فهرست
گزارش: یادی از جذاب‌ترین "ددلاین دی"ِ ژانویه
گزارش: یادی از جذاب‌ترین "ددلاین دی"ِ ژانویه

گزارش: یادی از جذاب‌ترین "ددلاین دی"ِ ژانویه

آی‌اسپورت – در ژانویه‌یِ 2011، چلسی، مدافعِ عنوانِ قهرمانیِ لیگِ برتر با 10 امتیاز کمتر از منچستر یونایتدِ صدرنشین در رده‌یِ چهارم قرار داشت. وضعیت لیورپول اما از چلسی هم بدتر بود و قرمزهایِ مرسی ساید به رده‌یِ هفتمِ جدول رسیده بودند. با این وجود جوِ مثبتی در آنفیلد حس می‌شد. "گروهِ ورزشیِ فِنوِی" باشگاه را از تام هیکس و جرج جیلت خریده بودند و اسطوره‌ای به نامِ کنی دالگلیش رهبریِ تیمِ سابقش را به عهده گرفته بود. اما این جو وقتی به هم خورد که خبر رسید چلسی دنبالِ خریدِ فرناندو تورس است و بدتر از آن اینکه خودِ تورس هم تصمیم گرفته بود به استمفورد بریج نقلِ مکان کند. "ال نینیو" روزِ بیست و هشتمِ ژانویه درخواستِ رسمی برایِ ترنسفرش را به باشگاه اعلام کرد.
لیورپول همانطور که انتظار می‌رفت مقابلِ چنین درخواستی مقاومت کرد، اما در نهایت، اولِ فوریه‌یِ 2011 ساعتِ هفت و نیمِ عصر به صورتِ رسمی اعلام کرد که با فروشِ تورس به چلسی موافقت کرده است. دلیلِ اینکه این ترنسفر به ساعاتِ آخرِ "ددلاین دی" کشید این بود که تیمِ دیگری هم واردِ معادله شده بود. لیورپول پیش از اعلامِ تصمیمِ تورس برایِ ترکِ آنفیلد به خریدِ لوئیس سوارز از آژاکس خیلی نزدیک شده بود. اما دالگلیش به مهاجمِ جوانِ اروگوئه‌ای اعتماد کامل نداشت و حاضر نبود ریسک از دست دادنِ بهترین مهاجمش (و یکی از بهترین مهاجمانِ اروپا در آن دوران) را بدونِ خریدِ یک مهاجمِ دیگر، یک مهاجمِ "لیگِ برتری" بپذیرد.
هدفِ لیورپول اندی کارولِ نیوکاسل بود. مهاجمِ تنومندِ نیوکاسل در اولین فصلِ حضورش در لیگِ برتر تا نیم فصل 11 گل زده بود و برایِ همین دالگلیش او را گزینه‌ای مناسب برایِ جایگزینیِ تورس می‌دانست. اما لیورپول می‌خواست از مجموعِ این نقل و انتقالات 15 میلیون پوند هم سود کند و اینجا بود که مشکلِ بینِ آن‌ها و نیوکاسل و چلسی پیش آمد. در نهایت لیورپول که می‌دانست دیگر راهی برایِ حفظِ تورس ندارد و رفتنِ او به چلسی را اعلام کرده بود، تنها دقایقی مانده به ساعتِ 11 شب (آخرین فرصتِ ترنسفر) با 35 میلیون پوندی که نیوکاسل می‌خواست موافقت کرد و اندی کارول بدل به گرانترین بازیکنِ تاریخِ باشگاه شد. دو ساعتِ قبلش هم قراردادِ لوئیس سوارز به مبلغِ 22.7 میلیون پوند قطعی شده بود. حالا این حس در آنفیلد جریان داشت: کارول و سوارز، کیگان و توشاکِ جدید.
حال و هوایِ استمفورد بریج در مقایسه با آنفیلد البته ساکت‌تر و مرموزتر بود. حتی وقتی ساعتِ 11 شب هم گذشت هیچ خبری از خریدِ تورس از سویِ باشگاه اعلام نشد. تا اینکه بالاخره 20 دقیقه بعد از بسته شدنِ پنجره، چلسی اعلام کرد که دو خریدِ گرانقیمت در ژانویه داشته است: داوید لوئیز (26.5 میلیون پوند از بنفکیا) و فرناندو تورس (50 میلیون پوند از لیورپول). در مجموع در روزِ اولِ فوریه‌یِ 2011 چلسی و لیورپول 107.7 میلیون پوند برایِ سه مهاجم خرج کردند.
یک هفته‌یِ بعد دورنمایی از سرنوشت این سه مهاجم را دیدیم. سوارز در اولین بازیِ خودش برایِ لیورپول مقابلِ استوک گل زد، تورس موفق نشد در ترکیبِ چلسی جا بیفتد و تاثیرِ خیلی کمی در بازی گذاشت و کارول به خاطرِ مصدومیت نیمکت‌نشین شد. حالا اول فوریه‎‌یِ 2016 هستیم، سوارز کنارِ نیمار و مسی مرگبارترین خطِ حمله‌یِ تاریخِ فوتبال را در نوکمپ تشکیل داده، تورس آخرین فصلش در اولین تیمش، اتلتیکو مادرید، را تجربه می‌کند و کارول مهاجمِ ذخیره‌یِ وستهام است. سرنوشتِ این سه مهاجم به هیچ وجه یکسان نبود، اما آیا "ددلاین دی"ِ ژانویه‌یِ 2016 قادر است شباهتی به ژانویه‌یِ 2011 پیدا کند؟ بعید است. مگر اینکه اتفاقی خیلی خاصی بیفتد...
 
     
آی اسپورت
2016-02-01 11:53:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر