فهرست
پرسپولیس پیام، سوشا و خانزاده: زندگی با چشمان بسته
پرسپولیس پیام، سوشا و خانزاده: زندگی با چشمان بسته

پرسپولیس پیام، سوشا و خانزاده: زندگی با چشمان بسته

یک/ سوشا مکانی، پرجستجوترین چهره ایرانی گوگل در آغاز سالِ نوی میلادی به شمار می‌رود. بعد از حواشی مربوط به انتشار عکس‌های خصوصی او، حالا این تصاویر به راحتی در فضای مجازی در دسترس هستند و چند عبارت ساده، برای رسیدن به آن‌ها کافی خواهد بود. گستره جرایم سوشا و شرایط محرومیت او هنوز مشخص نیست اما این محرومیت هر چه باشد، گریبانِ باشگاه پرسپولیس را نیز خواهد گرفت. باشگاهی که حالا باید به دنبال جذب فوری دروازه‌بان باشد و با شرط و شروط گلرهای تیم‌های دیگر لیگ برتر روبرو شود و احتمالا ریسک خرید دروازه‌بان خارجی را بپذیرد و به هر قیمتی جایگزین مرد شماره یک دروازه را پیدا کند. به نظر می‌رسد سوشاگیت، در بین همه ایرانی‌ها فقط برای مدیران باشگاه پرسپولیس غیرمنتظره بوده است. جماعتی که این بار هم مثل همیشه، یک قدم عقب‌تر از هوادارها بودند.  
دو/ مثلثِ ویرانگر سوشا، خانزاده و صادقیان در لیگ چهاردهم، این توانایی بالقوه را داشتند تا همه حواشی فانتزی اطراف باشگاه را تبدیل به واقعیت محض کنند.همه این مهره‌ها در نهایت در مسیر جدایی زودهنگام از پرسپولیس قرار گرفتند اما تا قبل از پیوند خوردن نام این بازیکن‌ها به ماجراهایی فاجعه‌بار، سیاستِ باشگاه در قبال آن‌ها تنها حمایت بود. پیام صادقیان بارها با آرنج به صورت بازیکنان رقیب ضربه زد و باشگاه به جای برخورد با او، با منتقدان پدیده جوان برخورد کرد و این روند را تا آنجا ادامه داد که پیام سرانجام داور را به عنوان مقصد مشت‌هایش در نظر گرفت و چندین ماه محروم شد. پرسپولیس هیچگاه نگران شائبه‌های زندگی خصوصی بازیکن جوان شماره 11 نبود اما سرانجام وقتی خمیازه‌های او در تمرین به غرولندهای‌اش مقابل کریم باقری رسیدند، باشگاه دیگر چاره‌ای به جز اخراج بازیکن‌اش نداشت. مدیران باشگاه می‌توانستند جلوی رسیدن ماجرا به این سطح را بگیرند اما در همه بزنگاه‌ها، از بازیکن خاطی‌شان حمایت کردند تا او بالاخره فاجعه بیافریند.مشابه این اتفاق، برای رضا خانزاده نیز تکرار شد. او که به خاطر چند مورد درگیری و سلفیِ معروف بعد از شکست، با هیچ برخوردی از سوی باشگاه روبرو نشده بود، در اردوی خارجی تیم، شجره نامه خانوادگی یک هوادار را برایش مرور کرد تا چندین ماه از فعالیت‌های فوتبالی منع شد. همان روز در در همان لحظه خاص، سوشا دومین بازیکنی بود که با آن هوادار درگیر شد اما تصمیم‌سازان باشگاه پرسپولیس، تنها با لایه اول این حادثه برخورد کردند و مکانی در تیم حفظ شد تا شاهکارهای تازه‌تری به نام خودش بسازد. موضع مدیران باشگاه محبوب پایتخت درباره گلر بداخلاق تیم هم همان موضع همیشگی بود. حمایتی ادامه دار تا رقم خوردن فاجعه.
سه/ هنوز زمان زیادی از دست به دست شدن تصویر معروف سوشا مکانی در تلگرم نمی گذرد. تصویری که در آن سوشا به واسطه پوشش نامتعارف‌اش در یک مهمانی خاص، سوژه شکلک‌های لبخند روی اینترنت شده بود. البته که حضور او در مهمانی و حتی نحوه لباس پوشیدن این دروازه‌بان، بخشی از حریم خصوصی او بودند اما سهل انگاری مرد شماره یک دروازه پرسپولیس که منجر به انتشار این تصویر شده بود، سزاوار سرزنش به نظر می‌رسید. سوشا به سادگی این اجازه را به افکار عمومی داده بود تا او را با لقب عقابِ پارتی‌ها بشناسند اما به جز انفعال و سر دادن شعارهایی درباره احترام به حریم خصوصی، باشگاه پرسپولیس هیچ واکنش دیگری به بازیکن پرحاشیه تیمش نشان نداد تا سوشا در راه رقم زدن یک سهل‌انگاری پررنگ‌تر قرار بگیرد. شاید اگر در زمان درست، مدیران باشگاه درباره تصاویر خاص مکانی به این دروازه‌بان هشدار داده بودند، او برای چند روز در بند عمومی اوین زندگی نمی‌کرد.
چهار/ متهم های ردیف اول فردا، حالا درست جلوی چشم آدم‌های صاحب مسئولیت در فوتبال هستند. البته که سوشا مکانی مثل هر بازیکن دیگری که با دستنبد مورد پذیرایی قرار گرفته، مقصر اصلی رقم خوردن این اتفاق تلخ و پرسروصدا بوده اما نباید از قصورِ مدیران باشگاه در پرونده او نیز به سادگی عبور کرد. از گناه آن‌ها که بعد از هر اشتباه، برای بازیکن‌شان کف می‌زنند و آنقدر به این صبر و چشم‌پوشی ادامه می‌دهند که با دخالت مراجع قانونی ناچار به کنار گذاشتن بازیکن خطاکار از تیم بشوند. آن‌ها می‌توانستند با جدی‌گرفتن وظیفه‌شان، جلوی روندی که به زندانی‌شدن گلر ملی‌پوش ختم می‌شد را بگیرند اما به عادتِ همیشگی‌شان ادامه دادند تا تیترهای درشت صفحه حوادث، این بار رنگ و بوی فوتبالی داشته باشد. به عادتِ آسوده خوابیدن و ناگهان از خواب پریدن با زنگِ بمب‌های ساعتی!


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-15 19:19:51
نظر دهید

۱ نظر
شایان
جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴، ۱۹:۴۸
باشگاه های فوتبال هرچند پسوند فرهنگی رو یدک می کشند اما واقعیت اینه تیم فوتبال یا باشگاه یک بنگاه اقتصادی است و در همین راستا با بازیکن های مختلف قرارداد میبنده و پول پرداخت میکنه و طبیعتا مایله در قبال پولی که پرداخت میکنه بازیکن ها رو در تعداد بیشتر بازی و با روحیه تر داشته باشه . باشگاه ورزشی کانون اصلاح و تربیت نیست و اگر هم قراره اصلاحی انجام بده در راستای منافع خودش هست نه صرفا اون بازیکن یا فرد . وقتی هم باشگاه چشم پوشی یا صبر میکنه به این معنی نیست که رفتار های خاص افرادی که گفتین با هنجار های مدیرانش همسو بوده یا هست اما باشگاه دلش نمیخواد سرمایه گذاری کوتاه مدتش بر باد بره، پس سعی میکنه تا پایان قرارداد مماشات کنه و بعد اون بازیکن رو رد کنه.چنین رفتاری توو اکثر بنگاه های اقتصادی حتی اون هایی که دغدغه های اجتماعی و فرهنگی دارن مصداق داره . مکانیزم فوتیال با وجود مریض بودنش در ایران ، هنوز این حسن رو داره که افراد پر حاشیه رو در نهایت محو میکنه از سطح اول پس اگر صادقیان ها دردسر ساز میشن برای تیم ، در نهایت این حواشی منجر به محو شدن خودشون میشه . رضا حقیقی رو ببینید،الان کجاست؟ شیث رضایی کجاست؟ نیکبخت؟یا حتی در سطح اول اروپا ماریو بالوتلی کجاست؟ اگر همه جا از اقتصاد تا سیاست و فرهنگ ، خودمون رو همیشه محتاج یک متولی کردیم، بذارید حداقل فوتبال مسیر طبیعی خودش رو طی کنه، قطعا بهتر خواهد بود .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر