فهرست
فرکی: رفتن کی‌روش اشتباه بود، برگشتنش اشتباهی بزرگ‌تر
فرکی: رفتن کی‌روش اشتباه بود، برگشتنش اشتباهی بزرگ‌تر

فرکی: رفتن کی‌روش اشتباه بود، برگشتنش اشتباهی بزرگ‌تر

آی اسپورت- حسین فرکی این روزها به استراحت می‌پردازد و امسال قصد مربیگری ندارد. به بهانه بازی‌های تیم امید گفتگویی انجام داده اما حرف‌هایش به لیگ‌برتر هم کشیده شد. این گفتگو را به نقل از همشهری ورزشی بخوانید. 
بازی تیم ملی امید مقابل سوریه و قطر را چطور دیدید؟
در هر 2مسابقه می‌توانستیم برنده باشیم؛ در بازی اول 3امتیاز را گرفتیم اما در مسابقه قطر اشکالاتی در تیم بود که باعث شد شکست بخوریم. ما از لحاظ مهره‌ای بهتر از قطر بودیم ولی عملکرد خوبی در نتیجه‌گیری نداشتیم.
 


امیدواری شما نسبت به تیم ملی امید چقدر است؟
این تیم امید در دوره خودش بی‌نقص است؛ بازیکنان باتجربه‌ای در آن وجود دارند و شرایط سنی آنها به گونه‌ای است که فقط باید از لحاظ روحی و روانی روی آنها کار کرد تا اعتماد به نفس‌شان بالا برود؛ در این صورت ما می‌توانیم به المپیک صعود کنیم اما در غیر این صورت باشد ایراد به خودمان برمی‌گردد؛ اینکه از پتانسیل خودمان استفاده نکرده‌ایم، یعنی فقط فکر کرده‌ایم آماده هستیم اما آمادگی فقط اسمی نیست باید روحی هم باشد. با تلفیق این دو (آمادگی جسمانی و روحی) شانس خواهیم داشت تا به المپیک صعود کنیم.
 


همیشه می‌گویند به ترکیب تیم برنده نباید دست زد ولی خاکپور مقابل قطر چند بازیکن مانند ترابی و کمندانی را روی نیمکت گذاشت.
به هر حال این موضوع یک مقدار کلیشه‌ای است که به ترکیب تیم برنده دست نمی‌زنند؛ از 100کارشناس هم این سوال را بپرسید ممکن است هر صد نفر آنها بگویند این تفکر درست است ولی اگر قطر را می‌بردیم همه تحسین می‌کردند و یکی از دلایل شکست‌مان مقابل قطر هم می‌تواند همین اعمال تغییرات در ترکیب باشد؛ البته جدای این مساله آن‌طور که ما انتظار داشتیم در بخش‌های دیگر هم ضعف‌هایی داشتیم؛ خط هافبک ما کیفیت لازم را نداشت؛ خط دفاعی نیز هماهنگ نبودند حتی در ضربات آخر هم نتوانستیم درست استفاده کنیم و تیم قطر بهتر، هماهنگ‌تر و منسجم‌تر از ما بازی کرد؛ میزبان هم بودند؛ با هدف‌گذاری‌هایی هم که در مدت مسابقه داشتند درنهایت با کسب 3امتیاز زمین مسابقه را ترک کردند و همه این اتفاقات در فوتبال وجود دارد و قابل پیش‌بینی هم نیست.
 


حضور کارلوس کی‌روش در قطر می‌توانست به موفقیت تیم امید کمک کند ولی مثل اینکه مایلی‌کهن و خاکپور خیلی از او استقبال نکردند.
قبل از اینکه به موضوعات شخصی این قضیه بپردازم باید بگویم ایراد به ساختار مدیریت فوتبال ما برمی‌گردد؛ اینکه چرا باید این اتفاقات رخ بدهد؟ اینکه چه تفکراتی باعث شده این اختلافات بین کادرفنی تیم ملی بزرگسالان و امید به وجود بیایید، موضوعی است که به‌هیچ‌وجه خوب نیست؛ به نفع فوتبال هم نیست. تا همین الان هم خیلی به فوتبال کشور لطمه زده و ممکن است در آینده هم بزند.
 


 ایراد از کیست؛ کی‌روش یا محمد مایلی‌کهن؟ کی‌روش آمدنش به قطر به چه دلایلی بود؟ آیا روی اجبار بوده است؟
من نمی‌دانم به خاطر همین نمی‌توانم اظهارنظر کنم چراکه دور هستم و قضاوت سخت است که بگویم تقصیر کیست.
 


تحلیل که می‌توانید بکنید!
به نظر من رفتن کی‌روش به قطر از روی اجبار بوده و با میل خودش نبوده؛ رفتنش اشتباه بوده و برگشتنش به پرتغال اشتباهی بزرگ‌تر.
 


فقط امیدواریم تیم ملی امید ضربه نخورد.
بله؛ مهم این است که تیم ملی امید ضربه نخورد چراکه ممکن است یک بازیکن با بودن کی‌روش انگیزه داشته باشد و کی‌روش نباشد انگیزه نداشته باشد و این چیز خوبی نیست.
 


شما لیگ امسال را چطور دیدید؟
لیگ تا اینجا که هفته هفدهم است در قیاس با دوره قبل با مشکلات بیشتری روبه‌روست که اهم آنها به اجرای برنامه مسابقات و مسائل اقتصادی باشگاه‌ها برمی‌گردد؛ البته برنامه یک‌ساله لیگ‌برتر خودمان را قبل از شروع فصل دیدم، موافق هم بودم و امضا هم کردم اما در عمل این برنامه‌ریزی مسابقات لیگ‌برتر به تیم‌ها آسیب زد. الان می‌بینید باشگاه‌ها مشکلات مالی دارند که به مربیان و بازیکنان هم سرایت کرده است.
 


بسیاری اعتقاد دارند که کیفیت لیگ امسال از سال قبل پایین‌تر است.
من هم با این نظریه موافق هستم؛ همین‌طور است.
 


شما هم گویا امسال قصد مربیگری ندارید!
بله؛ تصمیم گرفتم تا پایان فصل استراحت کنم و به مسائل شخصی بپردازم.
 


سال بعد سرمربیگری تیمی را خواهید پذیرفت؟
ان‌شاءالله؛ فرقی هم نمی‌کند تهرانی باشد یا شهرستانی؛ البته شرایط کار در تهران فراهم‌تر است.
 


مربیگری هر تیمی را بپذیرید دیگر از شما انتظار قهرمانی دارند...
درست است ولی برای قهرمان شدن باید یک‌سری شرایط فراهم باشد و اگر نباشد کار پیش نمی‌رود؛ در چلسی هم همه از مورینیو قهرمانی می‌خواستند ولی این اتفاق نیفتاد اما حالا نمی‌شود گفت ایراد از مورینیو بود. یک موقع شرایط فراهم نیست و نمی‌توان کاری کرد.
 در مورد تیم سپاهان چه حرفی دارید؟
حرفی نمی‌زنم؛ فقط آرزوی موفقیت می‌کنم و ان‌شاءالله شرایط‌شان بهتر شود.
 


فکر می‌کنید چه تیم‌هایی شانس قهرمانی دارند؟
حقیقت را بخواهید تیم اول تا نهم هم شانس قهرمانی دارند و هم شانس گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا. فاصله تیم اول تا نهم جدول که سپاهان باشد 10امتیاز است؛ یعنی هر تیمی با دو، سه برد می‌تواند خودش را بالا بکشد و برعکس تیمی ممکن است با دو، سه باخت تا تیم‌های پایین جدول سقوط کند.9411
     
آی اسپورت
2016-01-18 17:25:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر