فهرست
یادداشت: وعده با ما وحید هاشمیان، همینجا، برنامه 90
یادداشت: وعده با ما وحید هاشمیان، همینجا، برنامه 90

یادداشت: وعده با ما وحید هاشمیان، همینجا، برنامه 90

آی اسپورت-« هر روز یه بهونه می‌گیره. یه روز میگه زمین کجه. یه روز میگه چرا هواپیما تکون زیاد داشت. یه روز میگه..... دیگه خستمون کرده.»
این نقل قول یکی از نزدیکان دادکان در فدراسیون است زمانی که وحید هاشمیان از تیم ملی قهر کرده بود و اختلافاتی بر سر بازگردان یا نیامدنش به تیم ملی وجود اشت. این توصیف یکی از باحوصله‌ترین نزدیکان دادکان بود از بهانه‌های هرروزه یکی از حرفه‌ای ترین فوتبالیست‌های ایرانی.
حرفه‌ای؟حرفه‌ای بامتر و معیارهای داخلی. به هر حال وحید هاشمیان سالها در آلمان بازی کرده، در آلمان زندگی می‌کند، در آلمان کلاس مربیگری می‌رود. برای مایی که دوروبرمان علی دایی را دیده‌ایم که از زمین مسابقه با تابلوی تعویض بیرون رفته و روی نیمکت مربی‌گری نشسته یا نمونه‌های مربیان داخلی با کمترین سواد و دانش فنی را دیده‌ایم وحید هاشمیان یک از فرنگ برگشته است.
او اوایل یک «تمایز» بود در فوتبال روزمره ما. یک نفر که از پایه شروع کرده تا به اوج برسد. منتظر بودیم استارت بزند تا تمایزش را ببینیم. خروجی این کلاس مربیگری و زندگی در آلمان فقط یک چیز بود. مصاحبه‌های تحقیرکننده، نگاه از بالا و قیاس فوتبال ایران و آلمان.شاید در حد مقایسه همون موتورگازی و بنز معروف. تعداد مصاحبه‌ها بیشتر شد. یکی،دوتا،10 تا و این آخر دیگر رسید به تمسخر. تمسخر جلال چراغپور و نقطه‌بازی‌اش در برنامه 90. هیچ خبری از عمل نبود.
چرا؟ چرایش را از هاشمیان پرسیدیم. از دست‌های پشت پرده گفت و لابی و مدیران نالایق و چه و چه و چه. دیگر خبری از تمایز نبود. این حرفها تکراری بود. همان حرفهایی که در این سالها گوشمان از شنیدنش پر شده. نگاهی به مصاحبه‌های امیرقلعه‌نویی، مایلی‌کهن، جلالی و .... بیندازید و تا دلتان می‌خواهد از این واژه‌ها پیدا کنید. برای زدن این حرفها که دیگر نیازی به تمرینات بایرن مونیخ و شاگردی گواردیولا و پیشرفته‌ترین کلاسهای مربی‌گری نیست.
او در تیم ملی هیچ وقت شماره یک نبود. آن زمان می‌گفت به خاطر علی دایی. بعد از دایی هم نشد. می‌گفت چون دیگر از سنش گذشته است. از تیم بلاژ رفت. می‌گفت بلاژ یک شومن است. با برانکو خوب نبود. می‌گفت برانکو با بازی دادن به مسن‌ها جوانها را نابود می‌کند. قهر کرد. می‌گفت این فوتبال با این سیستم و مدیران به جایی نمی‌رسد. رفت المان. گفت تیم ملی من را به هیچ جا نرساند. من با تلاش خودم به موفقیت رسیدم. خلاصه این که وحید هاشمیان هیچ وقت نبود. هیچ وقت آن زمان که باید بود نبود. الان هم نیست.
چون لابی ندارد؟  چون به بازی‌های پشت‌پرده وارد نیست؟ مگر یحیی لابی دارد؟ مگر منصوریان بازی پشت‌پرده بلد بود؟ مگر ویسی فامیل فلان رئیس و بهمان وزیر است؟
چون تحویلش نمی‌گیرند؟ مگر مهدوی‌کیار ا تحویل گرفتند که رفت تیم‌نوجوانان و از اعتبار و آبرویش در آلمان خرج کرده تا هر کاری می‌تواند بی‌سروصدا برای فوتبال پایه این مملکت انجام دهد.
اتفاقا هاشمیان چه بد کسی را برای تمسخر انتخاب کرده. جلال چراغپور. چقدر شبیهند. چراغپور هم در هیچ تیمی نماند. با هیچ کس کار نکرد. رفت و قهر کرد و رفت. چون اینجا ایران است. کار کردن شاید دانش فنی نخواهد. شاید لابی بخواهد. اما حتما جان‌سختی هم می‌خواهد. حتما پوست کلفت‌بودن می‌خواهد. جنگیدن با داور و زمین و زمان و فدراسیون و دلال و .... را در دانشگاه‌های آلمان به کسی یاد نمی‌دهند. اینجا در همین فوتبالی که وحید هاشمیان منتقد درجه یک آن است باید یاد گرفت. اگر یاد نگرفتی میشوی جلال چراغپور که با کلی دانش فنی هم باید بنشینی پشت تریبون 90 و شکلک هندسی بکشی تا یکی مثل وحید هاشمیان بیاید و مسخره‌ات کند. همین‌جا. در همین برنامه 90 و با شکلک‌هایتان منتظرتان هستیم آقای هاشمیان.
وحید هاشمیان بی‌شک افتخار ماست. اگر افتخاری بیافریند.


نیلوفر کنگرانی
  ۱۵  
آی اسپورت
2016-01-27 16:42:46
نظر دهید
۱۵ نظر
-
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۲۰
چقد مقاله عالی بود. مریدتم نیلوقر کنگرانی
-
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۵۸
حالا یه نفرهم پیدا شده جسارت به خرج داده و به آنالیزها و تحلیل های بی اساس انتقاد کرده شما خرده میگیرید؟درسته لحنش خوب نبود ولی مشکلی هم نداشت.اتفاقا خوبه که کسی ضعف های این فوتبال و کارکنانش رو به روشون بیاره تا بلکه کمی از خودبزرگ بینیشون کم شه.ضمنا من هم که نه فوتبالیست بودم نه افتخاری آفریدم اون شب پای تلویزیون از اون آنالیز تعجب کردم و خنده م هم گرفت!ولی خب با مسخره کردنش هم مخالفم،همون طور که با تطهیرش...!
جابر
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۵۴
خانوم کنگرانی عزیز.نمیدونم کجا درس خوندی و مدرکت چیه. نمیدونم کجا هستی واسه کی مینویسی. ولی این طرز نوشتن نیست. قلم دست گرفتی برای تخریب آدما؟ هر چند وقت یکبار یه چیزی مینویسی برای نابودی یک نفر.
-
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۰۱
اصلا چی میگی شما؟ وحید حاشمیان برای فوتبال هیچ کاری نکرده باشه همون یه گلش به ژاپن بس بود . اتفاقا در حساس ترین زمان اومد و کمک خیلی زیادی به رفتن ایران به جام جهانی 2006 کرد . شما هم برو با نقطه بازی مربی های ایرانی حال کن که 35 ساله استعداد ها رو نابود کردن
-
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۰۹
اتفاقا خوب گفت! کارشناسای ایرانی فقط نقطه بازی بلدن
-
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۳۱
اولا منصوریان از خود قلعه نوعی هم باند باز تره دوما نظر نفر دوم کاملا درسته
کاوه
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۲۱:۲۴
در این مورد با شما هم نظر نیستم خانم کنگرانی، ولی قلمتان را دوست دارم.
-
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴، ۲۲:۴۴
سلام از مدیر سایت آی اسپورت درخواست میکنم با توجه به این که هفته هجدهم لیگ برتر در حال شروع شدن است وبازی حساس سپاهان و پرسپولیس (ال کلاسیکوی ایران)را در پیش داریم یک نظر سنجی در مورد پیش بینی بازی پرسپولیس.سپاهان در قسمت نظر سنجی ثبت کنید؛باتشکر از سایت خوبتون
-
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴، ۰۰:۱۴
زن را چه به تحلیل نوشتن. با وحید چه مشکلی داری که اینجوری نوشتی؟
-
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴، ۰۲:۱۳
ال کلاسیکوی ایران؟ خخخخخخ بازم لنگیا توهم زدن
برزو
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴، ۰۹:۳۲
عالی بود خانم کنگرانی بیشتر برامون بنویسید.
mohamad
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴، ۱۰:۲۳
عالی بود بیشتر مقاله هاتون این خانم بنویسه بهتره
علی
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴، ۱۲:۱۶
چرا هر وقت یک کسی انتقاد میکند یک عقل کل پیدا میشود تا تخریبش کند؟ وحید هاشمیان بی ربط نگفت. به جای اینکه با مطلب بی ربط تخریبش کنید، مطلبش را نقد کنید. اگر اشتباه میگوید بگویید کجا اشتباه میگوید و درستش چیست. من هم فکر میکنم آقای چراغپور بعضی وقتها خودش هم نمیداند چه نتیجه ای از آنالیزش میخواهد بگیرد و با پیچیده کردن صحبت کردن از در معرض سوال قرار گرفتن طفره می رود. یک بار آنالیز شبکه های مثل اسکای یا بی این اسپورت را ببینید تا متوجه کمدی بودن کارشناسی آقایان را متوجه شوید...
-
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۵۱
تجب میکنم چرا توی این سایت میام با وجودی که مزخرفاتش خیلی زیادش شده. آقا سایت خوب تحلیلی سراغ ندارید؟ زن رو چه به تحلیل فوتبال . اینا رو از آشپزخونه و قرمه سبزی جدا میکنی چیا که نمیگن
-
جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴، ۰۳:۱۵
من نمی خوام از هاشمیان طرفداری کنم اما کدوم حرفش یا رفتارش غیر منطقی بوده ؟
آیا بلاژ شومن نبود؟(محرم ایرانیا رضایت داده بودن بلاژویچ مشکیشو در نمیاورد)
قبول ندارید با تلاش خودش به موفقیت رسید؟کاملا فراموشش کرده بودیم تا اینکه اینقدر توی بوخوم و بعدش بایرن درخشید که همه رفتن دنبالش
واقعا جلال جراغپور انتقاد بهش وارد نیست به خاطر اون توجیهاتش؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر