فهرست
ویژه: رفتارهای اخیر کفاشیان؛ تند و تیز، شبیه پرخاش
ویژه: رفتارهای اخیر کفاشیان؛ تند و تیز، شبیه پرخاش

ویژه: رفتارهای اخیر کفاشیان؛ تند و تیز، شبیه پرخاش

آی اسپورت - اگر اهل دنبال کردن بحث‌های مدیریتی فوتبال هم نباشید، قطعا این‌ روزها وقتی سری به رسانه‌های ورزشی بزنید، متوجه اختلافات دامنه‌دار رئیس فدراسیون فوتبال با قشرهای مختلفی که درباره فوتبال نظر می‌دهند، می‌شوید. این ماجرا در یک ماه گذشته با توجه به نزدیک شدن به پایان دوره ٤ساله کفاشیان به اوج خود رسیده تا جایی که رئیس همیشه خندان هم دیگر خیلی لبخند بر لب ندارد و در پاسخ به مسائل مختلف درباره مجموعه تحت امرش موضع کاملا مخالف و بعضا پرخاشگرانه اتخاذ می‌کند. در ادامه به موضوع‌هایی که باعث بروز چنین رفتارهایی از سوی کفاشیان شده، اشاره شده است.
انتخاب سرپرست برای فدراسیون بعد از تصویب به تعویق افتادن انتخابات در مجمع فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و خیلی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند باید بعد از تاریخ ١٥ اسفندماه تا زمان برگزاری انتخابات برای فدراسیون یک سرپرست به جز کفاشیان منصوب شود. کفاشیان اما بارها به صورت علنی مقابل تصمیم وزارتخانه ایستادگی کرده و در آخرین اظهارنظرش نیز اعلام کرده تا زمان انتخابات کسی نمی‌تواند جای او را بگیرد.
حمایت از شیخ سلمان بعد از این‌که علی کفاشیان توانست با رایزنی‌های فراوان به‌عنوان نایب‌رئیس AFC در بخش آسیای مرکزی انتخاب شود، موضع کاملا حمایتی را در قبال رئیس بحرینی کنفدراسیون آسیا در پیش گرفت. برخی اتهامات سیاسی به شیخ سلمان و حمایت او از عربستان در ماجرای اختلاف با ایران، باعث شد اکثر اهالی فوتبال مواضعی مخالف رئیس AFC را در انتخابات فیفا داشته باشند اما کفاشیان با قاطعیت اعلام کرده در انتخابات فیفا از رئیس بحرینی  حمایت می‌کند.
شکست در برابر عربستان تصمیم AFC مبنی بر بازی نمایندگان ایران و عربستان در یک کشور بی‌طرف باعث شد تا همگان فدراسیون کشورمان را در مقابله با جوسازی عربستانی‌ها ناکام بدانند اما رئیس فدراسیون فوتبال که اخیرا به همین منظور به قطر سفر کرده بود همچنان معتقد است اقدامات خوبی در این پرونده از سوی ایران صورت گرفته و به هیچ عنوان نمی‌توان فدراسیون کشورمان را بازنده دانست.
فساد در فوتبال گزارش مفصل کمیسیون اصل ٩٠ مجلس مبنی بر وجود فساد در فوتبال که اکثر بندهای آن به دوره حضور کفاشیان در فدراسیون برمی‌گشت، باعث نشد تا رئیس فدراسیون حتی یکی از این موارد را بپذیرد. او در مصاحبه تلویزیونی که بعد از قرائت گزارش فساد در فوتبال در صحن علنی مجلس انجام داد، خیلی راحت اعلام کرد هیچ فسادی در فوتبال نیست و بهتر است قوه قضائیه با متخلفان برخورد کند. این درحالی است که حتی موافقان کفاشیان نیز برخی از بندهای این گزارش را تایید کردند.
جنگ با صدا و سیما شکایت از صداوسیما مصوبه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در دی‌ماه بود. بعد از ٢‌سال رایزنی با مسئولان صداوسیما درنهایت توافقی حاصل نشد و تصمیم به شکایت از این سازمان نیز باعث ممنوع‌التصویری موقت کفاشیان شد. البته این موضوع با واکنش فوتبالی‌ها همراه بود که پشت آقای رئیس ایستادند، اگرچه به نظر برای تنها کسی که این موضوع اهمیتی نداشت، خود کفاشیان بود.
سفر کی‌روش به قطر می‌شد پیش‌بینی کرد که سفر سرمربی پرتغالی تیم‌ملی بزرگسالان به قطر برای همراهی تیم امید نه‌تنها نفعی برای فوتبال ایران ندارد، بلکه صرفا باعث ایجاد حاشیه می‌شود اما کفاشیان، کی‌روش را مجبور به ترک پرتغال و حضور در قطر کرد تا همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، خبری از تعامل میان او و کادر فنی تیم امید نباشد.
تمدید قرارداد با آل‌اشپورت چند سالی است که شرکت آل‌اشپورت به‌عنوان اسپانسر البسه تیم‌های ملی فعالیت می‌کند. دیگر هر نوع عیبی که بگویید به این نوع لباس‌ها  گرفته شده و بارها بازیکنان و کادر فنی از کیفیت پایین آن انتقاد کردند. درحالی‌که انتظار می‌رفت قرارداد البسه تیم‌ملی با شرکت معتبری امضا شود، کفاشیان از تمدید قرارداد ٣ ساله فدراسیون با آل اشپورت خبر داد تا مشخص شود که او توجهی به انتقادات ندارد.
پایان ماموریت خاکپور ماجرای اختلاف خاکپور و کفاشیان از مدت‌ها قبل آغاز شده بود و فدراسیون با وجود اصرار اهالی فوتبال درنهایت قراردادی با سرمربی تیم امید امضا نکرد. جالب این‌جا بود که بعد از حذف تیم امید نیز اکثر کارشناسان از نحوه بازی این تیم تعریف و تمجید کردند و حتی رئیس کمیته فنی فدراسیون نیز خواهان تمدید قرارداد خاکپور شد اما کفاشیان در مخالفتی دیگر اعلام کرد ماموریت این کادر فنی به پایان رسیده و اعضای جدید بعد از انتخابات مشخص می‌شوند.
موضع مخالف کفاشیان طبیعی است بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال درباره مواضع مخالف کفاشیان با اهالی فوتبال می‌گوید: «کسی نمی‌داند که در ذهن کفاشیان چه می‌گذرد اما او هم قطعا برنامه‌هایی را دنبال و براساس آن رفتار می‌کند. در بحث انتخابات و اختلافی که با وزارتخانه وجود دارد، باید طبق اساسنامه عمل کرد چون یک مورد اشتباه می‌تواند به قیمت تعلیق فوتبال ایران تمام شود. از نظر من موضوع مهم و کلیدی که بعد از چند‌سال کار توسط کمیسیون اصل ٩٠ اعلام شده، گزارش فساد در فوتبال است.» او صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «تمام اهالی فوتبال منتظر اقدامات قوه قضائیه هستند تا مشخص شود چه کسانی این همه تخلف انجام دادند و به ضرر فوتبال کار کردند. در این‌که مدیریت فوتبال کشورمان یک‌سری مشکلات دارد، شکی نیست اما باید صبور بود و دید که قوه قضائیه چطور با این پرونده برخورد می‌کند. این‌که کفاشیان می‌گوید گزارش فساد درست نیست، طبیعی است چون هیچ‌کس تخلف خودش را قبول نمی‌کند.»
کمی تعامل هم بد نیست آخرین اظهار نظر علی کفاشیان نشان می‌دهد که خودش نیز خیلی فضا را برای ادامه کارش مساعد نمی‌بیند:  «قبلا گفته بودم که قطعا در انتخابات شرکت می‌کنم اما اکنون برای این کار تردید دارم.» این‌که چرا آقای رئیس با این وضع با همه ارکان ورزش ساز مخالف می‌زند و اهل تعامل هم نیست را فقط خودش باید جواب بدهد. به‌هرحال شرایط طوری است که کفاشیان یک‌تنه در برابر مخالفانش ایستادگی کرده اما خودش هم خوب می‌داند در صورت انتخاب برای دوره بعدی کار کردن در این شرایط دشوار و شاید غیرممکن باشد.

منبع: روزنامه شهروند
     
آی اسپورت
2016-02-01 12:10:07
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر