فهرست
آنالیز: بهترین خریدهایِ "ددلاین دی"ِ تاریخِ لیگِ برتر
آنالیز: بهترین خریدهایِ "ددلاین دی"ِ تاریخِ لیگِ برتر

آنالیز: بهترین خریدهایِ "ددلاین دی"ِ تاریخِ لیگِ برتر

جک باتلند (2013، برمینگهام به استوک، 4 میلیون پوند)
 
جک باتلند در آخرین روزِ پنجره‌یِ ژانویه‌یِ 2013 از برمینگهام به استوک پیوست، درست همان روزی که برایِ اولین بار از سویِ روی هاجسون به تیمِ ملیِ انگلیس هم دعوت شد. اما باتلند که از همان ابتدا از او به عنوانِ آینده‌یِ دروازه‌یِ "سه شیرها" یاد می‌شد، موفق نشد در ابتدا جایِ ازمیر بگوویچ را به عنوانِ شماره‌یِ یکِ استوک بگیرد و مجبور شد به شکلِ قرضی برایِ لیدز و داربی و بارنزلی بازی کند تا بالاخره با انتقالِ بگوویچ به چلسی، بدل به سنگربانِ اولِ مارک هیوز شود. باتلند این فصل یکی از ستاره‌هایِ لیگِ برتر بوده و حالا خطری کاملا جدی برایِ جو هارت درونِ دروازه‌یِ تیم ملیِ انگلیس به حساب می‌آید، البته برایِ بعد از یورو 2016 .
 
مایکل داوسون (2005، ناتینگهام فارست به تاتنهام، 4 میلیون پوند)
 
بعد از لدلی کینگ، مایکل داوسون بدونِ شک بهترین مدافعِ قرنِ بیست و یکمِ اسپرز بود. داوسون از نه سال و نیم برایِ سفیدهایِ شمالِ لندن بازی کرد (در مجموع 324 بازی)، و با تاتنهام لیگ کاپِ 2008 را برد و در فصلی که تاتنهام برایِ اولین بار سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ را کسب کرد (2009-2010)، به عنوانِ بازیکنِ سالِ باشگاه انتخاب شد.
 
جان استونز (2013، بارنزلی به اورتون، 3 میلیون پوند)
 
استونز یکی از جذاب‌ترین و مستعدترین مدافعینِ میانیِ حالِ حاضرِ فوتبالِ اروپاست. مورینیو این تابستان حاضر بود تا 40 میلیون پوند هم برایِ جذبِ او از اورتون بپردازد و این مدافعِ تنها 21 ساله را به استمفورد بریج ببرد. اما استونز همچنان در گودیسون پارک باقیست، و البته بعید است اورتون این تابستان دیگر قادر به حفظِ او باشد. درخششِ احتمالیِ استونز در یورو 2016 البته می‌تواند سودِ بسیار بالای از نظری مالی برایِ آبی‌هایِ مرسی ساید داشته باشد. استونز با وجودِ سنِ پایین‌اش همین حالا قدرتِ رهبریِ بالایی دارد، نکته‌ای که همه را به یادِ جان تری می‌اندازد، و قدرتِ بازی با توپش هم مدام با ریو فردیناند مقایسه می‌شود. در کل استونز، کنارِ اسمالینگِ یونایتد می‌تواند چند سالی خطِ دفاعیِ انگلیس را بیمه کنند.
 
خاویر ماسچرانو (2007، از وستهام به لیورپول، قرضی)
 
داستانِ قراردادِ ماسچرانو با لیورپول داستانِ بسیار پیچیده‌ای بود. اما بالاخره بعد از کش و قوس‌هایِ بسیار یک دورانِ قرضیِ 18 ماهه از سویِ فیفا و بعدا لیگِ برتر تصویب شد و بعد در فوریه‌یِ 2008 این قرارداد دائمی شد. اما ماسچرانو ارزشِ همه‎‌یِ این سر و صداها و دردسرها را داشت. رافا بنیتز با قرار دادنِ هافبکِ ریزنقشِ آرژانتینی کنارِ ژابی آلونسو و استیون جرارد، یکی از بهترین خطِ میانی‌هایِ فوتبال اروپا را ساخت. ماسچرانو در فینالِ چمپیونز لیگِ 2007 که با شکست 2-1 لیورپول مقابلِ میلان به پایان رسید، به عنوانِ بهترین بازیکنِ زمین انتخاب شد. ماسچرانو فصلِ 2008-2009 هم فوق‌العاده بود و نقشی حیاتی برایِ لیورپولی داشت که کلا 2 بازی در لیگ باخت اما بازهم از پسِ یونایتد برنیامد و نهایتا دوم شد. ماسچرانو سالِ 2010 با مبلغِ 18 میلیون پوند راهیِ بارسلونا شد و هنوز هم یکی از مهره‌هایِ کلیدیِ این تیم به حساب می‌آید.
 
دلی علی (2015، از ام.کی. دانز به تاتنهام، 5 میلیون پوند)
 
تنها یک سال از پیوستنِ دلی علی به تاتنهام می‌گذرد. تازه در نظر بگیرید که علی بلافاصله بعد از اینکه به تاتنهام فروخته شد، قرضی به دانز تا پایانِ فصل بازگشت. پس چرا بازیکنِ 19 ساله‌ای که فقط یک نیم فصل در لیگِ برتر بازی کرده واردِ لیستِ ما شده؟ چون فوق‌العاده بوده است، فرایِ انتظار و غیرِ قابلِ پیش‌بینی. البته اگر لیگِ یکِ فصلِ 2014-2015 را دنبال می‌کردید شاید درخششِ علی در لیگِ برتر اینقدر هم متعجبتان نمی‌کرد. هافبکِ حالِ حاضرِ تیم ملی انگلیس و تاتنهام در این فصل 16 گل برایِ دانز زد و عاملِ اصلیِ صعودِ مستقیمِ این تیم به چمپیونشیپ بود. علی این فصل هم سورپریزِ اولِ لیگِ برتر بوده، با 6 گلی که تا اینجا برایِ تاتنهام زده و گلی که در اولین بازیِ ملی‌اش برایِ انگلیس مقابلِ فرانسه زد. مقایسه‌ها از همین حالا شروع شده. جراردِ جدید؟ لمپاردِ جدید؟ حتی فراتر از این دو، پل گسکوینِ جدید؟ اما حقیقت این است که دلی علی گوشه‌هایی از بازیِ همه‌یِ این هافبک‌هایِ افسانه‌ای را دارد و دقیقا شبیهِ هیچکدام نیست. علی ستاره‌ایست که باید تعریفی جدید برایش پیدا کنیم.
بعد از آن گلِ فوق‌العاده که علی هفته‌یِ پیش به کریستال پالاس زد، گزارشگرِ بازی گفت: «دلی چندتا از این گل‌ها را برایِ فرانسه و یورو بذار کنار!» و حقیقت این است که تیمِ روی هاجسون این تابستان، حداقل اگر مثلِ همیشه در نتیجه گرفتن ناکام بماند، با وجودِ پدیده‌هایی مثلِ هری کین، جان استونز، اریک دایر، جیمی واردی و دلی علی، حداقل فوتبالی جذاب بازی خواهد کرد.
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-01 14:27:25
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر