فهرست
روش مشترک مدعیان لیگ یک برای گلزنی؛ فقط پنالتی بگیرید!
روش مشترک مدعیان لیگ یک برای گلزنی؛ فقط پنالتی بگیرید!

روش مشترک مدعیان لیگ یک برای گلزنی؛ فقط پنالتی بگیرید!

آی اسپورت- تاثیرگذاری تیم‌های صعودکننده لیگ یک روی کیفیت لیگ برتر و پخش زنده مسابقات، هنوز نتوانسته ضعف‌های عجیب و غریب آن را کمتر کند. برخلاف لیگ برتر که تمام توجه‌ها به آن معطوف است، لیگ یک در ایران چندان مورد نقد و بررسی قرار نمی‌گیرد. توجه کمتر رسانه‌ها و فوتبالی‌ها به این بخش از فوتبال باعث شده‌ همچنان مسائل حاشیه آن داغ‌تر از داخل زمین باشد. حاشیه‌ها و در بعضی اوقات، تبانی‌هایی که معمولا بعد از گذشت چند سال مسئولان هم به آن اعتقاد پیدا می‌کنند. در کنار ضعف شدید لیگ یک در کنترل تبانی و دوپینگ، بررسی گل‌های به‌ثمر رسیده هم نشان می‌دهد تیم‌های این مسابقات هم برای گلزنی بیشتر از تاکتیک‌های پیچیده، روی همین حاشیه‌ها حساب باز کرده‌اند. در زمان لازم، در مکان مناسب خودت را روی زمین بینداز و پنالتی بگیر!

تناسب ناموزون
بعد از گذشت بیست هفته از این فصل لیگ یک، تیم‌های مختلف مجموعا 56 بار از طریق ضربه‌های پنالتی گل زده‌اند. آماری که در لیگ برتر در لیگ برتر در پایان هفته‌ی هفدهم نصف این تعداد یعنی 28 گل بود. هرچند در این فصل لیگ یک به بیست تیم افزایش پیدا کرده‌ و تا امروز هم تیم‌ها سه هفته بیشتر از لیگ برتری‌ها بازی کرده‌اند اما نسبت دو برابری گل پنالتی‌های لیگ یک به لیگ برتر، شگفت‌انگیز به‌نظر می‌رسد. البته لیگی یکی‌ها با همین کیفیتی که پنالتی گل می‌کنند با همان کیفیت در از دست دادن پنالتی‌ها هم رکورددار هستند. آمار لیگ برتری‌ها در خراب کردن پنالتی تا پایان هفته‌ هفدهم تقریبا یک سوم پنالتی‌های کسب‌‌شده بود.
 
 
رکورد داران پنالتی
در بین تمام تیم‌های لیگ برتری استقلال اهواز با 5 و استقلال تهران با 4 گل بیشتر از همه از این طریق گل زدند و بعد از این دو تیم، بقیه تیم‌ها هرگز بیشتر از دو بار پنالتی‌هایشان را گل نکرده‌اند. این آمار در لیگ یک کاملا متفاوت است. فجر سپاسی رده دومی، خونه به خونه رده چهارمی، نساجی رده هفتمی، خیبر، آلومینیوم هرمزگان و پارسه تیم‌هایی در لیگ یک هستند که حداقل 4 بار از نقطه پنالتی گل زده‌اند. دو تیم نفت مسجدسلیمان و ایرانجوان هم با گل‌کردن 6 پنالتی از همه جلوتر هستند. نفتی‌ها در حالی این تعداد پنالتی گل کرده‌اند که در در مجموع فقط 17 بار گل زده‌اند! رکورد تعداد پنالتی در یک مسابقه هم متعلق به ایرانجوان است. ایرانجوان در یک دیدار خود سه بار صاحب پنالتی شد و طبق اعلام کارشناس داوری در تلویزیون، این تیم باید یک بار دیگر هم پنالتی می‌گرفت. جالب اینکه مهدی طارمی، رکورددار پنالتی گرفتن در لیگ برتر، هم پیش از پرسپولیس در ایرانجوان بازی می‌کرد. مسجد سلیمانی‌ها هم دوبار موفق شدند دبل کند و هر دو گل خود در دوبازی مختلف را از طریق پنالتی بزنند. تنها تیمی هم که در این فصل هنوز یک بار هم موفق نشده پنالتی گل کند، شهرداری اردبیل است.
 

جدول گل‌های زده تیم‌های لیگ یکی از روی نقطه پنالتی


رتبه


تیم


گل‌زده


گل پنالتی


رتبه


تیم


گل‌زده


گل پنالتی
1


پیکان


29


3


11


ایرانجوان


22


6
2


فجر سپاسی


24


4


12


گیتی‌پسند


14


3
3


مس کرمان


18


2


13


گل‌گهر


14


1
4


خونه به خونه


20


4


14


داماش


13


1
5


ماشین‌سازی


29


2


15


خیبر


22


4
6


آلومینیوم اراک


25


2


16


شهرداری اردبیل


24


-
7


نساجی


20


4


17


پاس


71


2
8


صنعت نفت


22


2


18


فولاد یزد


16


1
9


نفت مسجدسلیمان


17


6


19


آلومینیوم هرمزگان


17


5
10


مس رفسنجان


21


1


20


پارسه


22


4

 
 
روند افزایشی
در بیست هفته‌ای که از مسابقات لیگ یک گذشت، هفته به هفته کسب پنالتی و گل‌کردن آن روند صعودی خود را حفظ کرد. اگر این بیست هفته را به چهار قسمت پنج هفته‌ای تقسیم کنیم بیشترین تعداد پنالتی‌هایی که گل شد مربوط به هفته‌های شانزدهم تا بیستم است. در پنج هفته‌ی نخست لیگ امسال 10 گل، در پنج هفته‌ی دوم 12 گل، در پنج هفته‌ی سوم 13 گل و سرانجام در پنج هفته‌ی چهارم به طرز عجیبی 21 گل از روی نقطه پنالتی وارد دروازه تیم‌های مختلف شد. با توجه به این روند افزایشی و در پیش بودن مسابقات در نیم‌فصل دوم و درگیری بسیاری از تیم‌ها برای صعود یا ماندن در لیگ، می‌توان انتظار داشت باز هم این روند صعودی ادامه پیدا کند.
 
 
اشتباهات داوری
در کنار اینکه بسیاری از تیم‌های لیگ یکی به‌دنبال کسب پنالتی هستند تا از این راه آسان دروازه‌های حریف‌ان خود را باز کنند، اشتباهات سرنوشت‌ساز داوری هم در بسیاری از بازی‌ها باعث می‌شود مسیر کسب پنالتی هموارتر شود. در هفته‌ی نوزدهم لیگ یک، در ده بازی مجموعا 24 گل وارد دروازه‌ها شد که از این تعداد 6 گل از روی نقطه‌ پنالتی بود. در هفته‌ی بعدی که تیم‌ها با برگزاری بازی به تعطیلات نیم‌فصل رفتند این آمار عجیب‌تر شد و در نه بازی مجموعا 21 گل زده‌شد که از این تعداد آمار شگفت‌آور 7 گل از روی نقطه‌ی پنالتی به‌دست آمد. یعنی از هر سه گل یک گل پنالتی بود. پنالتی‌هایی که برای هفت تیم مجزا گرفته‌شدند. در بررسی‌های داوری این پنالتی‌ها که در برنامه‌های تلویزیونی صورت گرفت، طبق اعلام کارشناسان در همین دو هفته داورها چهار مرتبه به اشتباه اعلام پنالتی کردند و سه مرتبه هم از کنار صحنه‌های وقوع پنالتی گذشتند. اشتباهات سهوی داوری در فوتبال اتفاقی طبیعی است و در لیگ برتر ایران هم به‌طور کاملا مشخصی یافت می‌شود؛ اشتباهاتی که در همین فصل از مسابقات منجر به محرومیت چند داور سرشناس هم شده‌است. امابا توجه به اتفاقاتی که در دوره‌های گذشته لیگ یک افتاده، برخی مواقع همین اشتباهات رنگ و بویی دیگر به خود می‌گیرد و باعث ایجاد شائبه هم می‌شود. به‌خصوص که اشتباهات پی در پی برای بعضی تیم‌های خاص، معمولا بیشتر از سایر تیم‌هاست.
 

سامان افزا/  تماشاگران امروز
     
آی اسپورت
2016-01-18 00:41:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر