فهرست
یادداشت: فصلِ سنگربانان در لیگ برتر
یادداشت: فصلِ سنگربانان در لیگ برتر

یادداشت: فصلِ سنگربانان در لیگ برتر

مایکل کاکس
 
بازی‌هایِ یکشنبه نمادِ خوبی از وضعیتِ کلیِ لیگِ برتر امسال بود. یونایتد با درخششِ دخئا 1-0 لیورپول را برد و آرسنال و استوک هم با درخششِ چک و باتلند به تساویِ بدونِ گل رسیدند. لیگِ برتر امسال 5 تا از 10 دروازه‌بان اولِ حالِ حاضرِ جهانِ فوتبال را دارد: داوید دخئا، تیبو کورتوا، پتر چک، جو هارت و هوگو یوریس. هیچ لیگِ دیگری در اروپا نیست که به این اندازه دروازه‌بانانِ درجه یک داشته باشد و این اولین دورانی نیست که لیگِ برتر خانه‌یِ سنگربانانِ بزرگی از این دست بوده است. اولین دوران به نیمه‌یِ دومِ دهه‌یِ 90 بازمی‌گردد، وقتی که پیتر اشمایکل دروازه‌بانِ یونایتد بود و دیوید سیمن دروازه‌بانِ آرسنال. کنار این دو دروازه‌بانِ نامدار، تیم فلاورز، مارک بوسنیچ و شاکا هیسلاپ هم بودند.
دوران دوم حدودِ 10 بعد از راه رسید. پتر چک به چلسی پیوسته بود، ینس لمن و پپه رینا فصولِ خوبشان را در آرسنال طی می‌کردند و ادوین ون در سار بعد از ملحق شدن به یونایتد به فرمِ عالیِ خودش بازگشته بود.
حالا لیگِ برتر یک بارِ دیگر صحنه‌یِ مبارزه و رویاروییِ جمعی از بهترین دروازه‌بانانِ جهانِ فوتبال است. ما در دورانی به سر می‌بریم که دروازه‌بانی خیلی سخت‌تر از گذشته شده. تغییر مدامِ توپ‌هایِ فوتبال که معمولا به سودِ مهاجمین است و مهارش برایِ دروازه‌بان‌ها سخت، و شیوه‌یِ زیرِ نظرِ بودن تمامِ وقایعِ تمامِ بازی‌ها از سویِ استعدادیاب‌های مدرن، در عصرِ "یو تیوب"، که باعث می‌شود کوچکترین اشتباهی برجسته شود، همه و همه عواملی هستند که نقشِ دروازه‌بانی را سخت‌تر از گذشته کرده‌اند. تازه فوتبالِ مدرن از دروازه‌بان‌ها می‌خواهد که عملا نقشِ "لیبرو" را هم بازی کنند و بازی با پایشان را تا جایِ ممکن قوی‌تر کنند.
اما از بینِ پنج دروازه‌بانی که نام بردیم، پتر چکِ 33 ساله مسن‎‌ترین است. چک که اخیرا رکوردِ بیشترین کلین شیت در لیگِ برتر را هم به نامِ خودش ثبت کرد، بین این دروازه‌بان‌ها سنتی‌ترین و آرام‌ترین هم هست. چک در واقع مثالِ نقضِ این داستان است که می‌گویند دروازه‌بان‌ها باید درجه‌ای از دیوانگی داشته باشند. چک در عینِ اینکه آرام است و به نظر کم حرف می‌زند، رهبری درجه یک برایِ خطِ دفاعی‌اش هم محسوب می‎شود. با این حال تصمیمِ چلسی مبنی بر فروشِ چک منطقی بود. چلسی می‌خواست امیدش را به تیبو کورتوا ببندد که 10 سال از چک جوان‌تر است و می‌تواند سالیانی محافظی مطمئن برایِ استمفورد بریج باشد. کورتوا 199 سانتی متر بلندی قدش است که حتی در مقیاسِ دروازه‌بان‌ها هم چشمگیر است. کورتوا استادِ گرفتنِ توپ‌هایِ تک به تک است. رمزِ کارِ او در زمانِ خروجش از دروازه است. کورتوا به محض اینکه توپ به پایِ مهاجمِ حریف، که در موقعیتِ تک به تک قرار گرفته می‌خورد، با سرعت از دروازه خارج می‌شود و مهاجم را مجبور می‌کند زودتر از آنچه باید تصمیم بگیرد و با عجله ضربه‌اش را بزند.
بعد از دو دروازه‌بان سابق و حالِ حاضرِ چلسی می‌رسیم به داوید دخئا. دخئا استادِ سیوهایِ غیرِ ممکن است. ضربه‌یِ سری که دخئا از ژوزه فونته در پیروزیِ 3-2 یونایتد مقابلِ ساوتهمپتون گرفت، شاید به عنوانِ بهترین سیوِ سال انتخاب شود. دخئا دروازه‌بانی است که خلاقیتِ زیادی برایِ استفاده از بدن و به خصوص پاهایش برایِ این سیوهایِ عجیب و غریب دارد. دخئا هم مثلِ چک و کورتوا دروازه‌بانی به نسبت آرام است و با آرامش خطِ دفاعی‌اش را رهبری می‌کند. اما نقطه‌یِ مقابلِ او جو هارت است. جو هارت دروازه‌بانی است از جنسِ پیتر اشمایکل و اولیور کان و با فریادهایِ خودش مدافعین‌اش را رهبری می‌کند و البته مهاجمین حریف را می‌ترساند. پنالتی‌هایِ یورو 2012 مقابلِ ایتالیا را به خاطر بیاورید. هارت تقریبا هیچ نقطه‌یِ ضعفی در بازی‌اش ندارد و مدت‌هاست گلرِ شماره‌یِ یک و بدونِ رقیبِ تیم ملیِ انگلیس بوده؛ جایگاهی که ممکن است در سال‌هایِ نه چندان دور توسطِ جک باتلند به چالش کشیده شود.
و در پایان هم هوگو یوریس را داریم. یوریس 188 سانتی متر است و بینِ چهار دروازه‌بانِ دیگر کوتاه‌ترین است، اما شاید باهوش‌ترین. یوریس در زمانِ مربیگریی آندره ویاش-بواش عملا به لیبرویِ تیمش تبدیل شده بود و حالا هم با اینکه تیمِ پوچتینو کم سنتی‌تر از تیمِ ویاش-بواش دفاع می‌کند، هنوز بهترین دروازه‌بان برایِ تیمی است که خطِ دفاعی‌اش بالا بازی می‌کند.
معیارِ جذابیتِ لیگِ برتر معمولا با میانگینِ گل به بازی سنجیده می‌شود. این میانگین در 5 فصلِ گذشته کم و بیش 2.8 بود، اما این فصل به 2.6 رسیده است. بخشی از این افت به منظم‌تر شدنِ خطوطِ دفاعیِ تیم‌ها مربوط می‌شود، اما بخشی دیگر از آن هم قطعا مدیونِ این دروازه‌بانانِ بزرگ است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-20 14:13:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر