فهرست
برانکو: پرسپولیس شانس کسب «دِسیما» را دارد
برانکو: پرسپولیس شانس کسب «دِسیما» را دارد

برانکو: پرسپولیس شانس کسب «دِسیما» را دارد

آی اسپورت - برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس در گفت‌وگو با سایت «tportal.hr» کرواسی، در مورد مسائل مختلف صحبت کرده است. در ابتدای گزارش این سایت آمده است: «اگرچه هنور مربیان کرواسی نتوانسته‌اند به قوی‌ترین لیگ‌های جهان نفوذ کنند و تنها مربیانی همچون اسلاون بیلیچ در وستهام، نیکو کواچ در اینتراخت فرانکفورت و ایوان جوریچ در جنوا موفق بوده‌اند اما در آسیا و به ویژه در خاورمیانه مربیان کروات فعال‌تر بوده‌‌ و اتفاقاً نتایج تأثیرگذاری گرفته‌اند.

زلاتکو دالیچ در امارات به عناوین قهرمانی رسید و فینال لیگ قهرمانان آسیا را هم تجربه کرد. دالیبور استراچویچ با القادسیه در لیگ کویت به قهرمانی رسید و زوران مامیچ هم فرصت کسب جام برای النصرعربستان را دارد، این در حالی است که ایگور استیماچ نقش ناجی را برای الشحانیه قطر داشته است، اما شاید تأثیرگذارترین عملکرد و نتایج از آن برانکو ایوانکوویچ باشد که در فوتبال با قدمت ایران کار می‌کند و پرسپولیس تحت‌هدایت وی در مسیر قهرمانی است.

ایوانکوویچ که دارای مدرک مربیگری «یورو پرو»، بالاترین مدرک مربیگری اروپا و متخصص حرکت‌شناسی در زمین است، اگر موفق به قهرمانی شود، اولین مربی کروات پس از تومیسلاو ایویچ خواهد شد که موفق می‌شود در سه کشور به قهرمانی برسد و تنها مربی است که تیم ملی کشوری دیگر را به جام جهانی برده است.»

 

پرسپولیس پرافتخارترین تیم باشگاهی در ایران است، 9 عنوان قهرمانی در کارنامه‌اش دارد، اما آخرین قهرمانی این تیم مربوط به سال 2008 می‌شود...

ما شانس کسب دسیما (دهمین عنوان قهرمانی) را داریم. اگر این اتفاق بیفتد موفقیت بزرگی به شمار می‌آید، هرچند ما فصل گذشته هم قادر به فتح لیگ برتر بودیم. در حقیقت در پایان فصل گذشته ما هم‌امتیاز استقلال خوزستان بودیم و تنها به خاطر تفاضل گل بود که از قهرمانی بازماندیم. حالا قانون در لیگ برتر تغییر کرده و تقابل‌های رودرروی تیم‌ها لحاظ خواهد شد و از این حیث ما فصل گذشته بهتر از رقبای‌مان بودیم و اگر این قانون فصل گذشته بود، باید قهرمان می‌شدیم. در اواسط فصل در تقابل با تراکتورسازی، جدی‌ترین رقیب‌مان در دیداری خانگی به تساوی بدون گل رسیدیم، امیدوارم پیش از اینکه کار به نتایج رودررو کشیده شود، کار را تمام و هواداران‌ وفادارمان را خوشحال کنیم.

موفقیت مربیان در خاورمیانه جالب توجه بوده است. اینطور نیست؟

قیمت مربیان اسپانیایی و پرتغالی را می‌دانم، اما در خاورمیانه مربیان کروات حکمرانی می‌کنند. زلاتکو دالیچ موفق شد العین را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برساند و نه‌تنها من، بلکه همه کروات‌ها از صمیم قلب خواهان موفقیت او و تیمش بودیم. بنابراین واضح است که مربیان اهل کشور کرواسی کارشان را در خاورمیانه به خوبی انجام داده‌اند. اینجا مدیران و رؤسای باشگاه‌ها خیلی در کار مربیان دخالت نمی‌کنند.

تنها جای تأسف دارد که شما نمی‌توانید خیلی از بازیکنان کروات در ترکیب تیم‌تان استفاده کنید؟

بله این به خاطر وجود قانونی برای حفظ بازیکنان بومی است. در ایران قانونی وجود دارد که هر تیم باشگاهی تنها می‌تواند سه بازیکن خارجی و یک بازیکن با پاسپورت آسیایی داشته باشد. در حال حاضر هم ما دو بازیکن اوکراینی داریم و رادوشویچ، دروازه‌بان ما هم دیگر بازیکن خارجی‌مان به شمار می‌رود. در حال حاضر در پنجره نقل و انتقالات  بیشتر روی جذب بازیکنان بومی تمرکز کرده‌ایم چون قرار دادن بازیکنان خارجی‌مان در لیست فروش برای باشگاه هزینه زیادی خواهد داشت.

هزینه‌های زیادی که باشگاه‌های چینی صرف خرید بازیکنان جدید می‌کنند را چطور می‌بینید؟

رئیس جمهور آنها عاشق فوتبال است و از این طریق می‌خواهد که فوتبال چین پیشرفت بیشتری کند. زمانی که در سال 2011 در چین بودم، بسکتبال محبوب‌ترین ورزش در این کشور بود چون آنها بازیکنانی در لیگ NBA داشتند، اما فوتبال هم کم‌کم در بین مردم داشت محبوب می‌شد. با این حال مطمئن نیستم که خرید بازیکنان خارجی با رقم‌های بالا بتواند خیلی باعث رشد و توسعه فوتبال در این کشور شود.

حضور تیم ملی کرواسی در تورنمنت چهارجانبه چین تأثیرگذار بود؟ اعتقاد دارید که این اقدام به خوبی برنامه‌ریزی شده است؟

همانطور که گفتم چین برای پیشرفت فوتبالش کارهای زیادی کرده، اما در کنارش بر محبوبیت این رشته ورزشی هم افزوده است. درست است که تیم ملی کرواسی در این تورنمنت به عنوان چهارمی رسید و نتیجه لازم را نگرفت، اما به اعتقاد من فدراسیون فوتبال کرواسی در مسیر درستی گام برداشته و حالا ابزاری در اختیار آنته چاچیچ قرار دارد که در اختیار مربیان قبلی نبوده است. همانطور که می‌دانید برنامه‌ریزی برای انجام مسابقات دوستانه به منظور تست بازیکنان دشوار است و در این مقطع هم ضروری نیست. خود من هم برای اینکه بازیکنانم را در اختیار داشته باشم با مربی تیم ملی ایران مبارزه کردم تا برای مسابقات آماده باشیم. در کرواسی اما شرایط لیگ متفاوت است و شاید نبود بازیکنان ملی خیلی حس نشود.

هفته گذشته بود که اعلام شد جام جهانی 2026 با 48 تیم برگزار خواهد شد. شما هدایت تیم ملی را در جام جهانی 2006 بر عهده داشتید. آیا این افزایش تعداد تیم‌های حاضر در مرحله پایانی جام جهانی می‌تواند برای فوتبال مفید باشد؟

نمی‌دانم، پیش‌بینی‌اش دشوار است. هرچند به شخصه بر این باورم که 48 تیمی شدن جام جهانی باعث افت کیفیت مسابقات می‌شود و آن جذابیت و هواداران خود را از دست خواهد داد. از سوی دیگر این فرصت فراهم می‌شود که تیم‌هایی که پیش از این شانس کمتری برای حضور در این مسابقات را پیدا می‌کردند، برای حضور در این مسابقات امیدوارتر شوند و بجنگند. حالا با توجه به اینکه بازیکنان 60، 70 و حتی 80 بازی در طول سال انجام می‌دهند، افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی می‌تواند روی مصدومیت بازیکنان و نحوره ریکاوری آنها تأثیرگذار باشد. به نظر می‌رسد رویکرد مالی و تجاری در این تصمیم دخیل بوده است.

 

تسنیم

۲ ۱  
آی اسپورت
2017-01-18 11:40:00
نظر دهید

۱ نظر
پروفسور برانکو
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۰۲:۳۳
قانون لیگ ایران تغییر کرده است؟!!!
یعنی تفاضل گل قبول نیست؟!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر