فهرست
یادداشت: کریس با زمان پیش برو
یادداشت: کریس با زمان پیش برو

یادداشت: کریس با زمان پیش برو

گراهام هانتر
 
چیزی که درباره‌یِ رونالدو دوست دارم این است که هفته به هفته خودِ واقعی‌اش را می‌بینیم و هرگز پشتِ هیچ نقابی مخفی نمی‌شود. خوشحال، ناراحت، خسته، مغرور، خشمگین، آزرده... همه‌یِ اینها در چهره‌یِ رونالدو معلوم است و خودش هم برایش اهمیتی ندارد که این احساسات را می‌بینیم: «خیلی‌ها عاشقِ من هستن و خیلی‌ها از من متنفرن و میگن من مغرورم و چیزهای بدتر... این بخشی از موفقیتِ من است. من ساخته شدم که بهترین باشم.»
من عاشقِ این حرف‌هایِ رونالدو هستم. انگار یک مسئله‌یِ ریاضی حل می‌کند و می‌گوید من ساخته شدم برایِ بهترین بودن و اینقدر تلاش می‌کنم که بهترین باشم. برایِ رونالدو حتی مهم نیست که مردم پشتِ پرده‌یِ این تلاشِ بی‌وقفه و تاثیری که رویِ زندگی شخصی و روح و روانش می‌گذارد را ببینند. شاید همین بخش از کاراکترِ اوست که باعث شد وقتی برایِ تبریکِ گلِ دومِ بیل به سمتش رفت، چهره‌اش مثلِ آدمی بود که بویِ بدی به مشامش خورده!
خیلی‌ها در مطبوعات می‌گویند رونالدو تحمل گل زدن و درخشیدنِ بقیه را ندارد. اما به نظرِ من کریس تلاش می‌کند تا اینطور نباشد. این کارِ ساده‌ای برایش نیست، اما واقعا تلاش می‌کند. برایِ همین می‌گویم بازیِ رئال و دیپورتیو از جهاتی برایِ رونالدو اهمیتِ ویژه‌ای داشت. در دورانِ بنیتز بیل آزادیِ بیشتری پیدا کرده بود، اما به محضِ اینکه زیدان آمد رونالدو باید دقیقا بالِ چپ بازی می‎‌کرد و بیل دقیقا بالِ راست و همه باید دفاع می‌کردند. با این حال دقیقه‌یِ 49 این رونالدو بود که از بالِ راست پاسِ فوق‌العاده دقیقی برایِ بیل فرستاد و بیل جایی گل زد که معمولا باید بنزما یا خودِ رونالدو باشد. این نه تنها یک پاسِ گل از بازیکنی بود که زندگی می‌کند تا گل بزند، بلکه پاسِ گلی در بالاترین سطحِ ممکن بود.
رونالدو هنوز به گل زدنش ادامه می‌دهد. این داستان که مقابلِ تیم‌هایِ کوچک بیشتر می‌درخشد تا تیم‌هایِ بزرگ را هم خیلی در این چند وقت بهش اشاره کردیم. اما نکته‌یِ مهمتر این است که رونالدو فصلِ پیش از نظرِ پاسِ گل بهترین فصلش در مادرید را سپری کرد و 19 بار باعثِ گل زدنش هم‌تیمی‌هایش شد. حالا به نیمه‌یِ فصل رسیده‌ایم و رونالدو 10 پاسِ گل دارد و اگر به همین روند ادامه دهد می‌تواند رکوردی دیگر برایِ خودش و تالارِ افتخاراتش درست کند. مسئله این است که بخواهد به این روند ادامه دهد یا نه. اگر رونالدو سیرِ طبیعیِ فوتبالش را بپذیرد و آماده‌یِ این شود که در بازی‌هایِ بزرگ پاسِ گل‌هایِ حساس بدهد، اگر به جایِ گزینه‌یِ جذاب‌، گزینه‌یِ درست را انتخاب کند، کاری که سوارز و نیمار در قبالِ مسی می‌کنند، آنوقت می‌تواند جایگاهِ خودش به عنوانِ یک فوتبالیستِ کامل‌تر و حتی بزرگتر از چیزی که الان هست به ثبت برساند.
کریستیانو با گذارِ سال‌ها باید ساخت و تغییر کرد. همه‌یِ ما این حقیقت را تجربه می‌کنیم.
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-13 13:26:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر