فهرست
بازخوانی یک روایت قدیمی: بهزادی یکی از 5 سرزن برتر دنیا
بازخوانی یک روایت قدیمی: بهزادی یکی از 5 سرزن برتر دنیا

بازخوانی یک روایت قدیمی: بهزادی یکی از 5 سرزن برتر دنیا

آی اسپورت - یک مجله ترکیه ای در دهه 1980 فهرستی از 5 سرزن برتر تاریخ فوتبال جهان تا آن زمان منتشر کرد که در این فهرست، نام همایون بهزادی مهاجم پرسپولیس و تیم ملی ایران نیز به چشم می خورد. امروز و با گذشت بیش از 30 سال از آن تاریخ، اسنادی از نشریه مذکور وجود ندارد اما کسانی که وجود مقاله مذکور را تأیید می کنند، موفقیت بازیکن در به ثمر رساندن بیش از 50% گل هایش با ضربات سر و صد البته صاحب سبک بودن را دلایل انتخاب این نشریه می دانند. حالا و بعد از فوت همایون بهزادی، مرور این اسامی خالی از لطف نیست:

جو جردن (اسکاتلند – 185 سانتی متر)
در جمع این 5 نفر، جردن کمی متفاوت از سایرین است. اوج دوران بازیگری او در دهه 1970 و در تیم های لیدز یونایتد و منچستر یونایتد بود و پس از آن در سال های پایانی راهی فوتبال ایتالیا و باشگاه های میلان و ورونا شد. بر خلاف 4 نفر دیگر که گل های پر شماری با ضربات سر به ثمر رساندند، جردن بیشتر به دلیل سرزنی های شجاعانه و بازی سازی با سر شهرت داشت. او به دلیل همین شجاعت تقریبا اکثر دندان های جلوی فک بالاییش را از دست داده بود. آمار گلزنی جردن در تیم ملی هر 5 بازی یک گل و در باشگاهی هر 4 بازی یک گل بود.

اووه زیلر (آلمان – 169 سانتی متر)
زیلر با 169 سانتی متر، یکی از کوتاه قامت ترین مهاجمان عصر خودش بود اما با استفاده از قدرت زمان سنجی و تخمین های درست، همواره ارسال های بازیکنانی مانند هلموت هالر و وولفگانگ وبر را تبدیل به گل می کرد. زیلر در تمام دوران بازیگریش در هامبورگ حضور داشت و با زدن 444 گل در 519 بازی (0.86 گل در هر مسابقه)، آمار خارق العاده ای خلق کرد. قامت کوتاه و به طبع فاصله کم مغز تا اندام های بدن، سرعت انتقال فوق العاده ای به زیلر داده بود و او روی ضربات سر شیرجه ای تقریبا در تاریخ فوتبال بی نظیر بود.

شاندور کوچیش (مجارستان – 177 سانتی متر)
کوچیش همراه با پوشکاش، هیده گوتی و ژیبور، از اعضای تیم رویایی مجارستان در اوایل دهه 1950 بودند. او به واسطه گردن بسیار بلند و کشیده، همواره ضربات سر پر قدرتی روانه دروازه حریف می کرد. کوچیش چهارمین گلزن برتر تاریخ فوتبال ملی با 75 گل است و در 145 بازی برای تیم هانود (ارتش) مجارستان موفق به زدن 153 گل شد. تعدد گل های کوچیش با ضربات سر، غیر از بلندی گردن تا حد زیادی مدیون جاگیری های خوب بود. او در سال های پایانی فوتبالش به بارسلونا رفت تا اسپانیایی ها هم با اصول سرزنی آشنا شوند!

دنیس لاو (اسکاتلند – 175 سانتی متر)
هر چند فهرست 5 نفره برترین سرزنان، رتبه بندی نداشت اما سطح کاری لاو از 4 نفر دیگر بالاتر بود. لاو به اندازه جردن بلند نبود، گردن کوچیش را نداشت و سرعت انتقالش هم در سطح زیلر نبود اما خیلی راحت ضربات سرش به چارچوب می نشست. لاو، دومین گلزن برتر تاریخ منچستر یونایتد است و برای تیم ملی اسکاتلند هم 30 بار گلزنی کرده. پرش های درجای بلند او، مهم ترین امتیازش در زمان سرزنی بود که در غیر این صورت لاو در مواجهه با مدافعینی که بعضا 20 سانتی متر از او بلند تر بودند، با مشکل مواجه می شد.

همایون بهزادی (ایران – 176 سانتی متر)
در صفحات دیگر این نشریه، درباره خصوصیات بهزادی بیشتر نگاشته شده اما او در مقایسه با جو جردن، بازی با پای بهتری داشت، پرش های بلندش بی شباهت به دنیس لاو نبود، غیر از برخی مسائل غیر فوتبالی، به شاندور کوچیش هم شباهت چندانی نداشت و گردن کوتاه بهزادی در نقطه مقابل گردن باسق ستاره مجارها قرار می گرفت و در انتها اینکه در مقایسه با اووه زیلر که در 4 جام جهانی گل زده، بهزادی شاید سابقه بازی زیادی مقابل رقبای بزرگ نداشته. با این حال قهرمانی ایران با گلزنی بهزادی قهرمان جام ملت های آسیا شده اما هیچ یک از گل های زیلر، قهرمانی اروپا یا جام جهانی را برای قدرت آن روزهای فوتبال اروپا به ارمغان نیاورد.


مهدی احمدی / تماشاگران امروز
۱ ۲  
آی اسپورت
2016-01-29 14:58:57
نظر دهید

۲ نظر
-
جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴، ۱۵:۱۵
خدایش بیامرزد
۱
-
جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۳۲
منم طبق یک نشریه ی لهستانی, جزو سه بازیگر برتر تاریخ هستم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر