فهرست
گزارش : استقلال و یک شکست دیگر ؛ مقصر کیست؟ مسئولیت با کیست؟
گزارش : استقلال و یک شکست دیگر ؛ مقصر کیست؟ مسئولیت با کیست؟

گزارش : استقلال و یک شکست دیگر ؛ مقصر کیست؟ مسئولیت با کیست؟

اسماعیل راد 
آی اسپورت - ترکیب استقلال و قلعه نویی همواره یک معجون آرامش بخش برای هواداران آبی پوشان پایتخت بود ، قلعه نویی در چند سال گذشته هر وقت به استقلال آمد برای این تیم قهرمانی کسب کرد و حتی در سال گذشته چیزی نمانده بود که با هدایت او سومین ستاره خوش نقش آسیا هم بر سینه استقلالی ها نقش ببندد.
اما چه شد که استقلال در این فصل به اینجا رسید ؟ تیمی که تا 2 ماه گذشته شانس اصلی قهرمانی بود به یک باره قافیه را باخت و اکنون خوشبین ترین هوادار این تیم نیز در 2 هفته باقی مانده شانسی برای قهرمانی استقلال متصور نیست و تنها امید هواداران استقلال به کسب سهمیه آسیاست آنهم در شرایطی که استقلال این روزها شرایط بحرانی را سپری می کند و عملا هم آسیا و هم شانس قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی را از دست داده است .

قطعا بخشی از عدم موفقیت استقلال ارتباط مستقیم با علی فتح الله زاده دارد، مدیرعاملی که در ابتدای فصل پس از جذب بازیکنان جدید و یا تمدید قرارداد با بازیکنان اصلی می گوید بمب ترکاندم ! اما هر چه که از شروع فصل می گذرد و بازیکنان نامی و مطرح این تیم با بهانه های مختلف راهی لیگ های خارجی می شوند مشخص می شود که فتح الله زاده حتی ترقه هم نترکانده است !
جدایی مجتبی جباری در ابتدای فصل از استقلال به دلیل درگیری با فتح الله زاده و همچنین جدایی پژمان منتظری مدافع تاثیر گذار آبی پوشان در میانه راه از استقلال رابطه مستقیم با عدم مدیریت شخص فتح الله زاده دارد ، مدیر عاملی که در بستن قرارداد های ترکمانچای در فوتبال شهرت فراوانی دارد .
فرهاد مجیدی نیز در ادامه سریال چند قسمتی خداحافظی از دنیای فوتبال بار دیگر در میانه راه استقلال را تنها گذاشت و پس از خداحافظی چندباره از استقلال برای شرکت در دوره پیشرفته مربیگری راهی انگلستان شد .

امیر قلعه نویی سرمربی استقلال در بازی نفت

قطعا به همان اندازه که امیر قلعه نویی تمایل به حفظ مجتبی جباری در استقلال داشت به همان اندازه رابطه خوبی با نکونام نداشت، تا جایی که نکونام مجبور شد در برنامه زنده تلویزیونی لب به انتقاد از علی فتح الله زاده و امیر قلعه نویی باز کند و اختلافات خود با شخص قلعه نویی و مدیریت باشگاه را آشکار کند .
جدایی نکونام از استقلال هم دلایل اقتصادی داشت و هم بی توجهی قلعه نویی به نکونام عامل جدایی وی از استقلال بود آنهم در شرایطی که استقلال روزهای خوبی را سپری می کرد و در فصل سیزدهم به عنوان شانس اول قهرمانی مطرح بود .

البته استقلال مدت هاست که فوتبال زیبا بازی نمی کند و تنها به یک تاکتیک نخ نما شده گل از روی ضربات ایستگاهی روی آورده است ، تاکتیکی که دیگر امروز برای همه تیم های لیگ برتر آشکار است و آنها بر روی این نقطه قوت استقلال تمرینات ویژه انجام می دهند.
عدم نتیجه گیری استقلال در فصل 92-93 دلایل بسیاری دارد اما مهم ترین دلایل می تواند جدایی بازیکنان بزرگ و تاثیر گذار این تیم همچون فرهاد مجیدی،پژمان منتظری،مجتبی جباری،جواد نکونام و حتی در مقطعه ای آندرانیک تیموریان باشد که هر کدام بنا به دلایلی با انجام رفتارهای غیر حرفه ای دست امیر قلعه نویی و استقلال را در پوست گردو گذاشتند و امروز استقلال تیره ترین روزهای خود را در چند فصل اخیر پشت سر می گذارد .
عدم مدیریت فتح الله زاده در حفظ بازیکنان بزرگ و بستن قراردادهای عجیب و غریب با بازیکنان بزرگ، همچنین اخلاق به خصوص امیر قلعه نویی و رفتار وی با بازیکنان بزرگ و جذب بازیکنان متوسط و فاقد خلاقیت از دلایل دیگر عدم موفقیت استقلال در فصل سیزدهم لیگ برتر است که نحسی آن گریبان آبی پوشان پایتخت و قلعه نویی را گرفت .
باید منتظر ماند و دید در پایان فصل امیر قلعه نویی موفق به کسب سهمیه آسیایی از طریق لیگ برتر خواهد شد یا فصل سیزدهم همچون یک نقطه سیاه در کارنامه موفق کاری امیر قلعه نویی نقش خواهد بست .
     
آی اسپورت
2014-03-28 20:33:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر