فهرست
یادداشت: دستاورد حضور یورگن کلوپ در لیورپول / فوتبال به سبک اکسپرسیونیسم‎
یادداشت: دستاورد حضور یورگن کلوپ در لیورپول / فوتبال به سبک اکسپرسیونیسم‎

یادداشت: دستاورد حضور یورگن کلوپ در لیورپول / فوتبال به سبک اکسپرسیونیسم‎

آی اسپورت - همه این اتفاقات فقط در چارچوب یک بازی خارج از خانه برابر یک تیم نه چندان مطرح به اسم نوریچ سیتی که هیچ گونه رقابت و دشمنی تاریخی  با تیم لیورپول نداشته و ندارد رخ دادند. لیورپول و یورگن کلوپ  دیروز سراسر احساس بودند و شور و اشتیاق و  از آن مهمتر این که هیچ ترسی از نشان دادن این احساسات نداشتند. 
یوگی زمانیکه به لیورپول آمد وعده  "فوتبال وحشی" یا  "سبک وحشی" (wild style)  را به هواداران داد. خبری از فوتبال مالکانه یا فوتبال انگلیسی نبود . واژه وحشی بیشتر در حوزه احساسات معنا می گیرد تا در حوزه منطق و حالا با تماشای بازی های این روزهای لیورپول این واژه بیش از پیش معنایش را نشان می دهد. 
یورگن کلوپ در اشتوتگارت آلمان پا به دنیا گذاشته. کشوری که مهد سبک اکسپرسیونیسم است. سبکی که حوزه های مختلف از جمله معماری ، صنایع دستی ، نقاشی، مجسمه سازی و ... را در قرن 20 میلادی در اروپا در انقیاد خود داشت. سبک اکسپرسیونیسم دلالت بر احساسات دارد و اصولش بر اساس احساسات و حالت های درونی و هیجانی معمار، نقاش، صنعت گر، مجسمه ساز و... (به طور کلی خالق اثر) چیده شده است. به این ترتیب در این سبک خالق اثر از اثر برای نشان دادن احساسات و حالات درونی اش استفاده می کند.
یوگی با آمدنش به لیورپول، اکسپرسیونیسم را از محل تولدش به محل کار جدیدش آورده . نمایش های لیورپول اگر چه در نتیجه گیری بالا و پایین زیاد داشته است اما اصل ثابت در تمامی بازی ها احساسات بوده و هست. یوگی از شاگردانش می خواهد فوتبال را احساساتی و با اشتیاق بازی کنند و به جای کنترل احساسات دعوت به بروز دادن این انرژی و احساس می کند. مستطیل سبز تبدیل به بوم نقاشی هنرمندی شده که می خواهد احساسات درونی اش را نقاشی کند و چه نقاشی های پر احساسی که تا به حال برای هواداران تا اینجای کار نیافریده. از گل دقیقه 90 به آرسنال در اثر یک شوت برق آسای پر احساس که آنفیلد را به یکباره از جا کند تا شوت چکشی دیروز آدام لالانا به کنج دروازه حریف. 
این فوتبال نیست. نمایش اکسپرسیونسیم آلمانی در قلب بندر لیورپول انگلستان است. نمایش هایی که این روزها لیورپول را به یک از جذاب ترین تیم های اروپا تبدیل کرده است.

امیر سوزنده‌‏فر
     
آی اسپورت
2016-01-24 16:39:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر