فهرست
یادداشت: میلان و اینتر در آینه
یادداشت: میلان و اینتر در آینه

یادداشت: میلان و اینتر در آینه

جیمز هورن‌کاسل
 
هفته‌یِ پیش میلان در نیمه‌نهاییِ کوپا ایتالیا با پنالتیِ ماریو بالوتلی 1-0 آلساندریا را برد، تیمی از دسته‌یِ سوم که قیمتِ کلِ بازیکنانش یک ششمِ قیمت کارلوس باکا است. این پیروزی هیچ خوشحالی‌ای برایِ هودارانِ روسونری نداشت و حتی انتقادات از تیمِ سینیسا میهایلوویچ را هم بالاتر برد. اینتر هم در دیگر بازیِ نیمه‌نهایی 3-0 به یوونتوس باخت تا تقریبا حضورش در فینال غیرممکن شود، و البته مانچینی به این نتیجه برسد که در لیگ هم دیگر توانِ مقابله و رقابت با بیانکونریِ اوج گرفته را ندارد.
بازیِ امشب از جهتی بازی‌ایست که شاید هیچکدام از تیم‌هایِ میلان علاقه‌ای به برگزاریش نداشته باشند، چون فقط فشار را رویشان بالاتر می‌برد. اما از جهتی دیگر، دربیِ مادونینا شاید دقیقا چیزی باشد که روسونری و نراتزوی بهش احتیاج دارند، لحظه‎‌ای که ایمان و اعتماد دوباره بازمی‌گردد و نقطه‌یِ عطفی برایِ فصل می‌شود. اینتر برایِ رسیدن به اسکودتو، و یا در بدترین حالت کسبِ سهمیه‎‌یِ چمپیونز لیگ باید میلان را شکست بدهد، و میلان برایِ رسیدن به یوروپا لیگ نیازی حیاتی به سه امتیازِ بازی دارد. باخت برایِ هرکدام از دو تیم می‌تواند تبعاتِ فاجعه‌باری داشته باشد. فقط کافیست به جوی که دورِ بازی جریان پیدا کرده نگاه کنیم تا به حساسیتش پی ببریم.
میلان و اینتر امشب در حالی مقابلِ هم قرار می‌گیرند که رقبایشان هفته‌ای ساده را پیش رو دارند. رم دیشب مقابلِ فروزینونه بالاخره اولین پیروزی‌اش با لوچانو اسپالتی را کسب کرد. امشب ناپولی که این فصل باختِ خانگی ندارد مقابلِ امپولیِ رده‌یِ هشتمی قرار می‌گیرد، یوونتوس با کیوو بازی می‌کند و همه انتظار دارند که به رکوردِ 12 پیروزیِ متوالی‌اش در لیگ برسد. فیورنتینا هم با جنوایِ قعرنشین بازی می‌کند. برایِ همین از دست دادنِ امتیاز در این بازی ضررِ بزرگی به دو تیمِ میلانی خواهد زد. خودِ این داستان انگیزه‌ای مضاعف برایِ رقبایِ قدیمی ایجاد کرده است. اگر میلان، اینتر را ببرد و بقیه‌یِ رقبا پیروز شوند، اینتر 9 امتیاز با صدر فاصله خواهد گرفت. اما اگر اینتر، میلان را ببرد، 11 امتیاز با رقیبِ همشهری‌اش در جدول فاصله خواهد گرفت و آنوقت تنها شانسِ منطقیِ میلان برایِ کسبِ سهمیه‌یِ یوروپا لیگ بردنِ یوونتوس در فینالِ کوپا ایتالیا است. یا اینکه رم به روندِ نزولی‌اش ادامه دهد و وضعیتش بدتر شود، که با توجه به مربیِ جدید و آمدن استیون الشراوی خیلی محتمل نیست.
اما با وجودِ فاصله‌ای که دو تیم در جدول باهم دارند، وضعیتِ اینتر و میلان این فصل شبیه به آینه‌ای از هم بوده است. هر دو تیم در تابستان نزدیکِ 90 میلیون یورو خرج کردند. اما فصل برایشان به شکلی کاملا متفاوت شروع شد. اینتر 5 بازیِ اولش را برد تا بهترین شروعش در سریِ آ از سالِ 1966 بدین سو داشته باشد و میلان هفته‌یِ اول در فلورانس باخت و دو هفته‎‌یِ بعد هم در دربی مادونینا به اینتر باخت تا تمامِ شور و ذوق و امیدی که هوادرانش داشتند، در همان ابتدا از بین برود. با این حال و با وجودِ تفاوت در نتایج، نمایشِ دو تیم فرقِ زیادی باهم نداشت. اینتر آتالانتایِ 10 نفره را در دقیقه‌یِ 92 شکست داد و کارپی تازه به سریِ آ آمده را با پنالتیِ دقیقه‌یِ 89 برد. تیمِ مانچینی حتی لایقِ پیروزیِ در دربی هم نبود. تمامِ این بازی‌ها نشانی از شک و تردید در موردِ اینتر داشت. در واقع اگر فصل بعد از پایانِ شروعِ خوبِ اینتر و شکستِ 4-1 مقابلِ فیورنتینا آغاز می‌شد، اینتر حالا در جدول ششم بود، 15 امتیاز کمتر از ناپولی و تنها 2 امتیاز بیشتر از میلان داشت.
میلان و اینتر مشکلاتِ مشابهی دارند. هر دو تیم دو دروازه‌بانِ خوب دارند: جی جی دوناروما و سمیر هندانوویچ. هر دو تیم دو مهاجمِ درجه یک دارند: مائورو ایکاردی، آقایِ گلِ مشترکِ فصلِ پیشِ سریِ آ و کارلوس باکا که دو فصلِ پیاپی با سویا قهرمانِ یوروپا لیگ شد. اما بینِ این دو خط، شاید جدا از وینگرها، بقیه بازیکنانی کاملا معمولی هستند. برایِ رفعِ این مشکل امیدِ اینتر و میلان به هافبک‌هایِ جدیدی بود که خریدند: جفری کوندوگبیا (31 میلیون یورو) و آندره‌آ برتولاچی (20 میلیون یورو). اما هیچکدام تا اینجایِ فصل ارزشی که باید را برایِ تیم‌هایِ جدیدشان نداشته‌اند. دو تیم پر از کارگر هستند و خالی از هنرمند. برایِ همین است که موقعیت‌هایِ گلی که می‌سازند زیاد نیست. این مسئله باعث بالا رفتنِ فشار رویِ مدافعین هم می‌شود. هر چه زمانِ بیشتری از بازی بگذرد و مهاجمین موفق نشوند کارِ رقیب را تمام کنند، احتمالِ یک اشتباهِ مرگ‌آور و سرنوشت‌ساز از سویِ مدافعین بیشتر می‌شود. تفاوتِ دو تیم در خطِ حمله چندان نیست. میلان تا اینجایِ فصل 29 گل داشته و اینتر 26 گل. اما نکته‌ای که همچنان اینتر را امیدوارتر می‌کند خطِ دفاعی‌اش است که 11 گل کمتر از میلان خورده و هنوز بهترین خطِ دفاعیِ لیگ است.
تمامِ این شرایط است که از امشب شبی حیاتی برایِ دو تیمِ میلانی ساخته است. پیروزی در دربیِ مادونینا و البته ساعاتِ آخرِ ترنسفرِ ژانویه می‌تواند سرنوشتِ فصل برایِ نراتزوری و روسونری را تغییر دهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-01-31 11:32:13
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر