فهرست
یادداشت: یونایتد با چه سلاحی به جنگِ پپ خواهد رفت؟
یادداشت: یونایتد با چه سلاحی به جنگِ پپ خواهد رفت؟

یادداشت: یونایتد با چه سلاحی به جنگِ پپ خواهد رفت؟

آدام بیت
 
همین چند سال پیش بود که سر الکس فرگوسن به فرودگاهِ منچستر رفت و تنها با حضورش دیمیتار برباتوف را مجاب کرد که به جایِ سیتی، راهیِ یونایتد شود. اما "همسایه‌هایِ شلوغ‌کارِ" منچستر یونایتد حالا جنگِ به خدمتِ گرفتنِ پپ گواردیولا را برده‌اند، جنگی که از همان اول معلوم بود یونایتد بازنده‌اش خواهد بود. این جنگ تمام شد. اما یونایتد برایِ جنگ با سیتیِ پپ گواردیولا در لیگِ برتر چه سلاحی را انتخاب خواهد کرد؟ حقیقتش این است که گزینه‌هایِ زیادی در کار نیستند: ژوزه مورینیو، رایان گیگز و خودِ لویی ون گال.
از گیگز شروع کنیم. گیگز در جایگاهِ بازیکن اسطوره‌یِ باشگاهِ منچستر یونایتد است و از بچگی در این تیم بزرگ شده و دقیقا بایدها و نبایدهایِ یونایتدی را می‌داند. تمامِ بازیکنان بهش احترام می‌گذارند و تمامِ هوادارانِ عاشقش هستند. اما تنها تجربه‌یِ مربیگری گیگز در چهار بازیِ بعد از اخراج دیوید مویز بود که دو شکست با خودش همراه داشت. البته می‌توان بحث کرد که خودِ پپ گواردیولا هم وقتی مربیِ بارسلونا شد تجربه‌یِ زیادی نداشت و تنها یک فصل مربیِ تیمِ دومِ این تیم در دسته‌یِ سومِ اسپانیا بود. اما آیا گیگز هم می‌تواند راهِ پپ را تکرار کند و زندگیِ دوباره‌ای به اولدترافورد بازگرداند و شکوه و افتخارِ امپراتوری‌ای که سر الکس فرگوسن ساخت را بازسازی کند؟ این سوالِ اصلی است و ریسکی که انتخابِ گیگز با خودش دارد.
در نقطه‎‌یِ مقابلِ گیگز، مورینیو قرار دارد. یونایتد دقیقا می‌داند به خدمت گرفتنِ مورینیو با چه داستان‌هایی همراه خواهد شد. مورینیو در 5 شغلِ اخیرش همیشه در فصلِ دوم لیگ را برده و تنها مربی‌ای بوده که موفق شده یک قهرمانیِ لیگ را از پپ گواردیولا بگیرد. اما همراه با این افتخارات، جنجال‌ها و مشکلاتی که مورینیو خارج از زمین ایجاد می‌کند هم هستند. این مشکلِ بزرگِ باشگاه برایِ رسیدن به تصمیمِ نهایی در موردِ مربیِ سابق چلسی است. یونایتد می‌داند مورینیو چقدر دوست دارد این شغل را داشته باشد. پس تصمیم با یونایتد است. یونایتد با به خدمت گرفتن شاید تنها مربی‌ای که می‌تواند هم‌اندازه‌یِ گواردیولا باشد و باهاش رقابت کند، ریسکِ بزرگی پیش رویش خواهد دید. آیا یونایتد دست به این ریسک می‌زند؟ سوالِ مهمتر: آیا یونایتد در جایگاه و شرایطی هست که بتواند دست به این ریسک نزند؟
اما راهِ حلِ پایانی، ساده‌ترین است: حفظِ لویی ون گال. ون گال که به قولِ خودش سه بار توسطِ مطبوعاتِ انگلیس اخراج شده، فصلِ سختی را سپری می‌کند، اما همچنان از حمایت باشگاه برخوردار است. یونایتد به قولِ گری نویل در حالِ مقابله با قواعدِ جدیدِ فوتبالِ مدرن است، کاری که البته در موردِ دیوید مویز انجام نشد. تیمِ لویی ون گال در حالِ حاضر برایِ رسیدنِ به رده‌یِ چهارم و کسبِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ می‌جنگد، اما دو جام را هم در پیش دارد. این دو جام بهترین فرصت برایِ فرارِ ون گال از بحران است. اما حتی اگر فرض کنیم که این فصل یونایتد بینِ چهار تیمِ اول شود و هم اف.ای. کاپ و هم یوروپا لیگ را ببرد، آیا ون گال به اندازه‌یِ کافی هنوز ایده‌هایِ جدید برایِ مقابله با پپ گواردیولا دارد؟
یونایتد در بزنگاهِ تاریخیِ بسیار حیاتی و مهمی قرار دارد. شکست دادنِ پپ گواردیولا با گزینه‌یِ درست رویِ نیمکتِ اولدترافورد کارِ سختی است. شکستن دادن پپ گواردیولا با گزینه‌یِ نادرست، غیرِ ممکن است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-02 13:40:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر