت زنده پخش شد. پیش تر هم تلاش هایی برای پخش مراسم این چنینی در تلویزیون شده بود، اما این بار مراسم زنده تر و کامل تر از گذشته روی آنتن رفت  که به خودی خود جای تقدیر دارد اما مسئله ای که حائز اهمیت است ، این است که وقتی موقعیت های این چنینی پیش می آید ، نحوه ی برنامه ریزی چگونه باشد که فرصت سوزی نشود و در بستر قانونی و چارچوب های صدا و سیما  با ذوق زدگی، این کیفیت نباشد که به قربانگاه می‌رود.
 
یک/ فرع به جای اصل
برنامه از ابتدا با ذوق زدگی آغاز می شود. علی لطیفی به عنوان کارشناس مهمان برنامه است و مشخص است که حداقل اطلاعات تین ایجریِ خوبی جمع کرده ، و برای نوستالژی باز ها هم به اندازه ی کافی حرف برای گفتن دارد . اما در خلال برنامه انگار بارها فراموش می کند که برای کارشناسی مراسم زنده ی گالا دعوت شده است و چیزی که بیش ترین اهمیت را دارد ، لحظه به لحظه همراه بودن با مراسمی است که قرار است پوشش داده شود . نه انتخاب اشتباه کاکا بعد از جدایی از میلان و تحلیل اشتباه بودن مقایسه ی مسی و رونالدو و پست تخصصی آن ها. البته با همه ی این ها به طور کلی لطیفی از پسِ کار بر آمد و چندین بار در طول برنامه به نکات ظریفی اشاره کرد که قابل توجه مخاطبان قرار گرفت .
 
 
 
دو/ دوربین ، یک مهمان سرزده 
به هر حال حفظ چارچوب ها و معیارهای صدا و سیما امری اجتناب ناپذیر است و پذیرفته شده . و اینکه در طول برنامه به دلیل حفظ همین چارچوب ها نمی توان تمام صحنه ها را پخش کرد قابل درک است . در پخش گالا 2015 هم این چنین بود . اما با رویکردی حرفه ای تر می شد ناهماهنگی ها را کنترل کرد تا مخاطب تلویزیونی از کیفیت حد اقلی بهره مند شود . دوربین برنامه بارها به صورت آنی و بدون هماهنگی لازم با مجری برنامه و علی لطیفی آن ها را روی آنتن برد ، تا چندین بار شاهد صحبت های علی پور با عوامل پشت صحنه باشیم ، بدون اینکه بداند روی آنتن است و حتی ایما و اشاره ها و چشم و ابرو آمدن های علی لطیفی را به دفعات به صورت کلوزآپ ببینیم  . مسئله ای که به روش های متعددی می توانست کنترل شود تا این آمد و شد های سر زده کمتر اختلال ایجاد کند .
 
 
سه/ بوق
بخش دیگری از برنامه ی شبکه ی ورزش به گفت و گوی تلفنی در خلال پخش مراسم اختصاص داده شد . بخشی که منفعل و مخدوش تر از باقی قسمت ها بود . اصغر مازیار و مجید نامجو مطلق که روی خط آمدند با جهت دهی مجری برنامه ناخودآگاه به سمت مقایسه سه نامزد توپ طلا رفتند و تنها سوالی که به آن جواب داده شد این بود که حق کدام بازیکن است که فاتح توپ طلای 2015 شود . صحبت با مجید نامجو مطلق مصادف شد با بخشی از مراسم که باید روی آنتن می رفت و با اینکه مکالمه بسیار کوتاه بود ، سعی نشد که مهمان تلفنی برنامه را روی خط نگه دارند . ابراهیم صادقی ، کاپیتان باسابقه ی سایپا هم به فقط به ترجیح مسی به رونالدو  و بارسلونا به رئال مادرید اشاره کرد و در واقع سوال ها به گونه ای نبود که بشود انتظار بیشتری از مهمان های تلفنی برنامه داشت .پژمان راهبر هم روی خط برنامه آمد تا به سوال مجری برنامه در رابطه با اشتباه سایت فیفا در گذاشتن عکس مسی به عنوان برنده ی توپ طلا پاسخ دهد . اما ارتباط  به سرعت قطع شد و دیگر هم برقرار نشد تا این قسمت هم با پایانی باز همراه شود . نداشتن گزینه ی آلترناتیو برنامه ، از اهالی مطبوعات از ضعف های واضح برنامه بود . در پایان هم علی پور عنوان کرد که با سید مهدی رحمتی و وحید طالب لو و چند بازیکن دیگر هم قرار بود صحبت کنند که ممکن نشد . هر چند با توجه به رویه ی برنامه احتمالا صحبت های آن ها هم تفاوت شایانی با بقیه نداشت.
 

چهار/ ترجمه کردن یا نکردن ؟
در طول مراسم ، فوتبالی ها از کشورهای مختلفی روی سن آمدند و علاوه بر انگلیسی به زبان های دیگری مثل اسپانیایی و آلمانی و ...  صحبت کردند که قابل پیش بینی بود . به هر حال نمی توان به شبکه ی ورزش خرده گرفت که چرا از چند مترجم که به زبان های مورد نظر تسلط داشته باشند استفاده نکرده ، اما مسئله ای که آزار دهنده بود ، مشخص نبودن برنامه ی تیم سازنده ی برنامه بود . محمد رضا علی پور جملات کوتاهی را ترجمه می کرد و در اکثر دقایق برنامه به جای ترجمه به بیان جمله ی: «همون حرف های همیشگی رو می زنن» بسنده کرد  و به صورت کاملا آماتور و بی برنامه علی لطیفی در مواردی ورود کرد و جملاتی را که به نظرش نیاز بود گفته شود ، ترجمه کرد تا اصلا مشخص نشود در این برنامه عزمی برای ترجمه بوده یا خیر ؟  که اگر نبوده ، مسلما مخاطبی که به شبکه های ماهواره ای پخش کننده ی مراسم دسترسی داشته ، تقریبا هیچ دلیل قانع کننده ای برای تماشای برنامه از شبکه ی ورزش نمی یابد .
 
 
 
 
پنج/ با تشکر از خانم مجری
 
جیمز نسبیت ، بازیگر نسبتا  سرشناس ایرلندی ( سه گانه ی هابیت )  و کیت عبدو مجری انگلیسی شبکه ی اسکای اسپورت اجرای مراسم را به عهده داشتند . عبدو سال قبل هم دراجرای  مراسم حضور داشت . یکی از نکته ها که بدون شک از عوامل اصلی پخش کامل تر گالا 2015 بود ، لباس کیت عبدوی انگلیسی بود . به خاطر بیاورید قرعه کشی جام جهانی 2014 را که با اجرای فرناندو لیما چقدر حاشیه به همراه داشت. تا اندازه ای که عادل فردوسی پور مجبور شد روی آنتن درباره ی علت پخش نصفه و نیمه ی مراسم توضیح دهد و برای توصیف شرایط مجری برزیلی قرعه کشی از واژه ی فوق منشوری استفاده کند . آن برنامه و شرایطی که داشت در رسانه ی ملی، منجر به از دست دادن اکثر بخش های مراسم برای مخاطب شد و تبعاتی که در فضای مجازی آن روزها هنوز به یک عادت تبدیل نشده بود . حمله ی کاربران ایرانی به فرناندو لیما در فیسبوک .اما کیت عبدو با انتخاب لباسی که برای مراسم گالا داشت ، جلوی بسیاری از حواشی و مشکلات پخش در برنامه ی شبکه ی ورزش را گرفت . لباس بلند و تقریبا پوشیده ی او شرایطی را فراهم کرد که حتی در قاب های بسیار نزدیک هم نیازی به سانسور تلویزیونی نداشت .  پس با تشکر از خانم مجری که اگر در طراحی لباس دقت (!) نمی کرد، شاید برنامه ای به مراتب شلخته تر از آن چه که دیدیم را باید تحمل می کردیم .
 


شش/ یاد خواهیم گرفت
 به هرحال یکی از عوامل مهم موفقیت تمرین و تکرار است . و باید قبول کرد صدا و سیما استارت این تمرین و تکرار ها را دیر زده . تجربه ی رسانه ی ملی در پخش زنده ی فستیوال ها و مراسم جهانی هنوز کمتر از آن است ، که بتوانیم از حداکثر ظرفیت موجود استفاده کنیم و این خام دستی ها دست پخت ِمشترک  ذوق زدگی ، بی تجربگی و محدودیت هایی است که با سرعت لاک پشتی در حال کم شدن هستند . با ادامه ی اتفاقات مثبت این چنینی و پوشش زنده ی رویدادهای مهم جهانی می شود امیدوار بود ، مردم ایران مخاطب برنامه های پویاتری باشند که اسحقاقش را دارند .
 
سعید طالبی 
کدخبر:9405
 
  ۶  
آی اسپورت
2016-01-12 19:43:14
نظر دهید

۶ نظر
-
سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴، ۱۸:۲۰
مشکل که حتما وجود داشته ولی باز هم دست شبکه ی ورزش درد نکنه. چند شب پیش هم بخش هایی از مسابقات جام جهانی اسنوبرد پارالل زنان رو پخش کرد که فکر کنم توی صدا وسیما تا حالا سابقه نداشته. همین اهمیت هر چند اندکی هم که به ورزش زنان نشون دادند جای تشکر داره.
-
سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴، ۱۸:۵۲
همین هم برو خدارو شکر کن عمو
فرهود
چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴، ۰۳:۵۳
من که امسال هیچ فوتبالی و برنامه اینچنینی رو از صدا و سیما ندیدم و تا سال های آینده هم احتمالن نمیبینم.
دلایلش هم زیاده:
کیفیت پخش بسیار بد، مجری و ها و کارشناس های بسیار سطح پایین، مخصوصن گزارشگرا که بعضیاشون مثه کلنگ میرن رو اعصاب آدم و همینطور سانسور کردن بیخود و بی جهت. به این دلایل من رغبتی ندارم فوتبال یا سایر برنامه های اینچنینی رو از صدا سیما ببینم و فکر کنم تا سال های آینده هم همین بساط باشه. به بقیه دوستان هم پیشنهاد میکنم با کمی خرج کردن از این وضعیت کیفیت بد و این مساعل راحت شن
سعید طالبی
چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴، ۰۴:۵۵
چشم . شکر هم می کنیم
برزو
چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴، ۰۶:۴۸
من که خیلی وقته از صداوسیمای میلی خدافظی کردم . مثلاً پخش نشدن مصاحبه ی ظریف با عادل هیچ توجیهی نداشت، به قول علی بحرینی(ترانه سرا-روزنامه نگار) با توجه به حاشیه درست کردن تیمهای عربی واسه بازی با تیمهای ایرانی موضوع اون مصاحبه(دیپلماسی ورزشی) میتونست خیلی کمک کننده باشه.
سعید طالبی
چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۲۸
با نظر دوستان تا حدودی موافقم . بهرحال یادداشت برای این نوشته شد که بگم حالا که عزمی وجود داره برای پخش کردن زنده ، میشه حداقل حداقل های کیفی رو رعایت کرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر