فهرست
گزارش: بهترین خریدهایِ این فصلِ لیگ برتر
گزارش: بهترین خریدهایِ این فصلِ لیگ برتر

گزارش: بهترین خریدهایِ این فصلِ لیگ برتر

آی‌اسپورت – بینِ تمامِ تیم‌هایِ 5 لیگِ اولِ اروپا، آرسنال تنها تیمی بود که تابستان بازیکنِ "آتفیلد" (غیر از دروازه‌بان) نخرید. آرسن ونگر که هنوز به سنت‌هایِ خودش پایبند است، تنها خریدِ تابستانی‌اش، انتقالِ پتر چک از استمفورد بریج به امیریتس بود، انتقالی که بدل به یکی از بهترین تصمیماتِ چند سالِ اخیرِ پروفسور شد. چک درسته شروعِ کابوس‌واری در آرسنال داشت و رویِ هر دو گلِ وستهام در بازیِ اولِ فصل که منجربه شکستِ 2-0 تیمش شد، مقصر بود، اما در ادامه تجربه و کیفیتِ بالایِ دروازه‌بانِ سابقِ چلسی بدل به یکی از عواملِ مهمِ صدرنشینیِ حالِ حاضرِ آرسنال در لیگِ برتر شد. چک این فصل در 22 بازی 10 کلین شیت داشته و 3 بار به عنوانِ بهترین بازیکنِ زمین انتخاب شده است.
اما از بازیکنانی که از خارج از جزیره به لیگِ برتر اضافه شدند، دو نام در نیم فصلِ اول بیش از بقیه درخشیدند: کوین دبروینه و آنتونی مارسیال.
دبروینه که هنوز هوادرانِ چلسی افسوسِ بی‌اعتمادیِ مورینیو به او و رفتنش به ولفسبورگ را می‌خورند، این فصل در من سیتی عالی بوده و در دورانِ مصدومیتِ داوید سیلوا و سرجیو آگوئرو، بدل به مهمترین عنصرِ هجومیِ تیمِ مانوئل پیگرینی شده است. دبروینه تا اینجایِ فصل 9 پاسِ گل در لیگ داده، که از این منظر فقط مسوت اوزیل را بالایِ سرِ خودش با 16 پاسِ گل می‌بینید و 5 گل هم زده است. این شروعِ امیدوارکننده برایِ هافبکِ 24 ساله‌ای که چلسی 18 میلیون پوند به ولفسبورگ فروختش و سیتی 54 میلیون از ولفسبورگ خریدش، خبر از درخشش بیشتر او در آینده می‌دهد.
اما در سویِ دیگرِ شهرِ منچستر، سورپریزِ بزرگِ لویی ون گال آنتونی مارسیال بود. در حالیکه هم در حالِ گمانه‌زنی و اسم بردنِ از مهاجمینِ معروفِ اروپا برایِ پیوستن به یونایتد بودند، مهاجمِ گمنامِ فرانسویِ موناکو در روزِ آخرِ ترنسفرِ تابستانی راهی اولدترافورد شد و در اولین بازیش برایِ شیاطینِ سرخ در اولدترافورد، در حالیکه تنها چند دقیقه بود به زمین آمده بود، یک تنه دفاعِ لیورپول را به هم ریخت و دروازه‌یِ سیمون مینیوله را باز کرد تا شروعی رویایی برایِ تیمِ جدیدش داشته باشد. البته بابتِ پولِ زیادی که یونایتد برایِ مارسیالِ 19 ساله داده (57 میلیون پوند)، هنوز خیلی زود است تا این خرید را خریدی صد در صد درست و هوشمندانه بدانیم. اما در شرایطی که یونایتدِ ون گال این فصل به سختی گل می‌زند، 5 گل و 3 پاسِ گل در 16 بازیِ لیگِ آماری قابلِ قبول برایِ مارسیال بوده است. و مهمتر از آن نوعِ بازی و تکنیکِ بالایِ پدیده‌یِ فرانسویِ یونایتد است که ون گال را به آینده امیدوار می‌کند.
جدا از ستاره‌هایِ گرانقیمتِ تیم‌هایِ منچستری، سورپریزهایِ اصلیِ این فصلِ لیگِ برتر، توبی آلدروایرلد، مدافعِ تاتنهام و جورجینیو واینالدوم، هافبکِ نیوکاسل بودند. آلدروایرلد فصلِ پیش به صورتِ قرضی از اتلتیکو مادرید به ساوتهمپتون پیوست و برایِ اولین بار لیگِ برتر را تجربه کرد. اما در تابستان موریسیو پوچتینو موفق شد تیمِ سابقش در خریدِ دائمیِ مدافعِ بلژیکی را شکست دهد و آلدروایرلد را کنارِ هموطن و هم‌بازیِ سابقش در آژاکس، یعنی یان ورتونگن، در قلبِ دفاعِ تاتنهام قرار بدهد. این زوج بدل به قدرتمندترین زوجِ خطِ دفاعیِ لیگِ برتر شدند و بهترین خطِ دفاعی را برایِ تاتنهام با تنها 18 گلِ خورده در 22 بازی ساختند. آلدروایرلد حتی در بعدِ هجومی هم موفق بود و تا اینجایِ فصل 2 گل زده و 3 گل ساخته است.
و در پایان به جورجینو واینالدوم می‌رسیم. وقتی در تابستان دو ستاره‌یِ قهرمانِ هلند، یعنی آیندهوون راهیِ جزیره شدند، همه منتظرِ درخششِ یکی از آنها و بدل شدنش به سوپراستارِ لیگِ برتر بودند. این اتفاق افتاد، اما نه در موردِ بازیکنی که انتظارش را داشتیم. در حالیکه این فصل ممفیس دپای در یونایتد خیلی خیلی فراتر از چیزی که باید، ظاهر شده، همبازیِ سابقش در آیندهوون، یعنی جورجینو واینالدوم، پرتویِ امیدی در فصلِ تاریکِ نیوکاسل بوده است. واینالدوم که سبک بازی‌اش خیلی شبیهِ فرانک لمپارد است، هافبکی بوده که این فصل بیشترین گل را برایِ تیمِ استیو مک‌کلارن زده و بدل به امیدِ اولِ او برایِ بقا در لیگِ برتر شده است. واینالدوم تا اینجایِ فصل 9 گل زده و 4 پاسِ گل داده و کلیدی‌ترین مهره‎‌یِ تیمش بوده و شاید هوشمندانه‌ترین خریدِ کلِ تیم‌هایِ انگلیسی در تابستانِ 2015.
 
   
     
آی اسپورت
2016-01-20 12:40:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر