فهرست
مایلی‌کهن: به پسر خودم هم نگفته‌ام نماز بخواند
مایلی‌کهن: به پسر خودم هم نگفته‌ام نماز بخواند

مایلی‌کهن: به پسر خودم هم نگفته‌ام نماز بخواند

آی اسپورت- محمد مایلی‌کهن هر روز صبح به محض برخاستن از خواب یک بهانه زبرای مصاحبه و یک دلیل برای حمله به کی‌روش پیدا می‌کند! دیروز که بحث پیشنهاد مصری‌ها به کی‌روش مطرح بود، مایلی برای پیدا کردن بهانه کار سختی ندات. گفت‌وگوی او را به نقل از همشهری ورزشی بخوانید.
 


شایعه توافق کی‌روش و الاهلی مصر را شنیده‌اید؟ شما احتمالا بابت این اتفاق خوشحال‌ترین مربی فوتبال در ایران خواهید شد.
ببینید، بحث من شخصی نیست که خوشحال یا ناراحت باشم. بله اگر این آقا برود برای فوتبالمان خوشحال می‌شوم ولی شما مطمئن باشید کی‌روش هیچ‌جا نمی‌رود. اصلا این آقا کجا برود بهتر از ایران؟ در هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران به کی‌روش بابت مربیگری پول نمی‌دهند.
 


گویا ماهی هفتادهزار دلار حقوق، جزو توافق الاهلی و کی‌روش است.
هفتادهزار دلار در ماه یعنی در سال 840هزار دلار. اگر شما باشی هشتصدهزار دلار را می چسبی و پنج میلیون دلار را رها می‌کنی؟ این آقا الان شش برابر این پول را از فوتبال ایران می‌گیرد.
 


طی چند روز گذشته وحید هاشمیان هم به جمع منتقدان کی‌روش اضافه شده و جمع منتقدان سرمربی پرتقالی تیم ملی حسابی جمع است! نظر شما در این‌باره چیست؟
ببینید هر رشته‌ای نیاز به یک متخصص دارد و شاید من هم ناسلامتی متخصص فوتبال باشم! من بهمن56 لیسانس تربیت‌بدنی گرفتم اما وقتی پسرم فوق لیسانس گرفت، حسادت کردم و سال82 رفتم فوق لیسانس  را هم گرفتم. حدود 34سال هم در این مملکت پست‌های مختلفی داشتم، ورزش قهرمانی کردم و در بهترین تیم ایران و بعضا آسیا هم مدت 14سال بازی  و با همین پیراهن هم خداحافظی کردم. ورزش تمام زندگی‌ من بود. اینها را گفتم که یادآوری کرده باشم که من با متر و معیار تخصصی این آدم را قضاوت می‌کنم. یک وقت‌هایی است که این آقا در ایران آن‌قدر قدرت پیدا می‌کند که اجازه نمی‌دهد واقعیت‌ها منتشر شوند اما یک وقت‌هایی هم اختیار این آمار دست خودش نیست. فیفا می‌گوید ایران در بین 32تیم جام‌جهانی سی‌ویکم شده‌است. همچنین در جام‌ملت‌ها هم که بسیار بد بازی می‌کنیم. همه اینها چه معنایی دارد؟ کی‌روش بیشتر از هر مربی در ایران اختیار تیم ملی را داشت. من خودم در مجموع 14ماه سرمربی تیم ملی ایران بودم. این مربی حدود 5سال است که در فوتبال ایران حضور دارد. اطلاعات و آمار هم بسیار روشن و شفاف موجود است. وقتی آمار فیفا می‌گوید بازی ایران و نیجریه بدترین و ضعیف‌ترین بازی جام‌جهانی فوتبال بود و یا وقتی همه لژیونرهای ما از فوتبال اروپا به کشورهای عربی دیپورت شدند، یعنی ما پیشرفت داشتیم یا پسرفت؟
 


و این یعنی کی‌روش ضعیف است؟
شما اینها را بگذارید کنار این همه جوان بااستعداد و شایسته که در ایران داریم. ما زیرساخت های فوتبالی بسیار فقیرانه‌ای داریم اما جوان‌های ما سوپرطلا هستند. همین که این جوان‌ها الان در فوتبال نیستند یعنی کی‌روش ضعیف است.
 


شایع بود که محمد مایلی‌کهن قرار است هدایت یک تیم لیگ برتری را بر عهده بگیرد.
یک چیزی واقعیت است و اینکه من عاشق فوتبال هستم و با فوتبال زندگی می‌کنم. تا اینجا هر اتفاقی هم که در زندگی‌ام افتاده به واسطه فوتبال بوده‌است. همین جا می‌گویم که حتی یک‌سری عوامل فوتبالی باعث شدند که من سکته بکنم. علیرغم اینکه من دو تا استند توی قلبم هست اما همیشه برای خدمت به فوتبال مملکتم آماده هستم. ضمن اینکه این علاقه نه برای شهرت‌طلبی است نه کسب منافع مادی. وقتی بهمن54 به پرسپولیس رفتم، 10هزار تومان پول گرفتم به علاوه ماهی 1500تومان. بعد از دو بازی حقوق من شد ماهانه 2000تومان. آن زمان من با 10هزار تومان پیش‌پرداختی که گرفتم می‌توانستم همان سال کل منطقه دادمان تهران را بخرم. در تمام این سال‌ها هم به اندازه کافی در تلویزیون و مطبوعات و رادیو بودم. خلاصه‌اش اینکه هم کشورم را دوست دارم و هم مردمم را و هم می‌دانم که پتانسیل فوتبال ما بیشتر از اینهاست.
 


به عنوان یکی از مربیانی که به نظم و انضباط خیلی معتقد بودید، نظرتان درباره شرکت نکردن بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس در مراسم ختم همایون بهزادی چیست؟
ببین به نظرم این‌طور رفتارها بستگی به خود افراد دارد. خوب من فکر می‌کنم کار اخلاقی این بود که در مراسم بهزادی شرکت می‌کردند و مثلا به تولد نمی‌رفتند.
 


شما اگر مربی پرسپولیس بودید چه می‌کردید؟
من اگر مربی پرسپولیس بودم از بازیکنانم می‌خواستم که به ختم بروند اما اجبار نمی‌کردم. بگذارید یک چیزی را بگویم. آن زمان شایع کردند که مایلی‌کهن هر روز بازیکنان را مجبور می‌کند که در مراسم دعای کمیل شرکت کنند. من حتی به پسر خودم هم هیچ زمانی نگفته‌ام که نماز بخواند، منتهی برای تخریب من خیلی کارها انجام شد.و یک سوال غیر فوتبالی. شما در مراسم حمایت از بیماران سرطانی شرکت کرده بودید. چرا؟
من خاله‌ای دارم که سال گذشته دچار بیماری مهلک سرطان شد. در این مدت خودم همه کارهایش را انجام دادم و الحمدلله سلامتش را پیدا کرد. من طی این یک سال، فهمیدم که سرطان واقعا به زندگی خیلی از ماها نزدیک است و تصمیم گرفتم به عنوان یک عضو فعال در این زمینه فعالیت کنم.9411
  ۲  
آی اسپورت
2016-02-01 18:22:54
نظر دهید

۲ نظر
پوریا
دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۵۲
لال شی همه راحت شن از دستت
-
دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴، ۲۲:۳۸
پاکترین فرد فوتبال که به واسطه تند بودنش ضربه خورده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر