فهرست
آرسنال ؛ خروج از ریل
آرسنال ؛ خروج از ریل

آرسنال ؛ خروج از ریل

آی اسپورت- بازسازی انگیزه و روحیه بازیکنان یک تیم بعد از یک شکست سنگین در مقابل یکی از رقبای اصلی در فتح یک لیگ ، ماموریت دشواری است که اغلب مربیان بزرگ دنیا هم قادر به ارائه راه حل فوری برای آن نیستند و سر تسلیم در مقابل فشار ناشی از آن پایین می آورند.

سه شنبه شب ، آرسنالی ها  در حالی به مصاف سوانسی رفتند که چند روز قبل ش با دریافت 6 گل در مقابل چلسی معرکه قهرمانی را تقریبا باخته می دیدیدند. این مسئله در نوع بازی آنها و اعتماد به نفس شان در حین بازی هم مشهود بود.

آرسنال نتوانست در مقابل سوانسی ، که در شرایط نه چندان خوبی به سر می برد قاطعیت یک صدر نشین را نشان دهد و حتی اگر سوت بحث برانگیز داور بازی در لحظه اخر وقت های اضافه نبود ممکن بود این بازی خانگی را به حریف خود ببازد.

تفاوت محسوسی در نوع آرایش اولیه دو تیم در این بازی وجود داشت. آرسنال با تمرکز          بر میانه زمین با 4-2-3-1 آغاز کرد در حالی که سوانسی با ایجاد فاصله بین هافبک های تهاجمی اش لب خط عملا با 4-4-2 وارد زمین شد. سوانسی در این بازی از میچو به عنوان مهاجم سایه برای بونی سود می جستhttp://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7e6add701f1.png

ترکیب اصلی آرسنال

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7e6add701f2.png

ترکیب اصلی سوانسی

حاصل این دو طرح متفاوت در آرایش دو تیم ، مالکیت بیشتر توپ برای آرسنال بود که روش بازی این فصل شان بیشتر بر آن مبتنی است. آنها با بهره گیری از پاس های کوتاه و دقیق احتمال از دست دادن توپ را کمتر می کنند و با حرکات متنوع هافبک هایشان به دنبال ایجاد فرصت در یک سوم تهاجمی خود هستند. حاصل این تفکر مالکیت حدودا 60 درصدی آرسنالی ها بر توپ در حین بازی است.  هر چند دقت پاس های آرسنالی ها کمی بیشتر از بازیکنان سوانسی است ، اما مقایسه تعداد پاس هایی که آنها ارسال کرده اند نشان دهنده این است که بازیکنان سوانسی چندان هم تحت تاثیر روش بازی ارسنال قرار نگرفته اند :


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7e6add701f3.pngنکته جالب در آمار پاس های ارسنالی ها ارسال  42 % از تعداد پاس هایشان در یک سوم تهاجمی است. این به این معنا است که در 58% مواقع آنها با دواندن توپ در میانه زمین یا یک سوم دفاعی سعی بر خسته کردن بازیکنان حریف دارند. آرسنالی ها در این بازی تنها در 76% موارد موفق به ارسال پاس دقیق در یک سوم تهاجمی خود شده اند ، این یعنی آنها در 24% موارد شانس ایجاد ضد حمله را به حریف خود می دهند و باید به سرعت به سازماندهی دفاعی خود برگردندند.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7e6add701f4.png

 

یکی ازخصوصیات نسبتا عجیب سبک بازی ارسنالی ها اصرار آنها برای ورود به محوطه جریمه و بعد اقدام به شوت کردن است. آنها در این بازی 13 بازی شانس خود برای گشودن دروازه حریف امتحان کرده اند که تنها در 3 مورد از آن از بیرون از محوطه جریمه اقدام به شوت زنی کرده اند.

نکته حائز اهمیت آمار بالای توپ های بلاک شده و یا سیو شده توسط دروازه بان است که امکان ایجاد یک فرصت ضد حمله را به حریف می دهد ، این یکی از تکراری ترین دلایل گل خوردن آرسنال در این فصل است.


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7e6add701f5.png

 


در فاز دفاعی ، آمار بازی تکمیل کننده یافته های فاز تهاجمی است ، بازیکنان سوانسی تلاش بیشتری برای باز پس گرفتن توپ داشته اند و بیشتر اقدام به دفع توپ کرده اند. هر چند در این آمار نکته جالب تعداد تقریبا برابر خطایی است که هر دو تیم مرتکب شده اند . می توان گفت اکثر خطاهای ارسنالی ها در پاسخ به ضدحمله هایی بود که پس از ارسال یک پاس اشتباه یا شوت نه چندان قوی صورت میگرفتhttp://up.rossoneri.ir/privete/uploads/33ee5a6dff1.png


نمودار دیگری که بیانگر کیفیت دفاعی دو تیم است ، مکان هایی است که بازیکنان دو تیم اقدام به دفع توپ کرده اند :


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/33ee5a6dff2.png

آرسنال

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/33ee5a6dff3.png

سوانسی


و در نهایت این دو تصویر نشان دهنده مکان هایی از زمین بازی است که بازیکنان دو تیم اقدام به پرش کرده اند تا در یک دوئل هوایی شرکت کنند و توپ را به دست بیاورند.

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/33ee5a6dff4.png

نبردهای هوایی در بخش دفاعی آرسنال

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/33ee5a6dff5.png

نبردهای هوایی در بخش دفاعی سوانسی


بر خلاف هفته های اغازین و میانی فصل که شاهد فوتبالی منظم و دقیق از بازیکنان ارسنال بودیم ، به نظر می رسد به واسطه مصدومیت های بازیکنان این تیم و در حال حاضر عدم آمادگی اوزیل ، توپچی های لندن در شرایط مناسبی قرار ندارند و تقریبا باید آنها را خارج از دایره مدعیان قهرمانی دانست. ایده بدبینانه هم در مورد تیم آقای ونگر این خواهد بود که آنها در ادامه بازی ها جایگاه فعلی خود را هم از دست بدهند و در فصل آینده ما شاهد عدم حضور هم زمان منچستر یونایتد و آرسنال در جام باشگاه های اروپا باشیم.

 

  • داده ها و نمودار های این نوشتار برگرفته از STATS ZONE است.  

 

http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/b45bd147021.jpg

جاوید جعفری فراهانی - آنالیزور فوتبال

     
آی اسپورت
2014-03-28 19:54:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر