فهرست
آنالیز: درسی که از ون گال و لستر گرفتیم؛ مالکیت همه چیز نیست!
آنالیز: درسی که از ون گال و لستر گرفتیم؛ مالکیت همه چیز نیست!

آنالیز: درسی که از ون گال و لستر گرفتیم؛ مالکیت همه چیز نیست!

آرشِ حقیقی

تساویِ 3-3 یونایتد مقابلِ نیوکاسل اولین بازی‌ای در این فصل بود که تیمِ ون گال کمتر از حریف مالکیتِ توپ داشت. منچستر یونایتد این فصل به صورتِ میانگین در هر بازی 59.75 درصد مالیکتِ توپ دارد. اما این درصدِ بالا کمکِ چندانی به نتایجِ تیمی که تنها 9 برد از 21 بازی دارد و در رده‌یِ ششم جدول ایستاده، نکرده است. در نقطه‎‌یِ مقابلِ لستر سیتیِ رانیری که در جدولِ میانگین مالکیتِ توپ در لیگِ برتر هجدهم است، در جدولِ لیگ با امتیازِ برابر با آرسنال و تنها تفاضلِ گلِ کمتر در جایگاهِ دوم قرار دارد و امشب با پیروزی مقابلِ استون ویلا می‌تواند به تنهایی (تا بازیِ فردایِ آرسنال مقابلِ استوک) صدرنشین شود. تیمِ دیگری که موفق نشده این فصل از مالکیتِ توپِ بالایش استفاده کند چلسی است. چلسی بعد از یونایتد و سیتی بیشترین درصدِ میانگینِ مالکیتِ توپ در هر بازی را دارد (57.06)، اما در جایگاهِ عجیبِ چهاردهم ایستاده است.
نکته‌یِ مهم اینجاست که ببینیم تیم‌ها چقدر از مالیکتِ توپشان برایِ گل زدن و امتیاز جمع کردن، استفاده کرده‌اند. در این بررسی است که دلیلِ موفقیتِ لستر را می‌بینیم. هیچ تیمی این فصل به اندازه‌یِ لستر مالکیتِ توپِ مفید نداشته است. یعنی لستر با هر 10 درصد مالکیتِ توپ نیم امتیاز به دست آورده. متوسطِ این عدد در لیگِ امسال 0.275 بوده است. بعد از لستر این وستهم بوده که بهترین استفاده را از مالکیتِ توپش کرده و با فوتبالی کاملا ری‌اکتیو و متکی به سرعتِ بالا در ضدِ حمله، حالا در رده‌یِ پنجمِ جدول ایستاده و تنها 1 امتیاز با رسیدنِ به منطقه‌یِ کسبِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ فاصله دارد. تیمِ اسلاون بیلیچ اگر مصدومیتِ دمیتری پایت گریبانش را نمی‎گرفت، حتی قدرتِ این را داشت که بالاتر از این هم در جدول قرار بگیرد. اما بعد از وستهم در این جدول هم آرسنال، سیتی، پالاس و وست بروم هستند. در واقع وست برومِ تونی پیولیس این فصل رکوردِ برد با کمترین مالکیتِ توپ را به نامِ خودش ثبت کرد وقتی با تنها 27.02 درصد مالکیتِ توپ، 2-1 آرسنال را شکست داد.
یکی دیگر از دلایلِ شکستِ پروژه‌یِ ون گال در یونایتد و ارتباطِ عکسِ مالکیتِ توپ و گل زدنشان، منطقه‌ایست که یونایتدی‌ها به هم پاس می‌دهند و توپ را کنترل می‌کنند. تیمِ ون گال تنها 60.42 درصد از مالکیتِ توپش در هر بازی را در نیمه‌یِ زمینِ حریف دارد. از این منظر یونایتد در رده‌یِ نهم بینِ تیم‌هایِ لیگِ برتر قرار می‌گیرد و رقیبِ همشهری را در صدرِ جدول با 65.90 درصد مالکیتِ توپ در زمینِ حریف، می‌بینید. لستر هم بعد از سیتی بیشترین مالیکتِ توپ در نیمه زمینِ حریف را داشته است (65.19).
نتیجه‌یِ نهایی این است که هیچ "تنها راهِ درستی" برایِ فوتبال بازی کردن نیست و متودهایِ مختلف برایِ تیم‌ها و بازیکنان و مربیانِ مختلف جواب می‌دهد. اما مسئله‌یِ مهم استفاده‌یِ مفید از مالیکتِ توپ است، چه 70 درصد در یک بازی باشد و چه 30 درصد. این فصل مثالِ بسیار خوبی بود برایِ اثباتِ این حرف که "مالکیتِ توپِ استرلیزه" و بدونِ ریسک، مقابلِ فوتبالِ ری‌اکتیوِ ضدحمله‌ایِ سریع شکست می‌خورد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-16 15:33:29
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر