فهرست
یادداشت: بارسا – اتلتی؛ سرنوشتی که به هم گره خورده
یادداشت: بارسا – اتلتی؛ سرنوشتی که به هم گره خورده

یادداشت: بارسا – اتلتی؛ سرنوشتی که به هم گره خورده

سید لو
 
در بیش از 150 بازی تنها 5 بار جدالِ بارسا و اتلتی با تساویِ بدونِ گل به پایان رسیده است. این بازی همیشه پر گل بوده و پر امتیاز، البته برایِ رئالِ مادرید. یادِ بازیِ 4-3 در در فصلِ 1993-1994 می‌افتیم و یاد آن بازیِ عجیبِ کوپا دل ری در ژانویه‎‌یِ 1997، وقتی پانتیچ 4 گل در نوکمپ زد، اما اتلتی بازهم بازنده بود. بارسا نیمه‌یِ اول را 3-0 عقب افتاد و در نیمه‎‌یِ دوم به بازی بازگشت و در نهایت 5-4 برنده شد. وقتی بعد از بازی از بابی رابسون، مربیِ وقتِ بارسا، پرسیدند چی شد، جواب داد: «فقط خدا میدونه! تاحالا همچین چیزی ندیده بودم!» این را مردی گفت که همه چیز را در فوتبال دیده بود.
هر فصل همه منتظرِ بازیِ بارسا و اتلتی بودند، به خصوص رئالِ مادرید. اتلتی هیچ علاقه‌یِ خاصی به رئال نداشت اما انگار دستِ خودش نبود و هر فصل به رقیبِ همشهری‌اش کمک می‌کرد. در حالی که اتلتی در 25 بازی از 1999 تا 2013 موفق نشده بود رئال را شکست دهد، همیشه برایِ بارسا دردسرساز بود، به خصوص وقتی فرناندو تورس پا به نوکمپ می‌گذاشت. رئیسِ باشگاهِ اتلتیکو مادرید، انریکه سرزو، یک بار در این باره گفت: «ما هر فصل 9 امتیاز به رئال میدیم. 6 امتیازی که خودمون بهشون میبازیم و 3 امتیازی که از بارسا میگیریم.» اما حالا دیگر داستان فرق کرده است. بازیِ بارسا مقابلِ اتلتی تنها جدالی جذاب نیست، بلکه مهمترین بازیِ فصلِ لا لیگاست.
این بازی همیشه داستان‌هایِ جذابی هم با خودش داشته است. امسال هم استثنایی در کار نیست: آخرین بازیِ فرناندو تورس در نوکمپ (احتمالا)، رویاروییِ سوارز و گودین در جدالی تمام اروگوئه‌ای و قرار گرفتنِ آردا توران مقابلِ تیمِ سابقش. "ال نینیو" (بچه) که یک ماهِ دیگر 32 سالش می‌شود، 19 بازی است که رویِ 99 گل برایِ اتلتی مانده است. با توجه به محرومیتِ اتلتی از خریدِ بازیکنِ جدید در یک سالِ آینده و تاییدِ دیگو سیئونه که باشگاه قرار نیست قراردادِ تورس را در ژانویه دائمی کند، وقتی تابستان از راه برسد و تورس بازیکنِ آزاد شود، اتلتی نمی‌تواند ازش استفاده کند. برایِ همین است که اگر تورس آماده‎‌یِ بازی باشد، می‌تواند برایِ آخرین بار با پیراهنِ اتلتی در نوکمپ بازی کند و چه بازی‌ای بهتر از این برایِ زدنِ صدمین گل؟
از سویِ دیگر لوئیس سوارز که بالاخره با تمام شدنِ محرومیتِ حضورش در بازی‌هایِ ملی، در ماهِ مارچ دوباره می‌تواند کنارِ دیگو گودین در تیمِ ملیِ اروگوئه بازی کند، امروز باید مقابلِ گودین و البته خیمنز بازی کند. بازیِ قبلی این سه مقابلِ هم نشان داد که هیچ رحمی در کار نیست و باید منتظرِ نود دقیقه جنگِ فیزیکی و لفظی باشیم. اما جنگِ این سه اروگوئه‌ای تنها جنگِ بازیِ امروز نیست. آردا توران که در 4 سال حضورش در اتلتی تقریبا همه‌یِ جام‌ها را برد و بدل به یکی از محبوب‌ترین بازیکنانِ ویسنته کالدرون شد، حالا با پیراهنِ بارسلونا مقابلِ اتلتی به میدان می‌رود. گرچه آردا گفته هرگز علاقه‌اش به اتلتی از بین نمی‌رود، این علاقه دیگر متقابل نیست. آردا بهتر از هرکسی می‌داند که باید منتظر لگدهایِ پیاپیِ هم‎‌تیمی‎‌هایِ سابقش باشد، کاری که خودش اعتراف به انجامش مقابلِ مسی کرده است.
اما جدا از این جدال‌هایِ انفرادی، داستانِ تیم‌هایِ بارسا و اتلتی هم در دو سالِ اخیر به شکلی دراماتیک به هم گره خورده است. اتلتی قهرمانیِ فصلِ 2013-2014 را در نوکمپ جشن گرفت و درست 365 روز بعد، بارسا قهرمانی را در کالدرون جشن گرفت. اما شاید حتی مهمتر از این بازی در ماهِ می، دیدار دو تیم در یازدهمِ ژانویه‌یِ 2015 بود که بزنگاهِ تاریخیِ بارسا و لوئیز انریکه را رقم زد. بارسا در حالی پای به این بازی گذاشت که در بحرانِ شدیدی به سر می‌برد. تیمِ انریکه یک هفته‌یِ قبل در سن سباستین 1-0 باخته بود، لیونل مسی، بزرگترین بازیکنِ تاریخِ باشگاه از وضعیتِ تیم ناراضی بود، مدیرِ ورزشیِ باشگاه اخراج شده بود و تقریبا همه منتظرِ اخراجِ لوئیز انریکه بودند. در بهترین حالت تنها شانسِ انریکه این بود که تا آخرِ فصل در نوکمپ باقی بماند. اما لوئیز انریکه هنوز مربیِ بارساست، با این تیم سه‌گانه برده، قهرمانِ جهان شده و حالا دنبالِ یک سه‌گانه‌یِ دیگر است. همه چیز از بازی با اتلتی شروع شد.
عکسِ معروفی که به "تِرِس آمیگوس" (سه رفیق) معروف شد، تولدِ مثلثِ مرگبارِ خطِ حمله‌یِ بارسا بود. مسی، سوارز و نیمار که هر سه در این بازی گل زدند، وقتی دست در گردنِ هم انداختند و شادی کردند، برایِ اولین بار نشان دادند اتفاقی ویژه در راه است. اما حتی بعد از این پیروزی وقتی از انریکه پرسیدند که بحران به پایان رسیده گفت: «نه. اگه دوباره ببازیم، دوباره بحران از راه میرسه.» اما بارسا در ادامه‌یِ فصل خیلی نباخت. شاگردانِ انریکه بعد از این بازی 6 بار پشتِ سرِ هم بردند، یک بار باختند، 6 بار دیگر بردند، 1 مساوی دادند و 6 بار دیگرِ هم بردند تا قهرمانِ لا لیگا شوند. بعد از این قهرمانی، قهرمانیِ کوپا دل ری و البته چمپیونز لیگ هم از راه رسید. تمامِ این افتخارات در شرایطی به دست آمد که اگر "رفقایِ خوبِ" کاتالان مقابلِ اتلتی گل نمی‌زدند، اصلا لوئیز انریکه‌ای دیگر رویِ نیمکتشان باقی نمی‌ماند. همه چیز از بازی با اتلتی شروع شد...
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-30 11:59:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر