فهرست
یادداشت ویژه: گناه ما و گناه سوشا
یادداشت ویژه: گناه ما و گناه سوشا

یادداشت ویژه: گناه ما و گناه سوشا

این تابلو‌ها را حتما دیده‌اید، همان‌ها که در بیمارستان نصب می‌شود؛ یک خانم پرستار انگشتانش را در مقابل بینی خود نگه داشته و حرف زدن را ممنوع می‌کند.
آدم وقتی گفته‌ها را که می‌خواند، می‌خواهد این تابلو با آدمی به مراتب وحشتناک‌تر در مقابل بعضی‌ها بایستد و از آنها بخواهد که حرف نزنند، ساکت شوند و بیشتر از این اعصاب همه را مورد هجوم قرار ندهند.
به طور اختصاصی در مورد مصاحبه سوشا مکانی صحبت می‌کنیم.
در مورد حرف‌هایی که روی خروجی یک خبرگزاری قرار گرفت و دروازه‌بانی که به طور طبیعی در شرایط کنونی باید از آن به عنوان «س.م» یاد می‌شد، از جایگاه مدعی وارد شده و به عنوان مصداقی برای آنچه در فرهنگ عامه دست پیش گرفتن آمده است، به همه حمله کرده است. وقتی از قول سوشا خواندیم که «کار اشتباهی نکردم و سرم را بالا می‌گیرم» تعجب کردیم و وقتی به این جملات رسیدیم که: «زندان تجربه‌ای است تا دوستان و دشمنانم را بشناسم. درجایی زندگی می‌کنم که همه دوستدار من نیستند و خیلی‌ها دشمن هستند.» به آن درجه از خشم رسیدیم که تحمل آن چندان هم آسان نبود.
آیا قبح همه چیز ریخته است؟ آنچنان دنیا تغییر کرده است که می‌توان جای شاکی و متشاکی را تغییر داد و بازیکنی که اخبارش یک هفته تمام روی صورت فوتبال و اعتبار آن خط می‌کشید و زخم می‌زد، حالا از بازداشت خود چنان یاد می‌کند که انگار فتح‌الفتوح کرده است و به عنوان یک قهرمان خود را جدی می‌گیرد.
این که جرم سوشا مکانی چیست، این که تاوانش چه باید باشد و این که جزای آن چیست، در حوزه‌ای نیست که ما بتوانیم در آن ورود کنیم. قوه قضاییه و دادگاه‌های صالحه در این باره تصمیم درست و قانونی را خواهند گرفت و همه ما هم به آن تمکین می‌کنیم. آنچه از ما برمی‌آید این است که نگذاریم این بازیکن تاوانی بیشتر از آنچه باید، بدهد و به قولی نگذاریم، او به سبب یک خطا نابود شود. اما آنچه باعث سرافکندگی ما می‌تواند باشد، این است که به گونه‌ای رفتار نکرده‌ایم که این بازیکن به اندازه ذره‌ای از عمل خود پشیمان شود و بعد از این همه ماجرا هنوز هم ذره‌ای برای ترمیم آن نمی‌کوشد.
مگر نه این که شرط اول اصلاح، پشیمانی است. در مصاحبه سوشا سرسوزنی پشیمانی نیست، اگر هرکدام از ما کارمان را درست انجام می‌دادیم، این‌گونه نمی‌شد.
*افشین خماند
  ۶  
آی اسپورت
2016-01-16 02:45:37
نظر دهید

۶ نظر
فرهود
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۳:۲۲
آقای خماند چه حرفی میزنید؟ کدام عمل؟ از کدام عملش باید پشیمون بشه؟ از اینکه عکساشو پخش کردن پشیمون بشه؟ هرکسی در صورتی که به دیگران آسیبی نزنه حق داره به هر صورتی زندگی کنه! شما کدوم عمل سوشا رو میگید؟ شما باید نحوه زندگی یه آدم رو مشخص کنید؟ اگه منظور داشتن عکس با دخترای مختلفه که بازم به من و شما ربطی نداره، توی اسلام هم گفته شده که صیغه به هر تعدادی مجازه، پس دیگه مشکل کجاست؟ خیلیا در این سال ها زندان رفتن و به ناحق بوده، پس باید بیان بگن پشیمونیم و...؟؟ مثل همین شاعر هایی که به تازگی دستگیر شدن. شما بجای نقد کردن سوشا سعی کنید کسان دیگر رو نقد کنید...
سینا
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۴:۳۹
آقاى خماند! چى میگى دقیقا؟ فازت چیه؟
چرا این سایت اینقدر بد مینویسه؟
چرا اینقدر همه نوشته هاش بده؟
واقعا دلیل بودن این سایت چیه؟
حتى کیلوبایت هایى که از شارژ اینترنتمو واستون هدر میدم حیفن واقعا!!
اینقدر چرا شما بدین؟
مهران
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۹:۴۸
واقعا امیدوارم این مطلب رو تنها به خاطر بی خبری این چند روز از سوشا مکانی چاپ نکرده باشید.در موضوع جای شاکی و متشاکی عوض شده.یه بنده خدایی عکسای خصوصیش پخش شده حالا باید بره جواب بده چرا اینجوری شده.مصداق بارز گنه کرد به بلخ آهنگرانی!!!!! به شوشتر زدند گردن مکانی.من و شما اگه در جهت نشر این عکس و فیلم قدم بر نمی داشتیم الان اصولا از همچین پرونده ای رونمایی نمی شد.یه کم انصاف هم چیز بدی نیست.به قول یه عزیزی من اگر خوب و بد تو برو خودراباش
علی
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۱۲:۰۲
با احترام به نظرات تمام دوستان عزیز.اما من هروقت مطالب این سایت رو میخونم احساس میکنم کاملا منطقی و حرف دل جامعه رو میزنه.این مطلب هم حقیقت محض هست مطمئنا
برزو
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۱۵:۵۱
سوشا باید به شدت مجازات بشه تا با نهایت پررویی نگه از کار زشت و زننده ای که کرده پشیمون نیست.
فرهود
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۵۸
فازت چیه برزو؟ کدوم کار زشت و زننده؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر