فهرست

یادداشت ویژه: مشکل اصلی، تفکر خاکپور است

آی اسپورت - « ما اهداف تاکتیکی که در زمین داشتیم کاملا اجرا شد. ما توانستیم برنامه های تیم حریف را بر هم بریزیم» این ادعای محمدخاکپور در پایان بازی است. سرمربی تیم ملی امید در حالی مدعی است  برنامه های حریف را برهم زده که تیمش در این بازی 2-1 شکست خورده . او می گوید اهداف تاکتیکی اش در زمین پیاده شده اما نمی گوید که چطور تیمش شکست خورده و در بازی نه چندان سخت مقابل قطر امتیازات کامل را به تیم حریف تقدیم کرده است. 

مشکل تیم ملی امید ایران شاید از همین جا شروع می شود. جایی که سرمربی تیم ملی از بازی ای که همه دیده اند و نتیجه گرفته اند که تیم ملی امید ضعف دارد ، راضی بوده . البته شاید این حربه خاکپور است که روحیه تیم ملی را حفظ کند . اما آنچیزی که همه در مسابقه روز جمعه دیدند با حرف های سرمربی تیم ملی امید هیچ ارتباط و انطباقی ندارد.  تیم ایران در نیمه اول بسیار بی برنامه بود و نتوانست موقعیت های خوبی را فراهم کند. این در حالی است که خاکپور می گوید در این نیمه از وینگر هایش استفاده کرده و برنامه حریف را برهم ریخته است. 

اگر یک بار دیگر موقعیت های تیم قطر را مرور کنیم متوجه می شویم که آنها از اول بازی همان کاری که دوست داشته اند کرده اند و این روند را تا دقیقه نود هم ادامه داده اند. معلوم نیست آن برنامه ای که خاکپور مدعی است به هم زده چه بوده اما قطری ها در کل بازی عمق دفاع ایران را که مدافعان کندی هم دارد هدف گرفته بودند. آنها روی ضدحملات و کندی مدافعان ایران برنامه داشتند و از همین تاکتیک هم یک بار به گل رسیدند ، یک بار به پنالتی نزدیک شدند و دفعه آخر به کرنری رسیدند که به گل تبدیل شد. دیگر یک تیم برای استفاده از تاکتیک اش به چه نتیجه ای نیاز دارد که بگوییم قطر به آن نرسیده ؟ از اساس قطر روی کندی مدافعان ایران حساب کرده بود و بازیکنان تیم ملی با مالکیت توپ زیاد و البته حضور با تعداد زیاد در زمین حریف عملا فضا را برای ضدحملات قطر فراهم کردند. 

مهاجم شماره 7 قطر در نیمه اول و با استفاده از همین فضای پشت مدافعان ایران که برایش برنامه داشتند با اخباری تک به تک شد و توپ را از بین پاهای او عبور داد و گل اول را زد . همین شیوه در نیمه دوم هم بارها مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه هم داد. . آنها عقب می نشستند تا ایران جلو بیاید و ضدحمله بزنند. قبل از گل دوم قطری ها دوبار با اخباری تک به تک شدند .یکی اش با تکل مشکوک به خطای چشمی رفع و رجوع شد و آن یکی هم با رشادت اخباری به کرنر تبدیل شد. کرنری که در نهایت البته وارد دروازه تیم ملی شد. 

این 3 موقعیت را می شود کنار موقعیت های قابل توجهی گذاشت که روزبه چشمی با استفاده از تجربه حضور در لیگ برتر از گل شدنش جلوگیری کرد. 

مشکل تیم ملی امید ایران هرچند در این بازی سرعت پایین مدافعان، دقت پایین مهاجمان و البته تعویض های دیرهنگام خاکپور بود اما به نظر می رسد مشکل اصلی جایی است که سرمربی تیم ملی از یک بازی که همه دیده اند برداشت های عجیب و غریب داشته است .البته این احتمال وجود دارد که خاکپور بخواهد با مصاحبه روحیه تیمی را بالا نگه دارد اما تصورات تاکتیکی اش از بازی کاملا اشتباه است.  او مدعی است که برنامه حریف را مختل کرده . اما حریف قطری از همان منفذی که  مد نظرداشته به ایران ضربه زده است. 

مشکل تیم ملی امید ایران در این مرحله شاید جلوی صعود را نگیرد ، چون به هرحال آسان ترین بازی برای ایران باقی مانده و با  3 امتیاز این بازی صعود می کند. اما خاکپور با این مدل نگاه به بازی اگر بخواهد تیم های گروه دوم را آنالیز کند کار خود و تیمش را مشکل خواهدکرد. 
مهدی شادمانی/ عصرایران
  ۴  
آی اسپورت
2016-01-16 13:12:29
نظر دهید

۴ نظر
امیر
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۲۰
فرکی هامون بدون تیمن کاظمی هامون محروم از کارن اونوقت خاکپورها و مایلی کهن ها مربی تیم ملی میشن!
مشکل اصلی ضریب هوشی خاکپور نیست بلکه مدیریتی است که خاکپورها رو مربی تیم ملی میکنه و مربیان رکورد دار سقوط به دسته دو رو مدیر فنی
-
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۵۴
وقتی به مربی پول نمیدن مجبوره طوری دیگه خودشو تامین کنه باید خرج زن و بچه بده اونم تو ینگه دنیا
مهران
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۵۷
تیم دو هیچ عقب بود و ضدحمله خطرناک می خورد نیش آقا تا بنا گوش باز بود طوری که کارگردان قطری هم تعجب کرده بود , هی نشونش می داد!!
محسن
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴، ۰۹:۰۱
تیم مشکل تاکتیکی داشت. کنعانی باید بیاد دفاع وسط و چشمی بیاد هافبک دفاعی. حیف نوراللهی که از همه سرتر بود و با تیم نبردنش. ولی با همه این اوصاف این تیم صعود هم کنه مرحله بعد راحت حذف میشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر