فهرست
رای ۸۰ درصدی؛ میتی هم‌تیمی دایی و کریمی!
رای ۸۰ درصدی؛ میتی هم‌تیمی دایی و کریمی!

رای ۸۰ درصدی؛ میتی هم‌تیمی دایی و کریمی!

آی اسپورت - از روزی که مهدی مهدوی‌کیا جایزه‌ی مرد سال 2003 فوتبال آسیا را گرفت، 15 سال می‌گذرد و حالا او در یک قدمی رکوردی تازه ایستاده است: بهترین مدافع تاریخ جام ملت‌های آسیا. مهدوی‌کیا در رسیدن به این عنوانِ تازه رقبایی دارد که فرسنگ‌ها از او فاصله دارند. نمونه‌اش یوجی ناکازاوا از ژاپن، هونگ میونگ بو از کره‌جنوبی، ژنگ ژی از چین، صالح النعمیه از عربستان، جمال مبارک از کویت، سو چین اون از مالزی و لوکاس نیل از استرالیا که در مجموع به اندازه‌ی نیمی از آرای ستاره‌ی سابق فوتبال ایران هم رای نیاورده‌اند.

آنچه موضوع را جالب‌تر می‌کند این است که بدانیم مهدی مهدوی‌کیا در خیلی از بازی‌های جام ملت‌ها در پستی غیر از مدافع به میدان رفته و زننده گل‌های سرنوشت‌ساز و حساسی برای تیم‌ملی ایران بوده است. درخشش ابتدایی او به جام ملت‌های 1996 امارات برمی‌گردد که محمد مایلی‌کهن سرمربی تیم‌ملی بود و با تیم جوان ایران سوم شد. همان سال مهدوی‌کیا جوان اول فوتبال آسیا لقب گرفت و هشت سال بعد در جام ملت‌های 2004 درخشان‌تر ظاهر شد و به لطف همین درخشش از فوتبال آلمان سر درآورد.

مهدوی‌کیا در چند دوره جام ملت‌ها به میدان رفت و حتی بازوبند کاپیتانی تیم‌ملی را به بازو می‌بست و حالا که ای‌اف‌سی او را برای جایزه‌ی بهترین مدافع تاریخ جام ملت‌های آسیا کاندید کرده است، تا اول شدن فاصله‌ای ندارد. تا اینجای کار، مهدی 80 درصد آراء را به خود اختصاص داده و این در حالی است که جدی‌ترین رقیب او 12 درصد رای آورده است. این یعنی می‌توانیم امیدوار باشیم که سومین جایزه‌ی ویژه‌ی ای‌اف‌سی هم به یک ایرانی برسد.

در همین دو سه هفته‌ی گذشته علی دایی و علی کریمی با آرای کاربران سایت ای‌اف‌سی به عنوان بهترین مهاجم و بهترین هافبک تاریخ جام ملت‌های آسیا برگزیده شدند و حالا نوبت سومین افتخار است. از آن افتخاراتی که انگار فقط از نسل 98 برمی‌آید که بعد از بازنشستگی‌شان هم اجازه ندادند از این فوتبال دل بکنیم.

۹    
آی اسپورت
2018-10-15 23:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر