فهرست
چهره‌یِ روز: اسلام سلیمانی؛ بهترین گلزنِ سالِ 2016
چهره‌یِ روز: اسلام سلیمانی؛ بهترین گلزنِ سالِ 2016

چهره‌یِ روز: اسلام سلیمانی؛ بهترین گلزنِ سالِ 2016

آی‌اسپورت – اسلام سلیمانی یکی از بهترین مهاجمینِ شماره‌یِ 9 حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپا و یک تمام‌کننده‌یِ ذاتی در باکس حریف است. هیچ بازیکنی در همین ماهِ اولِ سالِ 2016 به اندازه‎‌یِ سلیمانی گل نزده است. مهاجمِ الجزایری اسپورتینگ لیسبون در 4 بازیِ اخیر 6 گل برایِ تیمش زده و نقشی کلیدی برایِ پیش رفتنِ اسپورتینگ به سویِ قهرمانیِ لیگِ پرتغال بازی کرده است. درسته سلیمانی جزوِ دسته مهاجمینِ تکنیکی که رویِ زمین بازی می‌کنند به حساب نمی‌آید، اما از نظرِ حضورِ فیزیکی و قدرتش رویِ توپ‌هایِ هوایی کمتر مهاجمی در اروپا به پایش می‌رسد. سلیمانی مهاجمی است که 90 دقیقه می‌دود و یک لحظه فرصتِ نفس کشیدن به مدافعینِ حریف را نمی‌دهد. برایِ همین است که شایعه‌یِ پیوستنِ او به منچستر یونایتد قوت گرفته است، تیمی که با توجه به ذاتِ بازیِ رونی و مارسیال، یک مهاجمِ 9 کلاسیک ندارد.
سلیمانی تا اینجایِ فصل 14 گل در لیگ، از جمله دو گلی که پورتو زد و باعثِ اخراجِ جولن لوپتگی شد، و در مجموع 18 گل زده است، از جمله گلی که در جامِ حذفی به بنفیکا زد. مهاجمِ 27 ساله‎‌یِ اسپورتینگ نشان داده استادِ زدن گل در بازی‌هایِ بزرگ و حساس است. نوعِ بازیِ سلیمانی جوری است که او را با ماریو ژاردل، یکی از بزرگترین مهاجمینِ تاریخِ لیگِ پرتغال مقایسه می‌کنند، مهاجمی که اهلِ اضافه‌کاری و نمایش خودش ندارد و فقط و فقط به چسباندنِ توپ به تورِ دروازه‌یِ حریف فکر می‌کند. این مقایسه برایِ هوادارانِ اسپورتینگ بعدِ دیگری هم دارد. آخرین باری که اسپورتینگ لیگِ پرتغال را برد فصلِ 2001-2002 بود، فصلی که ژاردل 42 برایشان زد.
سلیمانی در جامِ جهانیِ 2014 هم نمایشی خیره‌کننده داشت. او گلِ اولِ تیمش مقابلِ کره جنوبی زد و با یک پاسِ گل در ادامه‌یِ بازی نقشی کلیدی در پیروزیِ 4-2 الجزایر داشت. سلیمانی در بازی مقابلِ روسیه هم یکی از مهمترین گل‌هایِ تاریخِ فوتبالِ کشورش را زد و باعثِ صعودِ تیمش به دورِ بعدی شد. اما درخشش سلیمانی اینجا به پایان نرسید و او مقابلِ آلمانی که نهایتا قهرمانِ جهان شد، با یک ضربه‌یِ سر دروازه‌یِ مانوئل نویر را باز کرد که به اشتباه آفساید اعلام شد و در کلِ بازی دفاعِ آلمان را تحتِ فشار قرار داد و نهایتا خودش و تیمش با نتیجه‌یِ 2-1 اما با سری بالا و با غرور بازی را به رقیبِ قدرتمندشان باختند.
اسپورتینگِ در حالِ حاضر در کورسِ قهرمانی لیگی پرتغال است، عنوانی که 14 سال است به دست نیاورده. هوادارانِ اسپورتینگ هم عاشقِ سلیمانی هستند و به هیچ وجه دوست ندارند در این شرایطِ حساس مهاجمِ کلیدی‌شان را از دست بدهند. اما قراردادِ سلیمانی یک "ریلیز کلاوز" (بندِ آزادی) 30 میلیون یورویی دارد و برایِ همین اگر منچستر یونایتد، یا حتی کریستال پالاس که به شدت نیاز به یک مهاجمِ مرکزی است حاضر به پرداختِ این مبلغ باشند و خودِ سلیمانی هم موافقت کند، کاری از دست اسپورتینگ بر نخواهد آمد. فقط نکته‌ای که شاید تیم‌هایِ انگلیسی را نگران کند همین مقایسه با ماریو ژاردل و دورانِ ناموفقِ او در بولتون، باشد. اما شواهدِ کنونی حاکی از این است که خریدِ اسلام سلیمانی به مبلغِ 30 میلیون یورو قماریِ منطقی است.
 
     
آی اسپورت
2016-01-19 13:19:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر