فهرست
باور کنیم؟ افشای کوررنگی و بینایی داوران لیگ برتر!
باور کنیم؟ افشای کوررنگی و بینایی داوران لیگ برتر!

باور کنیم؟ افشای کوررنگی و بینایی داوران لیگ برتر!

آی اسپورت - خبر داغ داوری، امروز مطرح شد؛ کورنگی بعضی از داوران و چشمان ضعیف بعضی دیگر. روز جمعه داوران برای اولین بار در تست های چشم پزشکی حرفه ای شرکت کردند تا وضعیت بینایی آنها هم مورد بررسی قرار گیرد؛ این اولین بار بود که چنین اتفاقی در داوری ایران می افتاد. یک بار، چند سال قبل کمیته داوران از داوران خواست تا به چشم پزشک مراجعه کنند و تست بدهند. هر یک از آنها هم پیش هر پزشکی که دوست داشتند رفتند و در نهایت نتیجه ای به دست آمد که نشان می داد وضعیت بینایی داوران ایران فوق العاده است و هیچکدام مشکلی ندارند.
حسین عسگری رئیس سابق دپارتمان داوری در این باره می گوید: «ما از داوران خواستیم پیش چشم پزشک بروند. گفتیم شما آگهی را بیاورید. خودشان رفتند و پیش هر پزشکی که می خواستند تست دادند و گواهی ها را آوردند. ما هم بررسی کردیم و دیدیم وضعیت بینایی داوران مشکلی ندارد. البته خیلی مستند نبود. الان ولی وضعیت فرق کرده و یک تیم متخصص آورده اند که از چشم داوران تست بگیرند. یقینا این تست ها روی وضعیت داوران تاثیر زیادی خواهد داشت.» ولی اگر جواب تست های پزشکی در آن زمان مستند نبود، چرا کمیته داوران آنها را پذیرفت؟ حداقل کار این بود که یک پزشک متعمد معرفی می کردند تا تست های لازم را بگیرد. عسگری پاسخ می دهد: «خب در آن زمان امکانات ما به همین اندازه بود ولی خدا را شکر الان این کار را مستند می کنند!» 
این بار کمیته داوران تلاش کرد تا مثل چند سال قبل عمل نکند. روز جمعه ساعاتی پس از تست گیری ها شایعات دهان به دهان چرخید؛ اینکه بعضی از داوران از نظر بینایی مشکل دارند. فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران هم این شایعات را تکذیب نکرد و تنها گفت: «هنوز این مسئله را به ما اعلام نکرده‌اند. صبح روز جمعه چشمان داوران مورد معاینه قرار گرفت و هنوز نتیجه به ما اعلام نشده است.» خداداد افشاریان داور بین المللی و سابق فوتبال ایران در واکنش به این شایعات حرف های جالبی می زند. او به خبرآنلاین می گوید: «این اولین بار است که از داوران تست چشم پزشکی می گیرند. یعنی خود فدراسیون این کار را انجام می دهد. من در ۲۰ سال داوری ام، هرگز چنین چیزی ندیدمم. حتی برای تست های فیفا هم رفتیم، از ما تست بینایی نگرفتند و تنها تست آمادگی بدنی داشتیم.» او توضیح می دهد: «از ما تست های قلب و عروق بیشتر می گرفتتند که مبادا مشکلی پیش بیاید و سکته کنیم.» افشاریان معتقد است گرفتن این تست ها اتفاق کار خوبی است: «هر چیزی که به داور کمک کند، مثبت است. ما باید دید مثبت به این موضوع داشته باشیم. حالا اگر این وسط یک نفر یا دو نفر مشکل داشته باشند، باید تقویت شوند یا اگر نمی شود، دیگر قضاوت نکنند. خیلی مهم است که داور از دور خوب ببیند اگرنه دچار اشتباه می شود.» اما آیا شایعات درباره کوررنگی یا عینکی بودن داوران را باید جدی گرفت؟ افشاریان پاسخ می دهد: «والا من که نمی دانم. باید مسئولان بگویند.» حسین عسگری اما در واکنش به این شایعات می گوید: «راستش من هم این شایعات را شنیده ام ولی چیز مستندی ندیده ام. تا مستند نباشد نمی توانیم درباره اش حرف بزنیم. ولی می دانم که روز جمعه از داوران تست بینایی گرفته اند. نتیجه را در دو سه روز آینده اعلام خواهند کرد.» عسگری در پاس به این سوال که آیا نباید تست ها اول فصل گرفته می شد؟ می گوید: «باید اول فصل بگیرند ولی همین که الان هم گرفته شده، واقعا کار خوبی است. این کار خیلی مثبت است.» پس باید منتظر ماند و دید نتیجه نهایی تست ها چه بوده. فعلا شایعه زیاد است. مسئولان کمیته داوران هم همه چیز را به زمان اعلام تست ها واگذار کرده اند. آنچه پیداست، شفافیت در زمینه ارایه جواب تست ها و توضیحات مسئولان می تواند گام مفیدی برای حل مشکلات داوری باشد، وگرنه مشکلات مثل گذشته پابرجا خواهد بود.

منبع: خبر آنلاین
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-16 15:07:07
نظر دهید

۱ نظر
برزو
يكشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴، ۰۶:۲۳
پس واسه همینه که داوریها همش به نفع لُنگ و علیه استقلاله. واسه فوتبال کشورم متاسفم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر