فهرست
یادداشت روز: خودزنی با آدم‌های اشتباهی
یادداشت روز: خودزنی با آدم‌های اشتباهی

یادداشت روز: خودزنی با آدم‌های اشتباهی

آی اسپورت - یک/ تیم‌ملی امید با تجربه سنگین‌ترین شکست در تاریخ حضورش در انتخابی‌های المپیک، شانس صعود به ریو را از دست داد. خاکپور که بعد از برد در بازی با سوریه تحسین موافقان‌اش را برانگیخته بود و مخالفان را هم وادار به تشویق و یا حداقل سکوت کرده بود، با اولین باخت مورد هجمه ی سنگینی قرار گرفت و خیلی زود در ادامه مسیر رویاپردازانه اش در تحقق وعده قهرمانی با چالش های خاصی روبرو شد. مشکلات بزرگ خاکپور در تیم ملی، فراتر از نتایج بازی ها بودند.  او  که رزومه ایده‌ال برای هدایت دومین تیم مهم فوتبال ایران را نداشت،  حدودا 100 روز مانده به مسابقات انتخابی المپیک،سکان دار تیم ملی امید شد،  خاکپور خارج از ایران هیچوقت تجربه مربیگری ویژه‌ای نداشت و در ایران نیز به جز سقوط با استیل‌آذین، فعالیت مهم دیگری انجام نداد.
 
 
 
دو/ بعد از نابود شدن رویای طلسم شکنی، به جای آنکه به خاکپور بتازیم و شانه هایش را به خاک بمالیم ، باید مقصر اصلی را در جای دیگری جستجو کنیم. همه ی تصمیمات نادرست خاکپور از همان اولین روزهای قبول مسئولیت سرمربیگری تیم امید ، از استفاده از محمد مایلی کهن در کادر فنی با وجود آگاهی از رابطه ی مخدوش او با کی‌روش گرفته تا خط زدن احمد نوراللهی که یکی از بهترین هافبک دفاعی‌های لیگ است و استفاده از مهدی ترابی آماده به عنوان بازیکن جانشین و بردن روزبه چشمی به پست غیر تخصصی‌اش، در مقایسه با تصمیم عجیبی که او را برای نیمکت امیدها برگزید، اشتباهات کوچکی محسوب می‌شوند.جایگاه امروز این مربی، سنخیتی با او و کارنامه اش ندارد اما بدون تردید آن‌هایی که چشم‌ها را روی بی‌تجربگی و نقص مدارک مربیگری او بستند، بیشتر از خود او مقصر بوده‌اند. کسانی که حالا خودشان را پشت محمد خاکپوری که گوشه ی رینگ گیر افتاده پنهان کرده‌اند و اشتباهاتشان در ازدحام مصاحبه ها و بحث‌های غیرکارشناسیِ کارشناسان گم شده است.
 


 
سه/ ایرانی یا خارجی؟ ملیت سرمربی تیم ملی امید شاید دغدغه کارشناسان و پیشکسوتانی باشد که حالا به نوعی در دو جناح متقابل این روزهای فوتبال کشور قرار گرفته‌اند و به هر بهانه ای به دسته مقابل می‌تازند تا یک فضای کاملا دوقطبی در اطراف تیم‌ملی امید شکل بگیرد. شاید با شکست  تیم خاکپور، دیگر تا مدت‌ها خبری از سرمربی ایرانی در سطوح ملی نشود اما همه آن‌هایی که تست بینایی سنجی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، به خوبی می‌دانند که فوتبال ایران نیز صاحب مربیان جوان و خوش‏فکری است که شاید سرآمدشان، یحیی گل‌محمدی باشد. یحیی مربی‌گری را در تیم تربیت یزد در سال 88 آغاز کرد و سال بعد سرمربی تیم نساجی مازندران شد . گل‌محمدی در سال 90 و در شرایطی که می توانست در لیگ برتر سرمربی باشد ، دستیار علی دایی در راه‌آهن شد. مدتی بعد به عنوان سرمربی تیم صبای قم انتخاب شد ، اما در همان هفته های اول به پرسپولیس رفت تا به تیم محبوب خود که آن روزها با مانوئل خوزه حال و روز خوبی نداشت کمک کند و در کنار کسب تجربه کنار سرمربی پرتغالی ، به رویای هدایت سرخ‌های پایتخت نزدیک شود. رویایی که شاید کمی زود به حقیقت پیوست . طولی نکشید که گل‌محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد و با این تیم نتایج قابل قبولی هم گرفت. و اگر چند تصمیم پر حاشیه مثل بازی ندادن به مهدوی کیا و اتفاقات فینال جام حذفی با سپاهان نبود،می توانست هنوزهم مرد اول نیمکت پرسپولیس باشد . یحیی از پرسپولیس رفت تا با آغاز فصل سیزدهم لیگ برتر خلیج فارس سرمربی تیم فوتبال نفت تهران باشد و در پایان فصل هم با نفت سه پله بالاتر از پرسپولیس دایی قرار گرفت . پس از نفت به ذوب آهن پیوست و پس از ناکامی در هفته های اول توانست تیمی بسازد که هم در ارائه ی فوتبال زیبا کم نظیر باشد ، هم در کسب نتیجه . یحیی سکوت نکرد، صدای تحسین همه را بلند کرد و در سال ۹۴ با ذوب آهن قهرمان جام حذفی شد.  حالا در فصل جاری هم تیمش فینالیست جام حذفی است و در لیگ هم جزو مدعیان است.
 
 
چهار/ شاید اگر کسی مثل یحیی با یک روند تدریجی و منطقی رسیدن به موفقیت امروز سرمربی امیدها بود، انگشت‌های کمتری با یک باخت به سمتش نشانه می رفتند کسی که از راه های پیچ در پیچ گذشته و به مقصد رسیده و مدیون یک میانبر بزرگ نیست، شایستگی بیشتری برای این پست دارد. همه آن‌هایی که تصور می‌کردند با انتخاب محمد خاکپور، به احیای اهمیت مربی ایرانی کمک می‌کنند، با این تصمیم اشتباه تصویر مربی ایرانی را مخدوش کردند تا در ایران، خیلی‌ها منتظر شکست خاکپور برای اثبات دوباره کی‌روش باشند. در مقایسه‌ای ناجوانمردانه. مقایسه‌ای که شاید محصول بیانیه‌های خودزنانه کانون مربیان هستند.


سعید طالبی 
کدخبر:9405
  ۳  
آی اسپورت
2016-01-25 14:01:08
نظر دهید

۳ نظر
-
دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۴:۳۱
وقتی پرسپولیس دایی دوم شده ونفت یحیی سوم شده اون موقع براساس کدام فرمول ریاضی تیم یحیی سه پله بالاتر از پرسپولیس دایی قرار گرفته؟!!!!!!
-
دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۵:۲۴
پرسپولیس با دایی دوم شد و فقط فولاد بالاتر از این تیم بود. حالا چطوری نفت با گلمحمدی سه پله بالاتر قرار گرفته بود؟!
سعید
دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۵۹
در مقطعی از فصل جا مونده در تایپ مطلب . حق با شماست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر