فهرست
گزارش: شانسِ چک برایِ هم‌نشینی با کانتونا و پیرلو و باجو و لادروپ
گزارش: شانسِ چک برایِ هم‌نشینی با کانتونا و پیرلو و باجو و لادروپ

گزارش: شانسِ چک برایِ هم‌نشینی با کانتونا و پیرلو و باجو و لادروپ

آی‌اسپورت – تنها بازیکنی که در تاریخِ فوتبالِ انگلیس موفق شده با دو تیم مختلف، دو فصلِ پیاپی قهرمانِ لیگ برتر / دسته‌یِ اول شود، اریک کانتونا بوده است. کانتونا فصلِ 1991-1992 با لیدز یونایتد آخرین دوره‌یِ لیگِ دسته‌یِ اولِ انگلیس با فرمتِ سنتی‌اش را برد و سالِ بعد با منچستر یونایتد قهرمانِ اولین فصلِ لیگِ برتر شد. کانتونا سالِ 1991 از مارسی به مبلغِ 900 هزار پوند راهیِ لیدز شد و درسته که تنها 3 گل در این فصل برایِ تیمش زد، اما نقشی مهم در قهرمانیِ لیدز داشت. کانتونا نوامبرِ 1992 به مبلغِ 12 میلیون پوند راهیِ اولدترافورد شد و یونایتد بعد از خریدِ او فقط دو بازی را در لیگ باخت و با 9 گلِ ستاره‌یِ جدیدش بعد از 26 سال قهرمانِ انگلیس شد.
اما خارج از انگلیس هم نام‌هایی بزرگی بوده‌اند که دو سالِ پیاپی با دو تیمِ مختلف قهرمانِ لیگ‌شان بشوند. آندره‌آ پیرلو در دهمین و آخرین فصلِ حضورش در میلان (2010-2011)، در حالی که تنها 17 بار در ترکیبِ اصلی قرار گرفت، دومین اسکودتویِ خودش را هم با روسونری برد و وقتی در تابستان باشگاه اعلام کرد که قراردادش را تمدید نمی‌کند، راهیِ یوونتوس شد. ورودِ پیرلو به تورین دورانِ درخشانِ جدیدی برایِ بیانکونری رقم زد و اولین قهرمانی از 4 قهرمانیِ متوالی‌شان را به همراه آورد. پیرلو در فصلِ اولِ حضورش در یوونتوس بیشترین پاسِ گل در کلِ سریِ آ را داد.
روبرتو باجو، "بودایِ کوچک"، و یکی از محبوب‌ترین چهره‎‌هایِ تاریخِ فوتبالِ ایتالیا، راهی برعکسِ پیرلو را طی کرد، اما با نتیجه‌ای مشابه. باجو فصلِ 1994-1995 با اینکه مصدومیتی طولانی از نوامبر تا مارچ را پشتِ سرگذاشت، بازهم با 8 گل و 8 پاسِ گل یکی از عواملِ اصلیِ قهرمانیِ یوونتوس در سریِ آ و کوپا ایتالیا بود. اما فصل بعد، با توجه به رشدِ فوق‌العاده‌یِ آلساندرو دل پیرو، باجو به میلان فروخته شد، انتقالی که به ضررِ یووه تمام شد و باجو به تیمِ جدیدش کمک کرد تا قهرمانی را از تیمِ سابقش بگیرد. باجو در اولین فصلِ حضورش در میلان از سویِ هوادارانِ روسونری به عنوانِ بهترین بازیکنِ سال انتخاب شد.
اما شاید به یادماندنی‌ترین نمونه‌یِ چنین داستانی، انتقالِ مایکل لادروپ از بارسلونا به رئالِ مادرید بود. لادروپ ستاره‎‌یِ تیمِ رویاییِ یوهان کرویف بود که چهار بارِ متوالی لا لیگا را فتح کرده بود. اما بعد از فصلِ 1993-1994 ، اختلافِ نظرِ لادروپ با کرویف باعث شد تا ستاره‌یِ دانمارکی به رئالِ مادرید ملحق بشود و به رئال کمک کند تا بالاخره به سلطه‌یِ بارسا پایان دهد و لا لیگایِ فصلِ 1994-1995 را ببرد. نکته‌یِ به یادماندنی درخششِ لادروپ در پیروزیِ 5-0 رئال مقابلِ بارسا بود، نتیجه‌ای که دقیقا یک سال پیش بازهم با درخششِ خودش به سودِ بارسا رقم خورده بود.
 
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-01-19 14:26:58
نظر دهید

۲ نظر
-
سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴، ۱۶:۰۰
باسلام.قهرمان اولین دوره لیگ برتر تیم بلکبرن راورز(این تیم درحال حاضردرچمپیونزشیپ بازی می کند)می باشد.
استقلالی ضد لنگ
سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴، ۱۷:۵۳
خسرو حیدری با سپاهان قهرمان شد و فصل بعدش با استقلال
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر