فهرست
آنالیز: جدالِ کلیدیِ تری و ژیرو
آنالیز: جدالِ کلیدیِ تری و ژیرو

آنالیز: جدالِ کلیدیِ تری و ژیرو

 
آی‌اسپورت – آرسنال 8 بازی است که در لیگ چلسی را شکست نداده و در 5 بازیِ اخیر حتی موفق نشده یک بار هم دروازه‌یِ رقیبِ همشهری‌اش را باز کند. تیمِ آرسن ونگر 3 سالِ پیش در شکستِ 2-1 در استمفورد بریج، برایِ آخرین بار به چلسی در لیگ گل زد. اما شرایطِ این فصل شرایطی دیگر است. چلسی سقوطی باورنکردنی داشته و خطِ دفاعیِ مستحکمش به نقطه‎‌یِ ضعفش بدل شده و آرسنال با مهاجمِ اولش اولیویه ژیرو، یکی از بهترین خطِ حمله‌هایِ اروپا را دارد.
ژیرو در 10 بازیِ اخیرش 9 گل برایِ آرسنال زده است که شاملِ 2 گل در تساویِ 3-3 در آنفیلد، گلِ پیروزی به من سیتی و هت تریکِ فراموش‎‌نشدنی در پیروزی مقابلِ اولیمپایکوس در بازیِ مرگ و زندگیِ چمپیونز لیگ. ژیرو از میانه‌یِ اکتبر تا امروز در 23 بازیِ باشگاهی و ملی 18 گل زده است. در کلِ پنج لیگِ معتبرِ اروپا تنها گرت بیل این فصل بیشتر از ژیرو با ضربه‌یِ سر دروازه‌یِ حریفان را باز کرده است (7 به 5). در ضمن بینِ تمامیِ بازیکنانِ لیگِ برتر تنها 14 نفر بوده‌اند که این فصل بیش از 100 ارسال رویِ دروازه‌یِ حریفان داشته‌اند و بینِ این 14 نفر هیچ بازیکنی کیفیتِ بالاتری از مسوت اوزیل نداشته است. اوزیل این فصل 41.03 درصد از 117 ارسالش موفق بوده و رویِ سرِ بازیکنِ خودی رسیده است. نزدیک‎‌ترین بازیکن به اوزیل از این منظر در لیگِ برتر جیسون پانچونِ کریستال پالاس است با 35 درصد موفقیت از مجموعِ 104 ارسال.
درسته که بازیِ هوایی هرگز سبکِ موردِ علاقه‌یِ آرسن ونگر نبوده، اما او نشان داده که این فصل برنامه‌یِ زیادی رویِ استفاده از این نقطه‌یِ قدرتِ تیمش دارد. در نقطه‌یِ مقابلِ اما چلسی همیشه، حداقل تا قبل از این فصل، به قدرتِ دفاع و ایستادگی مقابلِ توپ‌هایِ هوایی معروف بوده است. در واقع چلسی تنها تیمی است که ژیرو بیش از 2 بار در لیگ برابرش بازی کرده و هنوز موفق به باز کردنِ دروازه‌اش نشده است (6 بار). آرسنال فصلِ پیش در تساویِ بدونِ گل در امیریتس مقابلِ چلسی که صدایِ هودارانش را در آورده بود، با بسته بودن تمامِ راه‌هایِ نفوذ، سعی کرد از کناره‌ها حمله کند و 31 ارسال رویِ دروازه‌یِ چلسی داشت. میانگینِ ارسال به بازیِ آرسنال فصلِ پیش 22 بود. اما حتی این تغییرِ سبک هم به تیمِ ونگر کمک نکرد و شاگردانِ مورینیو با درخششِ جان تری و گری کیهیل تنها اجازه دادند 2 بار در باکس توپ رویِ سرِ مهاجمینِ حریف فرود بیاید. تری و کیهیل در این دیدار در مجموع 11 بار با ضربه‌یِ سر توپ را دفع کردند.
اما جان تریِ این فصل، مثلِ خودِ چلسی، افتِ محسوسی داشته است. تری تا قبل از این فصل و در بازه‌یِ زمانی 5 فصلِ گذشته متوسطِ 3.63 دفعِ توپ با ضربه‌یِ سر در هر بازی داشت. این آمار در این فصل به تنها 2 دفعِ توپ با ضربه‎‌یِ سر در هر بازی رسیده است. تری فصلِ پیش 72 درصد از جدال‌هایِ هوایی‌اش را برد، اما این فصل این درصد به 68 رسیده است. برایِ همین جدالِ هواییِ اولیویه ژیرو و جان تری می‌تواند نقشی بسیار کلیدی در نتیجه‌یِ نهاییِ داربیِ امروز داشته باشد. آیا آرسنال و ژیرو از افتِ چلسی استفاده می‌کند و بالاخره طلسمِ نبردن و گل نزدن مقابلِ آّبی‌ها را می‌شکنند، یا چلسی و تری باز همان داستانِ همیشگی را مقابلِ توپچی‎‌ها رقم خواهند زد؟
 
     
آی اسپورت
2016-01-24 13:08:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر