فهرست
استتوس: کمی «مسی» برای زندگیِ ما
استتوس: کمی «مسی» برای زندگیِ ما

استتوس: کمی «مسی» برای زندگیِ ما

آی اسپورت- در ۱۸ آوریل ۲۰۰۷، لیونل مسی، در بازی برای بارسلونا، نسخه‌ی دیگری از «گل قرنِ» مارادونا را در نیمه‌نهاییِ کوپادل‌ری مقابل ختافه به ثمر رساند. مسی تقریباً از همان‌جا شروع کرد، تقریباً همان‌ فاصله را دوید، همان تعداد بازیکن را جا گذاشت، دروازه‌بان را با حرکتی مشابه دریبل کرد و از همان‌جایی گل زد که مارادونا بیست‌ویک سال قبل زده بود. این می‌توانست فقط یک تصادف نباشد اما درخشش مسی در دژاوویی دیگر، شگفت‌آور بود. در همان فصل و سه ماه بعد، مسی عینِ گلِ «دستِ خدا» را در دربیِ کاتالان بین بارسلونا و اسپانیول تکرار کرد. بارسلونا ۰-۱ عقب بود که مسی خود را به یک سانتر بلند رساند و توپ را (باز هم با دست چپ!) به دروازه‌ی دروازه‌بانِ اسپانیول، کارلوس کامنی فرستاد. گل بود. بازیکنان اسپانیول داور را احاطه و چند دقیقه‌ای اعتراض کردند؛ درست همان کاری که بازیکنان انگلیسی بیست‌ویک سال قبل کرده بودند. بازی حالا ۱-۱ بود. ما می‌توانستیم با گفتنِ این‌که مسی، مقلد یا جانشینِ مارادوناست، این مورد را توضیح دهیم. اما این حرف‌ها بسیار ساده‌انگارانه است. توضیح بهتر شاید این باشد که گاهی فردیت بر نظم غلبه می‌کند. گاهی، انسانیت پیشی می‌گیرد.

ما هر از گاهی قوانین را می‌شکنیم؛ قوانین اعتقادی و قوانین حقوقی را. مثل هر بازیکنِ دیگری در میدانِ زندگی، بعضی وقت‌ها می‌خواهیم تیم خود را نادیده بگیریم. می‌خواهیم آن‌چه را که مربی (جامعه) دستور می‌دهد نادیده بگیریم و به جای آن می‌خواهیم روشِ شخصیِ خودمان را به کار ببندیم. گاهی، ما می‌خواهیم فقط کاری را انجام بدهیم که حس می‌کنیم درست است. ما نیاز داریم خودمان را به عنوان افراد احساسی ابراز کنیم. گاهی دیگر، می‌خواهیم با شیرجه زدن در محوطه‌ی جریمه، داور را گول بزنیم تا برای‌مان پنالتی بگیرد. ما، هم‌چون بازیکنان، باید در این مورد پاسخ‌گو باشیم. اما سرپیچی‌های کوچک از دستورات تحمیلی، گاه‌وبی‌گاه، ممکن است برای‌مان خوب باشد. کمی شلوغ‌کاری، کمی آزادانه فکر کردن و آزادانه عمل کردن، کمی هنر، کمی احساسات، می‌تواند منجر به یک زندگیِ توأم با خوشبختی شود. آزادی از سنت‌ها و آزادی از قوانین، گوهرِ هستیِ ما را به منصه‌ی ظهور می‌رساند و برتریِ نوعِ بشر را - به عنوان موجودی بی‌همتا، خلاق، متفاوت از دیگران، آزاد، اخلاق‌مدار و زیبا - نمایان می‌کند. بله؛ شاید باید بیش از پیش قوانین را بشکنیم.
+ بخش پایانی «فصل ۲۲: زندگی مسی‌وار»؛ عنوان فصل [A Messi Way of Life] به فعل mess به معنی بر هم زدن و به هم ریختن اشاره دارد.

عیسی عظیمی
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-12 19:35:06
نظر دهید

۱ نظر
برزو
چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴، ۰۵:۵۹
لیونل مسی بهترین بازیکن دنیاست. فقط ای کاش مث زیدان و بنزما مسلمون بود نه مث کریم. اونوقت عالی عالی بود.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر