فهرست
استراتژی خاص کلوپ: حفظ دفاع؛ تقویت حمله
استراتژی خاص کلوپ: حفظ دفاع؛ تقویت حمله

استراتژی خاص کلوپ: حفظ دفاع؛ تقویت حمله

1/ سیمون مینیوله روز گذشته قراردادش را با لک لک ها تمدید کرد. تمدید قرارداد 5 ساله ای که تا ژوئن ِ 2021 معتبر است . دروازه بان بلژیکی تحصیل کرده ی  لیورپول در 27 سالگی با تمدید قرارداداش در بندر ماندنی شد تا شاید بتوان گفت : حالا حالا ها سنگربان اصلی قرمزهای آنفیلد است. اتفاقی که سایت باشگاه لیورپول هم به آن اشاره کرده، اما این بار متفاوت با قبل باشگاه لیورپول همیشه خبر تمدید قرارداد یا خرید بازیکنان جدید را این طورآغاز می کرد که: «باشگاه فوتبال لیورپول با خوشحالی اعلام می کند که ...» . اما این اتفاق در خصوص سیمون مینیوله رخ نداد تا به گونه ای نشان دهند که خیلی هم از این اتفاق خوشحال نیستند و ترجیح می دادند گزینه ی دیگری را درون دروازه ببینند.2/ مینیوله در مدتی که محافظت از دروازه ی لیورپول را به عهده داشته، هرگز وضعیت پایداری نداشته .چه در دوره ی برندان راجرز و چه بعد از آمدن یورگن گلوب هرگز نتوانست خیال هواداران را از دروازه ی قرمزها راحت کند. سیمون با عملکرد سینوسی اش همیشه ذهن هواداران را با این چالش روبرو کرد:  شاید وقت این رسیده که باشگاه دروازه بان مطمئن تری داشته باشد. یک گلر که مثل مینیوله، بلد نباشد از هر زاویه‌ای گل بخورد! در فصل نقل و انتقالات هم در طی این سال ها همیشه حول باشگاه لیورپول  نام دروازه بان هایی به گوش می رسیده که به آنفیلد خواهند آمد . در فصل های گذشته نام  ویکتور والدز و دیگو لوپز مطرح شد و به تازگی هم خبرهایی درباره ی ترشتگن، دروازه بان آلمانی کاتالان ها که به کلی نیمکت نشین کلودیو براوو شده است. اما هیچ وقت این اخبار رنگ حقیقت به خود ندید تا با تمدید قرارداد مینیوله احتمال پیوستن دروازه بان هایی در سطح گزینه های پیشین در آنفیلد کمتر از قبل شود و لیورپول ادامه ی مسیررا هم  تنها ،با سیمون مینوله راه برود.  اتفاقی که شاید برای هواداران چندان خوشایند نباشد . انتخابی که به سیاست های باشگاه و تا اندازه ای به استراتژی یورگن گلوب در فوتبال جزیره مرتبط است.
 
3/  از زمان کنی داگلیش روند تهاجمی لیورپول به سطح ایده آلی رسید و با راجرز هم در زمان درخشش سوارز و استوریچ این روند به اوج رسید. در تمام این مدت خط دفاعی نامنظم و بی کیفیتِ  تیم و حضور دروازه بانی معمولی در دروازه ، پاشنه ی آشیل تیم بود. در خط دفاعی لیورپول حتی به تعداد نفرات اصلی هم مدافع خوب وجود نداشت و هنوز هم تا اندازه ای وضعیت به همین ترتیب است .تیم یورگن گلوب نسبت به چند سال قبل در دفاع کنار بهتر شده، اما هنوز هم در پست میانی مشکلات اساسی دارد و بممدو ساخو ، اشکرتل پر اشتباه و کلوتوره ی پا به سن گذاشته مستعصل ترین نقطه ی زمین را برای یوگی ساخته ان . و مینوله هم شکل و شمایلی شبیه اکثر دروازه بان های سال های اخیر لیورپول را دارد. به جز مقطعی از بازیِ پپه رینا ، همیشه گلر های لیورپول غیرقابل اتکا بوده اند و همین مسئله باعث شده که در بسیاری از بازی های حساس ، با وجود برتری کیفی ،لک لک ها با شکست خوردن در تقابل دروازه بان ها قافیه را به حریف ببازند .
 


4/ شاید به همین دلیل است که یورگن گلوب با نگاهی به سال های گذشته ، مخصوصا دو فصل قبل که لیورپول تا آستانه ی قهرمانی لیگ برتر هم پیش رفته بود ، استراتژی تقویت خط آتش تیمش را در پیش گرفته . تمدید قرارداد با سیمون مینوله و حفظ بازیکنان خط دفاعی تا به این لحظه و اضافه نشدن مهره ی اثرگذاری در این پست تا حدودی نشان دهنده ی این است که در وضعیت فعلی باشگاه ، یوگی ترجیح می دهد به سراغ ترمیم زخم کهنه ی لیورپول نرود تا بیشتر از این سر باز نکند و به جای حل این مسئله با تمرینات گسترده به تقویت پرسینگ فشرده ی تیمی ، تصاحب توپ را مال خود کند و بیشتر به تقویت نیروی تهاجمی تیمش بپردازد . در لیگ پرگُل انگلیس که آمار نشان می دهد تیم هایی که گل زده ی بالاتری دارند در جدول رده بندی معمولا از جایگاه بهتری برخوردارند ، کلوپ می خواهد تیمی بسازد که با آمار گلزنی بالا ، جور ِ خط دفاعی ضعیفش را بکشد . اتفاقی که با فشرده بودن بازی ها که پرسینگ مداوم را سخت می کند و با وضعیت نابسامان خط دفاعی لیورپول ، حالا که آن ها بازیکنی در سطح سوارز هم ندارند که در محوطه ی جریمه ی حریف بازی را برای شان در بیاورد ، آنقدرها هم آسان به نظر نمی رسد .سعید طالبی 

کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2016-01-19 17:50:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر