فهرست
یادداشت: راه‌هایِ زیدان برایِ نجاتِ رئال
یادداشت: راه‌هایِ زیدان برایِ نجاتِ رئال

یادداشت: راه‌هایِ زیدان برایِ نجاتِ رئال

گراهام هانتر
 
رئالِ مادرید قبلا هم نشان داده که ممکن است هفته‌ها در لا لیگا بد بازی کند، اما در چمیپونز لیگ قدرتمند ظاهر شود. بعد از تساوی مقابلِ بتیس، خودِ پپه گفت که جنگیدن برایِ قهرمانیِ لیگ خیلی سخت است. هیچکس نمی‌گوید که رئال دیگر شانسی برایِ قهرمانیِ لا لیگا ندارد، اما زیدان می‌داند که بهترین شانسِ افتخارآفرینی‌اش در این فصل، چمپیونز لیگ است. مسئله اینجاست که مربیِ جدیدِ رئال تنها 3 هفته وقت دارد تا تیمش را برایِ بازی در استادیو الیمپیکو آماده کند، آن هم مقابلِ رمی که لوچانو اسپالتی را دوباره دارد و به نظر می‌رسد قرار است به دورانِ اوجش بازگردد.
اما زیدان برایِ آماده‌سازیِ تیمش باید به چه نکاتی بیش از بقیه توجه کند؟ مهمترین نکته آماده نگاه داشتنِ گرت بیل است. بیل بهترین فصلِ فوتبالش را پشتِ سر می‎‌گذارد: 13 گل در 15 بازی لیگ و 8 پاسِ گل، آن هم در تیمی که شرایطِ ایدئالی ندارد. مهمتر از این آمار البته اعتماد به نفسی است که بیل پیدا کرده و به نظر می‌رسد بالاخره خودش را به عنوانِ مهره‌یِ کلیدی رئال پذیرفته است. زیدان باید آمادگی بدنی بیل را حفظ کند و جوری ازش بازی بگیرد که خودش دوست دارد و راحت است. بدونِ بیل رئال سرعت و قدرت و خلاقیتِ خیلی کمتری پیدا می‌کند.
جدا از بیل، زیدان باید تعادل و تداوم را به بازیِ کریس رونالدو بازگرداند. رونالدو در حالِ تجربه‌یِ فصلِ عجیبی از فوتبالش است. 11 گل در 6 بازیِ چمپیونز لیگ، آماری فوق‌العاده است، اما او در دو بازی مقابلِ پی.اس.جی موفق به گلزنی نشد و عوضش با خیالِ راحت دروازه‌یِ مالمو و شاختار دونتسک را پشتِ سرِ هم باز کرد. در لیگ هم رونالدو 16 گل زده و بینِ بهترین گلزنان لیگ‌هایِ اروپایی قرار دارد. اما رونالدو مثلِ چمپیونز لیگ، در لا لیگا هم مقابلِ بزرگان گل نزده و در بازی‌هایِ ساده و مقابلِ تیم‌هایِ ضعیف‌تر درخشیده است. شاید از دورانِ آلفردو دی استفانو هیچ بازیکنی در تاریخِ رئال اینقدر رویِ باشگاه و حتی رئیسِ آن نفوذ نداشته است. حتی فلورنتینو پرز هم مقابلِ رونالدو قدرتِ کمتری دارد و نمی‌تواند او را محببور به کاری کند. این قدرتِ رونالدو، اگر رویِ فرم باشد، برایِ رئال عالی است و در زمین نمودش مشخص می‌شود. اما گاهی مثلِ آن جشنِ تولدِ قبل از بازی با اتلتیکو مادرید، که نهایتا منجر به شکستِ 4-0 تیمش شد، تبعاتِ بسیار بدی برایِ رئال به همراه دارد. مسئله‌یِ رونالدو این است که وقتی بازیکنانِ هجومیِ کنار و پشتش خوب بازی می‌کنند او هم می‌درخشد، اما وقتی تیم افت می‌کند، او هم با تیم افت می‌کند و نمی‌تواند مثلِ مسی منجی تیمش شود. این نکته‌ایست که زیدان باید بهش دقت کند و برایِ برطرف کردنش برنامه‌ریزی کند.
اما مهمترین نکته شاید در حالِ حاضر برایِ زیدان بهبودِ فرمِ خارج از خانه‌یِ تیمش است. نتیجه گرفتن خارج از خانه نشانی است از تیمی که برایِ قهرمانی می‌جنگد. نکته‌یِ جالب اینجاست که برخی از بهترین نمایش‌هایِ این فصل رئال خارج از خانه برپا شد. مثلا بازی مقابلِ شاختار و آن چهار گل، نیمه‌یِ اول در پاریس مقابلِ پی.اس.جی که باید با برتریِ شاگردان بنیتز به پایان می‌رسید، پیروزی‌هایی مثلِ برد در سن مامس و سلتا. اینها همه نمایش‌هایی درجه یک از رئال بودند، اما هیچکدام نمی‌توانند این حقیقت را پنهان کنند که رئال این فصل، خارج از خانه اقتدارِ لازم را نداشته است. رئال این فصل 4 بار پیروزی را خارج از خانه با تساوی یا شکست عوض کرده و در دو بازی هم اصلا موفق به گل زدن نشده است. چنین نتایجی شاید در لا لیگا در نهایت قابلِ جبران باشند، اما در چمیونز لیگ، چنین فرمِ خارج از خانه‌ای ممکن است منجر به رقم زدن فصلی بدونِ جام برایِ رئالِ مادرید شود. برایِ همین زیدان باید تیمش را برایِ این چالش‌ها آماده کند و اولین قدم بازی مقابلِ رمِ لوچانو اسپالتی در استادیو الیمپیکو است.
 
     
آی اسپورت
2016-01-27 12:34:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر