فهرست
آنالیز: آیا هیگوایین بهترین مهاجمِ حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپاست؟
آنالیز: آیا هیگوایین بهترین مهاجمِ حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپاست؟

آنالیز: آیا هیگوایین بهترین مهاجمِ حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپاست؟

آی‌اسپورت – هیگوایین این هفته هم با 2 گلی که زد به ناپولی کمک کرد تا ساسوئولویِ غول‌کش را در استادیو سن پائولو 3-1 شکست دهد و صدرنشینیِ خودش در سریِ آ را حفظ کند. هیگوایین حالا 20 گل در 20 بازیِ لیگ زده و همین حالا تنها 2 گل تا رسیدنِ به 22 گلی که فصلِ پیش مائورو ایکاردی و لوکا تونی زدند و به صورتِ مشترکِ عنوانِ "کاپوکانیری" (آقایِ گلِ سریِ آ) را به دست آوردند، فاصله دارد. در جدولِ گزنانِ سریِ آیِ این فصل نزدیک‌ترین بازیکنان به هیگوایین پائولو دیبالا و ادر هستند که هرکدام تنها 11 گل زدند. نکته‌یِ مهمتر برایِ مهاجمِ 28 ساله‌یِ ناپولی، نمایشِ او در بازی‌هایِ بزرگِ این فصل بود. هیگوایین دو سال پیش در فینالِ جامِ جهانی یک تک به تک را مقابلِ نویر از دست داد و یک سال بعدش هم در فینالِ کوپا امریکا پنالتی‌اش را خراب کرد تا آرژانتین هر دو فینال را ببازد. همین دو بازی بود که شک و تردیدِ زیادی در موردِ قدرتِ ذهنیِ او در بازی‌هایِ بزرگ ایجاد کرد. اما هیگوایین این فصل مقابلِ یوونتوس، فیورنتینا و اینتر (2 گل)، سه تیمی که در جدول پشتِ سرِ ناپولی هستند گل زده و نشان داده که کلیدی‌ترین مهره‎‌یِ ناپولی است. و البته بدونِ شک بهترین مهاجمِ حالِ حاضرِ سری آ. اما سوالی که می‌خواهیم بهش بپردازیم این است: آیا هیگوایین در حالِ حاضر بهترین مهاجمِ فوتبالِ اروپاست؟
از سرجیو آگوئرو شروع کنیم. آگوئرو اگر رویِ فرم باشد مدعیِ جدی برایِ کسبِ عنوانِ بهترین مهاجمِ مرکزیِ فوتبالِ اروپاست. اما با وجودِ 10 گلی که این فصل در لیگ برایِ سیتی زده (که البته 5تایش فقط در یک بازی مقابلِ نیوکاسل بود)، مصدومیت باعثِ افتِ شدیدِ آگوئرو شده و در حالِ حاضر با هیگوایین فاصله‌یِ زیادی گرفته است. گزینه‌هایِ دیگر کریم بنزما و زلاتان هستند. بنزما تا اینجایِ فصل 16 گل در 15 بازیِ لا لیگا برایِ رئالِ مادرید زده است. درسته، این آماری فوق‌العاده است و میانگینِ گل به بازیِ بیشتری نسبت به هیگوایین، اما نباید از این عامل گذشت که کنارِ بنزما، بیل و رونالدو بازی می‌کنند و کنارِ هیگوایین، اینسینیه و کالخون. تفاوتِ کیفیتِ این بازیکنان که حامیِ اصلیِ مهاجمِ مرکزی‌شان هستند عاملی است که رای را به سودِ هیگوایین برمی‌گرداند. اما در فرانسه زلاتان هم در لیگ 16 گل زده است و همچنان خودش را به عنوانِ یکی از بهترین مهاجمین اروپا مطرح می‌کند. اما تفاوتِ سطحِ پاریس سن ژرمن با دیگر تیم‌هایِ لیگِ یکِ فرانسه، آنقدر زیاد است که واقعا گل زدن در قالب این تیم و در این لیگ خیلی ساده‎‌تر از گل زدن برایِ ناپولی در سریِ آ می‌شود. فقط به این آمار نگاه کنید: 18 برد و 3 مساوی از 21 بازیِ لیگ، 51 گل زده، 9 گل خورده و اختلافِ 21 امتیازی در صدرِ جدول با تیمِ دوم. پس این عامل هم باعث می‌شود تا هیگوایین را در حالِ حاضر بهتر از زلاتان بدانیم.
اما رقبایِ جدیِ دیگر ستاره‌یِ ناپولی، لوئیس سوارز، پیر امریک اوبامیانگ و رابرت لواندوفسکی هستند. لواندوفسکی در دو ماهِ سپتامبر و اکتبر به شکلی باورنکردنی 16 گل در 6 بازی برایِ بایرن مونیخ و لهستان زد. اما بعد از این دوران و آن 5 گلِ جاودانه در 9 دقیقه مقابلِ ولفسبورگ، لوا، با توجه به استانداردهایِ خودش افت کرده و تنها 7 گل در 15 بازی زده است.
و در نهایت می‌رسیم به سوارز و اوبامیانگ. هر دو مهاجم این فصل فوق‌العاده بودند. سوارز با 18 گلی که در لا لیگا زده، نشان داده که زندگی بدونِ مسی هم برایِ بارسلونا ممکن است. اوبامیانگ هم 18 گل در بوندسلیگا زده و بالاتر از یایا توره به عنوانِ فوتبالیستِ سالِ آفریقا انتخاب شده و بدل به کلیدی‌ترین مهره‌یِ مربیِ جدیدِ دورتموند، توماس توخل، شده است. اینجا دیگر شاید بحثِ سلیقه پیش بیاید، چون هیگوایین و سوارز و اوبامیانگ مهاجمینی با سه سبک بازیِ کاملا متفاوت هستند. اما یک نکته قطعی است. دورتموند و بارسلونا برایِ کسبِ قهرمانیِ لیگِ خودشان آنقدری که ناپولی به هیگوایین وابسته است، به اوبامیانگ و سوارز وابسته نیستند. این نکته در ضمنِ اینکه درخششِ بالایِ هیگوایین را نشان می‌دهد، می‌تواند برایِ مائوریتزیو ساری، نکته‌ای نگران کننده هم باشد. اگر هیگوایین مصدوم شود یا مثلِ هر مهاجمِ دیگری دچارِ دورانی افت شود، ناپولی به مشکلِ بزرگی برایِ رقابت با یوونتوسِ اوج گرفته می‌خورد. اما اگر این اتفاق نیفتد و هیگوایین همچنان به این روندِ رویایی ادامه دهد، شاید ناپولی بعد از 26 سال و بعد از قهرمانی به نامِ دیگو مارادونا، این بار با یک قهرمانِ آرژانتینی دیگر، اسکودتو را فتح کند. 
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-20 13:05:17
نظر دهید

۱ نظر
میرحامد
چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴، ۱۴:۱۰
الحق بهترین مهاجم نوک فعلی، سوارزه بعدم لواندوفسکی، زلاتان و بنزما هم مشترک رتبه بعدی، هیگواین تو لیگ چندان سختی بازی نمیکنه لیگ ایتالیا الان کم کم از لیگ ترکیه و فرانسه عقبتره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر