فهرست
آنالیز: سوال همیشگی؛ آیا ژیرو مهاجمی درجه یک است؟
آنالیز: سوال همیشگی؛ آیا ژیرو مهاجمی درجه یک است؟

آنالیز: سوال همیشگی؛ آیا ژیرو مهاجمی درجه یک است؟

آرشِ حقیقی
 
ژیرو مقابلِ لیورپول در آنفیلد دو گل زد، که یکی از آنها گلی بود که فقط مهاجمینِ نابغه می‌توانند بزنند. آن چرخشِ سریع و ضربه‌یِ ناگهانی، که شبیهِ گل‌هایِ فوتسالی بود، نشان از خلاقیتِ ذهنی و تواناییِ جسمیِ ژیرو داشت. اما در همان بازی ژیرو فرصتی به مراتب ساده‌تر را از دست داد، تا نهایتا تیمش با گلِ دقیقه‌یِ آخرِ جو آلن 2 امتیاز دیگر در کورسِ قهرمانیِ لیگِ برتر از دست بدهد. این بازی چکیده‌ای بود از کلِ فوتبالِ اولیویه ژیرو و در مقیاسی بالاتر خودِ آرسنال. ژیرو فصلِ پیش با فرصت‎‌هایِ عجیب و غریبی که در امیریتس مقابلِ موناکو از دست داد، یکی از عواملِ اصلیِ حذفِ توپچی‌ها از چمپیونز لیگ بود، و امسال با آن هت تریک رویایی مقابلِ اولیمپیاکوس، قهرمانِ تیمش و عاملِ اصلیِ صعودِ آرسنال به دورِ حذفی بود. این تضادِ بازیِ مهاجمِ فرانسوی است که بدل به سوالی خسته‌کننده برایِ آرسنالی‌ها شده است: آیا اولیویه ژیرو مهاجمی درجه یک است؟
شاید سوالِ درست‌تر البته این باشد که آیا تیمی که می‌خواهد قهرمان لیگِ برتر انگلیس شود، با ژیرو، به عنوانِ مهاجمِ اول، چقدر شانسِ رسیدن به هدفش را دارد؟ ژیرو از فصلِ 2012-2013 بدین سو که به آرسنال آمده، هرگز زیرِ 10 گل در لیگ نزده و فقط یک بار بالایِ 15 گل زده است. این آمار برایِ گزینه‌یِ دومِ تیمی که با یک مهاجمِ مرکزی بازی می‎‌کند و برایِ قهرمانی می‌جنگد مناسب است، اما برایِ مهاجمِ اول نه. آلن شیرر درباره‌یِ ژیرو می‌گوید مهاجمی که در آرسنال بازی می‌کند و این هافبک‌هایِ خلاق را پشتش دارد، حداقل فصلی 20 گل در لیگ باید بزند. منطقِ شیرر درست است. ژیرو این فصل مسوت اوزیلی را پشتِ سرش داشته که بیشترین پاسِ کلیدی (87) و بیشترین پاسِ گل (16) را بینِ تمامِ بازیکنانِ لیگ برتر داشته و زوجش با ژیرو مرگبارترین ترکیبِ کلِ لیگ برتر بوده است (6 پاسِ گلِ اوزیل به ژیرو). اما آماری که ونگر را نگران می‌کند اینجاست: هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ ژیرو این فصل موقعیتِ گلِ صد در صد را از دست نداده است (11). حضورِ والکات (9) و (8) در رده‌هایِ بعدیِ این جدول البته قطعا نشان از خلاقیتِ بالایِ آرسنال در بعدِ هجومی و ایجادِ موقعیت‌هایِ زیاد هم است، اما از مهاجمِ اولِ تیمی که حالا صدرنشینِ لیگِ برتر است و به دنبالِ قهرمانی انتظار می‌رود که بیش از این گل بزند.
 ژیرو حالا 12 گل در لیگ زده و پشتِ سرِ واردی (15) و لوکاکو (15) و ایگالو (14) و محرض (13) و کنارِ هری کین قرار دارد. درصدِ گل به موقعیتِ گلِ این فصلِ ژیرو این فصل 20.7 بوده، که بالاترین درصدش تا به حال برایِ آرسنال بوده است. این درصد از مهاجمینی مثلِ آگوئرو (16) و هری کین (14.5) بالاتر است، و در کلِ لیگِ هشتمین درصد بالا محسوب می‎‌شود. اما بازهم با کنارِ هم قرار دادنِ این آمار و فرصت‌هایِ گلی که ژیرو از دست داده به حرفِ آلن شیرر می‌رسیم. ژیرو، در 10 بازیِ اخیرش برایِ آرسنال، در تمامِ رقابت‌ها 9 گل زده است. ادامه دادن این فرم و رسیدنِ ژیرو به مرزِ 20 گل و گل زدن در بازی‌هایِ حساس، می‌تواند کلیدِ قهرمانیِ احتمالیِ آرسنال در لیگِ این فصل باشد. ژیرو امسال دیگر باید پاسخِ نهایی را بدهد. 
     
آی اسپورت
2016-01-18 13:32:41
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر