فهرست
گزارش روز: یک خارجی؛ محبوب‌ترین گلر دو دهه اخیر پرسپولیس!
گزارش روز: یک خارجی؛ محبوب‌ترین گلر دو دهه اخیر پرسپولیس!

گزارش روز: یک خارجی؛ محبوب‌ترین گلر دو دهه اخیر پرسپولیس!

آی اسپورت- شروط نشدنی و مبالغ نجومی، بهانه‌های متقنی بودند تا سرمربی کروات پرسپولیس‌تهران، قید امضای قرارداد با گزینه‌های ایرانی برای دروازه‌ تیمش را بزند. برانکو ایوانکوویچ، الکسی لوبانوف را پای میز امضای قرارداد نشانده و گفته می‌شود در روزهای آینده، با یک سنگربان اروپایی نیز به توافق خواهد رسید. برای هواداران پرسپولیس، جذبِ چهره‌های شناخته‌شده داخلی برای جانشینی سوشا و صادقی شاید تصمیم منطقی‌تری به نظر می‌رسید اما فراموش نکنید که حداقل در 15 سال اخیر، گلرهای داخلی هرگز در پرسپولیس موفق نبوده‌اند. درست برعکس خارجی‌ها. 
بهروز سلطانی، بی‌رقیب‌ترین مرد دروازه پرسپولیس در دهه شصت بود، دهه هفتاد دروازه سرخ‌ها نیز به احمدرضا عابدزاده اختصاص داشت اما در دهه هشتاد، این باشگاه همیشه با تزلزل در خط دروازه درگیر بود. داوود فنایی، ساشا ایلیچ، فرشید کریمی و محمد محمدی هرگز تبدیل به ستاره‌های خاصی برای پرسپولیس نشدند. در لیگ برتر هفتم که منجر به قهرمانی این تیم شد، واعظی و رودباریان روزهای موفقی را پشت سر گذاشتند اما آن ها نیز مدت زیادی در باشگاه دوام نیاوردند. هوشیار، حقیقی، معمارزاده و رحمان احمدی نیز، هرگز به اندازه‌ای خوب نبودند که گلرهای آیکونیک پرسپولیس باشند. 
در آغاز دهه نود، آسمیر آودوکیچ برای بازی‌های جام باشگاه‌های آسیا به پرسپولیش اضافه شد و درخشش خیره‌کننده‌ای در این تیم داشت. همه هواداران باشگاه خواهان تمدید قرارداد او بودند اما این دروازه‌بان از باشگاه جدا شد این بار شهاب گردان سنگربان اصلی تیم لقب گرفت تا خیلی زود با اشتباهات‌اش، سکوهای سرخ را ناامید کند. شهاب در تیم صاحب جانشینی بود که به سرعت دل هواداران تیم را به دست آورد. عقابِ سیاه با واکنش‌هایش، اعتراض‌هایش و اشتیاقی که درون زمین به نمایش می‌گذاشت، محبوبِ سکوها شد. او لباس‌هایی شبیه عابدزاده می‌پوشید تا در جمعیتِ قرمزها، به عنوان عابدزاده سیاه شناخته شود. پرسپولیسی‌ها تا آن‌جا به او علاقه‌مند شده بودند که به محض وقوع هر پنالتی برای تیم‌شان، شعار «بده نیلسون بزنه» سر می‌دادند. 
کوریایِ محبوب قرمزها، یک نقطه ضعف نسبتا بزرگ داشت و آن، کاهش سطح درخشش در بازی‌های بزرگ بود. او چند بار در حساس‌ترین مسابقه‌ها، گل‌های بدی دریافت کرد و شاید همین اتفاق، بهانه‌ای بود تا حمید درخشان روی نام‌اش خط بکشید و به سوشا برای خط دروازه اعتماد کرد. اعتمادی که نتیحه‌اش بیشتر از هر زمان دیگری، در زمان جستجوی زمستانی پرسپولیس برای گلر جدید مشخص می‌شود. نیلسون با آمار استثنایی کلین شیت، یکی از پایه‌های اصلی موفقیت در پرسپولیس لیگ سیزدهم بود. او تا امروز، بعد از تنها دو فصل و نیم بازی برای پرسپولیس، تبدیل به بهترین گلر این تیم در دهه نود شده است و بعید نیست که این عنوان را تا پایان دهه حفظ کند. تجربه حضور او و آودوکیچ، نشان می‌دهد قرمزها در 5 سال اخیر از انتخاب گلرهای خارجی پشیمان نشده‌اند. آیا الکسی لوبانوف، این سه گانه را تکمیل خواهد کرد؟


کدخبر:9405
  ۱  
آی اسپورت
2016-01-20 15:21:32
نظر دهید

۱ نظر
teymur
چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴، ۲۳:۲۹
خداوکیلی داود فنایی یه دونه بود...
بی انصافی نکنید..
بخاطر داوود من پرسپولیسی شدم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر