فهرست
گزارش ویژه: ستاره‌های جوانی که محو شدند/ طلسم‌شدگان
گزارش ویژه: ستاره‌های جوانی که محو شدند/ طلسم‌شدگان

گزارش ویژه: ستاره‌های جوانی که محو شدند/ طلسم‌شدگان

آی اسپورت- در سینما ضرب المثلی وجود دارد با این مضمون که نباید به بازیگران نقش اولی اعتماد کرد. چرا که شاید فقط بلد باشند همین یک نقش را بازی کنند. در فوتبال نیز، اوضاع از همین قرار است. بازیکنان زیادی بوده اند که در سطح پایه تصویری خیره کننده از خود به نمایش گذاشته اند و همه را به ظهور پله و مارادوناهای جدید امیدوار کرده اند و فایل های ویدئویی شان منتشر شده و  بازار رقابت بر سر آنها به بالاترین حرارت رسیده و در نهایت باشگاه های پیروز در خرید آنها فهمیده اند چه کلاه گشادی سرشان رفته و چه بد باخته اند. حقیقت این است هیچ تضمینی برای خوب بودن یک بازیکن در تیم های ملی پایه و یا در باشگاه های کوچک وجود ندارد و بسیاری از بازیکنان تمام درخشش شان را در همان اول راه خرج می کنند. در این گزارش به معرفی بازیکن هایی پرداخته ایم که یک زمانی قرار بود دنیای فوتبال را تکان بدهند اما...
 
 
فرانسیس جفرز
او وین رونی بود، حتی قبل اینکه خود وین رونی، وین رونی باشد!  فرانسیس متولد بندر لیورپول بود و فوتبالش را نیز از اورتون آغاز کرد. فرانسیس پس از 4 سال موفق در تیم اصلی اورتون توجه آرسن ونگر را به خود جلب کرد اما اورتونی ها ابدا تمایلی به دست دادن اش نداشتند. سرمربی فرانسوی آرسنال اما در نهایت با مبلغی خیره کننده جفرز را از اورتون جدا کرد. آرسنال در سال 2001 برای این مهاجم 8 میلیون پوند پرداخت که همین حالا نیز برای یک جوان 20 ساله مبلغ قابل توجهی است. فرانسیس جفرز قرار بود 3 سال در جمع توپچی ها بماند اما به اندازه ای ونگر را ناامید کرد که در نهایت در سال سوم با قراردادی قرضی به اورتون بازگشت. جالب اینجاست که او در این بازگشت کمی بهتر شد و حتی به تیم ملی فراخوانده شد و در همان یک بازی ملی برای تیمش گلزنی نیز کرد اما بار دیگر به وادی تنزل افتاد و به لیگ های اسکاتلند و استرالیا پناه برد. او حالا در 31 سالی در دسته دوم جزیره برای اکرینگتون استنلی توپ می زند.
 
 


جرمن پنانت
وقتی تنها 15 سال داشت، آرسنالی ها دو میلیون پوند برای خرید او پرداخت کردند. مبلغی که برای یک نوجوان رکورد محسوب می شد. خیلی زود اما مشخص شد که این هافبک مهاجم راست به اندازه انتظار آرسنالی ها خوب نیست. این بازیکن که مدام توسط آرسنال به باشگاه های دیگر قرض داده می شد تا شاید به فرم حد انتظار بازگردد، در نهایت در سال 2005 به بیرمنگام و یک سال بعد به لیورپول فروخته شد. او 3 سال متوسط را در لیورپول طی کرد و باز هم قرض داده شد و آنقدر قرض داده شد تا سرانجام به پایان راه رسید.
 
 


کاز پاتافتا
این هافبک هجومی یکی از منحصر به فردترین داستان های نزول را پشت سر گذاشته است. کاز وقتی تنها 18 سال داشت و هنوز به صورت رسمی در هیچ باشگاهی بازی نکرده بود، در تورنمنت زیر 20 سال فیفا فوق العاده درخشید و انواع و اقسام القاب مختلف را به خود اختصاص داد. او پس از این جام مدنظر بنفیکا قرار گرفت تا فوتبالش را از چنین باشگاه مطرحی استارت بزند. این بازیکن حتی نظر گاس هیدینک را هم جلب کرد و جزوی از برنامه آماده سازی استرالیای هیدینک برای جام جهانی هم بود. بازگشت قرضی به لیگ استرالیا و حضور در ملبون ویکتوری اما همه چیز را تغییر داد. او ناگهان به اندازه ای متوسط شد که انگار تا آن لحظه روحی دیگر در بدنش حلول کرده بود! او که روزگاری قرار بود ستاره درخشانی شود، حالا همچنان در لیگ استرالیا دست و پا می زند.
 فردی ادو
وقتی در 14 سالگی تبدیل به پردرآمدترین بازیکن ام ال اس می شوی، عجیب نیست که همه آدم ها آینده ویژه ای را برای ساق هایت متصور باشند. همه این باورها اما از یک جایی برای ستاره جوان آمریکایی به پایان رسیدند. او که علاوه بر تبدیل شدن به پردرآمدترین بازیکن لیگ حرفه ای آمریکا، قراردادی یک میلیون دلاری نیز برای تبلیغات با نایکی بسته بود، بعد از درخشش در جام جهانی زیر 20 سال، بالاخره به فوتبال اروپا رسید و توانست برای بنفیکا بازی کند. در فصل ورود آدو اما شرایط بنفیکا کاملا بحرانی بود. آن ها نتایج بسیار بدی گرفتند و در طول فصل سه مربی عوض کردند و هیچکدام از آن سه نفر نیز بهره چندانی از خرید تازه تیم شان نبردند. آدو خیلی زود از بنفیکا جدا شد و به لیگ آمریکا بازگشت اما در ساق های او دیگر نشانی از آن ستاره سابق نبود. او مدتی را نیز در تیم های کوچک چند کشور فوتبال بازی کرد و در نهایت توسط یک باشگاه صربستانی ریلیز شد.
 

نی لمپتی
در جام جهانی زیر 16 سال اسکاتلند، در ترکیب تیم ملی غنا خوش درخشید. درخشش او به اندازه ای بود که حتی پله از تماشای بازی هایش به وجود آمد و بعد از مدت ها اعلام کرد که جانشین اش را در دنیای فوتبال پیدا کرده است. لمپتی در 16 سالگی به صورت رسمی با باشگاه اندرلخت بلژیک امضا کرد و شروع بدی در فوتبال اروپا نداشت اما تیره روزی های فوتبالی او درست از زمان حضور در پی اس وی آیندهوون آغاز شد. نی در این تیم فرصت بازی به دست نیاورد و بعدتر در استون ویلا نیز تبدیل به یک خرید ناکام شد تا فوتبالش را تمام شده ببیند. او دو فرزندش را در یک ماجرای تراژیک از دست داد و این اتفاق تاثیر منفی وحشتناکی روی دوران حرفه ای اش گذاشت. علاوه بر این، خیلی ها عدم برخورداری از سواد خواندن و نوشتن را یکی دیگر از دلایل تباه شدن لمپتی می دانند. گفته می شود تعدادی از ایجنت ها به نفع خودشان در قرادادهای لمپتی دست برده اند!
 
 
وین هریسون
در سال 1984، بعد از بازی در رده های پایه اولدهام، مورد توجه باشگاه لیورپول قرار گرفت و با مبلغ 250 هزار دلار- که در زمان خودش برای بازیکنان نوجوان رکورد محسوب می شد- توانست به تیم قرمز مرسی ساید بپیوندد. آنچه در ادامه تایم لاین فوتبالی هریسون اتفاق افتاده، در کنار تلخ بودن کمی عجیب نیز هست. او مدتی بعد از بازی در تیم رزروهای لیورپول، با مصدومیت شدیدی مواجه شد و مدتی دور از میادین ماند. کمی بعد از بازگشت، این بار کم خونی شدید گریبان وین را گرفت و او را تا آستانه مرگ پیش برد. هریسون در 22 سالگی، به این بیماری نیز غلبه کرد و بار دیگر به زمین بازگشت اما این بار آسیب دیدگی جدی لیگامنت، روزهای حضور او در لیورپول را به پایان رساند. او معتقد بود تلاش برای بزرگ شدن زودتر از موعد، این مشکلات را برایش ایجاد کرده است. وین هریسون در 46 سالگی بر اثر بیماری جانش را از دست داد.
 
 
سانی پایک
آیا تا به حال این نام را شنیده اید؟ بدون تردید پاسخ تان به این سوال منفی خواهد بود چرا که سانی هرگز نتوانسته نامش را در دنیای فوتبال جا بیاندازد. او فقط هفت ساله بود که فایل هنرنمایی های فوتبالی اش به صورت مداوم دست به دست شد و باشگاه آژاکس را مجاب کرد تا برایش دعوت نامه بفرستد. چند سال بعد، وقتی که حضور در این باشگاه هلندی برای سانی جنبه به مراتب جدی تری پیدا کرده بود، در آکادمی این باشگاه همه از استعداد او تعریف می کردند و سانی را یکی از مهم ترین مهره های سال های بعد تیم اصلی آژاکس می دانستند. اتفاقات زندگی خانوادگی او اما همه چیز را تغییر داد. از همان روزهای اول، مادر سانی مخالف فوتبالیست شدن او بود و به صورت همزمان، پدر او اصرار زیادی برای این موضوع داشت و در نهایت این اختلاف، سبب شد آن ها از هم طلاق بگیرند. اتفاقی که ضربه روحی شدیدی به سانی وارد کرد. او مدتی را در افسردگی گذراند و دیگر موفق نشد به مسیر تبدیل شدن به یک ستاره در دنیای فوتبال بازگردد.
 
 
 
شرنو سامبا
بعد از درخشش شرنو در جام جهانی نوجوانان در سال 2000، این لیورپولی ها بودند که برای خرید او پیش قدم شدند و اعلام کردند که حاضرند مبلغ 1.5 میلیون دلار را به خاطر او پرداخت کنند. او به اندازه ای در سطوح پایه فوتبال جزیره درخشیده بود که گفته می شد در جام جهانی 2006، به تنهایی سه شیرها را قهرمان جام خواهد کرد. همه چیز برای حضور شرنو در لیورپول مهیا بود اما باشگاه مالک این بازیکن اجازه این انتقال را صادر نکرد و سامبا بعد از آن دیگر هرگز نتوانست برای یک باشگاه بزرگ بازی کند. او که حالا در 29 سالگی در دسته دوم لیگ نروژ بازی می کند، درباره افت عجیب فوتبالی اش می گوید:«من در 14 سالگی، در تیم های زیر 17 سال بازی می کردم و آمادگی بالایی داشتم اما لغو قرارداد با لیورپول، فوتبالم را نابود کرد. وقتی شما آماده پیوستن به یک تیم بزرگ هستید اما ماجرا به هم می خورد، دیگر نمی توانید به شرایط روحی عادی بازگردید».
 
 
 
هارونا بابانگیدا
تبدیل شدن به بهترین بازیکن جام جهانی زیر 14 سال، موجب شد این بازیکن در تیررس باشگاه آژاکس قرار بگیرد. تنها یک سال بعد، غول ها کاتالان برای خرید هارونا دست به کار شدند و در نهایت این بازیکن کم سن و سال به لاماسیا برده شد تا تبدیل به یکی از مهره های خوب آینده بارسا شود. او در 15 سالگی در یکی از بازی های پیش فصل بارسا بازی کرد تا دومین بازیکن جوان تاریخ تیم اصلی باشگاه لقب بگیرد. به نظر می رسد فان خال به این بازیکن اعتقاد دارد اما شروع فصل، خلاف این موضوع را ثابت کرد. او هرگز فرصت بازی در بارسا را به دست نیاورد و خیلی زود از اسپانیا خارج شد و در ادامه سال های فوتبالش، برای تعداد زیادی از باشگاه های کوچک دنیا فوتبال بازی کرد و در نهایت هیچکس در دنیا متوجه نشد او چه زمانی از دنیای فوتبال کناره گیری کرده است.
 کریس ایگلز
تاریخ باشگاه من یونایتد، همواره وینگرهای درجه یکی در خود داشته است. قرار بود کریس ایگلز نیز یکی از آن ها باشد اما این اتفاق هرگز رخ نداد. او که بعد از نمایش های جالب توجه در تیم های پایه انگلیس به منچستریونایتد برده شده بود، ابتدا چند سال به باشگاه های دیگر قرض داده شد و سپس در سال 2007 به تیم اصلی یونایتد بازگشت. بدشانسی بزرگ او، هم پست بودن با کریستیانو رونالدو بود. ایگلز تنها در مدل مو می توانست با رونالدو رقابت کند و به لحاظ فنی هیچ شانسی برای نشان دادن استعدادش در یونایتد پیدا نکرد. او سپس به تیم های برنلی و بولتون پیوست که از بدشانسی او، هر دو سقوط را تجربه کردند. درست مثل فوتبالِ خودِ کریس. خیلی ها می گفتند او با آن تیپ جذاب اگر به جای فوتبال وارد سینما شده بود می توانست به موفقیت بیشتری دست پیدا کند.
 
 


نیل ملور
در نوامبر 2004 با به ثمر رساندن گل دقایق پایانی به آرسنالی که فقط چند هفته قبل عنوان «شکست ناپذیرها» را از دست داده بود، به هواداران لیگ برتر معرفی شد. او در جریان پیروزی معروف لیورپول برابر المپیاکوس در لیگ قهرمانان نیز خوش درخشید و برای تیمش گلزنی کرد. این ها اما مهم ترین هایلایت های همه دوران ورزشی نیل بودند. چرا که او مدتی بعد مصدوم شد و در نهایت در سال 2006 ناچار شد لیورپول را ترک کند. نیل بعد از لیورپول در هیچ تیمی ندرخشید و در سال 2012 تصمیم به خداحافظی از فوتبال گرفت. از این بازیکن، چند تصویر دو نفره خوب با استیوی جرارد به جا مانده است. البته هنوز هم تعداد قهرمانی های جرارد در جزیره درست به اندازه نیل است. صفر تا.


 
کرلون
در جام ملت های آمریکای جنوبی در سال 2005، هم جایزه بهترین گلزن را از آن خود کرد و هم تبدیل به بهترین بازیکن تورنمنت شد. او توانایی حیرت انگیزی در دریبل زدن داشت و این نوید را به برزیلی ها می داد که موفق شده اند یک استعداد ناب جدید را کشف کنند. کرلون مدتی بعد از کروزیرو جدا شد و به باشگاه اینتر پیوست. اولین دریبل های این ستاره جوان در سری آ، با خطاهای خشنی همراه شدند که مصدومیت هایی را برای او در پی داشتند. همین مصدومیت ها موجب شدند او خیلی زود از سطح اول فوتبال حرفه ای فاصله بگیرد و به بازیکنی کاملا معمولی تبدیل شود. کرلون خیلی زود دیپورت شدن از فوتبال اروپا را تجربه کرد.
 
 


گائل کاکوتا
شهرت این بازیکن بیشتر به خاطر داستان پرونده باشگاه چلسی در فیفا به خاطر امضای قرارداد با اوست تا روزهای بازی کردنش برای باشگاه آبی لندن. به هر حال کاکوتا در باشگاه محبوب اش موفق نبود و به صورت مداوم به باشگاه های دیگر قرض داده است. او دوران ناکامی را در فولام و بولتون سپری کرد و سپس به فوتبال فرانسه بازگشت و در این کشور نیز عملکرد خوبی نداشت اما انچه کمی او را نجات داد، درخشش نسبی در تیم ویتسه آرنهم هلند بود. کاکوتا این روزها در سویا توپ می زند و این شانس را دارد که برگردد و از محو شدن از دنیای فوتبال فاصله بگیرد. به همین خاطر است که این گزارش را با نام او تمام می کنیم و با یک پایان باز.محمدحسین عباسی/ آی اسپورت 
کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2016-01-14 14:52:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر