فهرست
آنالیز: آیا چلسی هنوز شانسِ چهارم شدن دارد؟
آنالیز: آیا چلسی هنوز شانسِ چهارم شدن دارد؟

آنالیز: آیا چلسی هنوز شانسِ چهارم شدن دارد؟

آی‌اسپورت – چلسی 14 امتیاز از تاتنهامِ رده‌یِ چهارمی کمتر و 7 امتیاز از نیوکاسلِ رده‌یِ هجدهمی بیشتر. یعنی چلسی بیش از آنکه به "تاپ فور" نزدیک باشد به منطقه‌یِ سقوط نزدیکتر است. محاسبه‌یِ اینکه یک تیم دقیقا باید چند امتیاز به دست بیاورد تا حداقل چهارم شود بسیار سخت است. از وقتی لیگِ برتر در فصلِ 95-96 به لیگی 38 هفته‌ای بدل شد، ما لیورپول را داشتیم که با تنها 60 امتیاز چهارم شده، و آرسنال را داشتیم که با 79 امتیاز چهارم شده است، یعنی 4 امتیاز بیشتر از منچستر یونایتدی که فصلِ 96-97 قهرمانِ لیگ شد. اما اگر بخواهیم میانگین بگیریم، تیم‌هایی که از فصلِ 95-96 به بعد چهارم شده‌اند، به طورِ متوسط 68.35 امتیاز کسب کرده‌اند. تاتنهام در حالِ حاضر با 42 امتیاز چهارم است و به طورِ متوسطِ در هر بازی 1.83 امتیاز به دست می‌آورد. اگر تاتنهام همین میانگین را حفظ کند فصل را با 69 امتیاز به پایان خواهد رساند. پس راهِ چلسی برایِ رسیدن به رده‎‌یِ چهارم چیست؟
چلسی در حالِ حاضر 28 امتیاز دارد و اگر می‌خواهد به کمترین امتیازی که یک تیمِ چهارم در تاریخِ لیگِ برترِ 38 هفته‌ای (لیورپول، 60 امتیاز) برسد باید از 15 بازیِ باقی مانده، 10 تا را ببرد و 2تا را مساوی کند. برایِ رسیدن به میانگینِ تیمِ چهارم (68.35)، چلسی باید 13 بازی را ببرد و یکی را مساوی کند. و در نهایت با توجه به پیش‌بینیِ آماریِ امتیازِ نهاییِ تاتنهام در پایانِ فصل (69)، چلسی باید 14 بازی از 15 بازیِ باقی مانده‌اش را ببرد. آیا واقعا شانسی برایِ چلسی باقی مانده؟
چلسیِ مورینیو که فصلِ پیش با اقتدار قهرمانِ لیگِ برتر شد، بهترین دوره‌یِ 15 بازیه‌اش را با 11 برد و 4 تساوی به دست آورد. اگر فرض کنیم گاس هیدینک به شکلی معجزه‌آسا به همین رکورد برایِ چلسی تا پایانِ فصل برسد، تیمش 65 امتیاز کسب خواهد کرد، که بازهم از امتیاز پیش‌بینی شده برایِ تاتنهام کمتر است. فراموش نکنیم که چلسی این فصل تنها 7 برد از 23 بازی داشته و تصورِ اینکه در 15 بازیِ باقی مانده 14 پیروزی به دست بیاورد و تاتنهام را به زیر بکشد، با هیچ منطقی سازگار نیست. اما همانطور که خودِ هیدینک بعد از پیروزیِ مقابلِ آرسنال گفت، در این لیگی که هر تیمی ممکن است هر تیمی را شکست دهد، هیچ چیز غیرممکن نیست.
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-26 12:40:13
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر